У чиїх руках знаходиться енергосистема країни напередодні нового складного опалювального сезону?

ПОЛІТИКА
17.10.2023, 11:47
У чиїх руках знаходиться енергосистема країни напередодні нового складного опалювального сезону?

Заступник міністра енергетики Хейло приховує тісні зв’язки з Віктором Медведчуком.

На початку вересня цього року Кабмін призначив нових заступників міністра енергетики. Одним з них став колишній керівник ДП «Укрвугілля» Олександр Хейло, який має тісні зв’язки з Олександром Януковичем та екснардепом Віктором Медведчуком, якого підозрюють у держзраді.

Про це йдеться у розслідуванні видання «Стопкор».

Україна – на порозі нового опалювального сезону: вже відомо, що зима буде важкою з точки зору наявності світла й тепла в оселях. Адже, окрім зовнішнього агресора, який нещадно нищить обстрілами вітчизняну критичну інфраструктуру, країна потерпає і зсередини – від дій ділків, що прагнуть "нагріти руки" на енергоресурсах.

Ідеться, зокрема, про «схеми» розкрадання твердого палива, дотичним до яких у ЗМІ називають топпосадовця Олександра Хейла.

Детальніше ймовірні схеми »дерибану» державного вугілля і цікаві факти з біографії нинішнього заступника Міненерго Олександра Хейла дослідила журналістка  Алла Легеза.

Що не так з українським вугіллям і чому виник дефіцит?

Як з’ясували розслідувачі, ще торік проблеми у вітчизняних ТЕС виникли не лише через російські обстріли, а й через нестачу твердого палива. Адже окремі чиновники вирішили продати бізнесменам вугілля за безцінь. А ті його перепродували втридорога, організувавши на ньому цілу схему заробітку. Про це розповідав на початку цього року засновник проєкту «Наші гроші» Юрій Ніколов, що ретельно досліджував цю тему.

«Приватні посередники купували це дешево у міністерських, скажімо так, структур виключно тому, що на це була політична воля саме представників Міністерства енергетики. Минулої осені, вересень-жовтень, ця схема працювала і дуже багато вугілля не просто задешево пішло приватному бізнесу. Вугілля не пішло на державну генерацію, і це теж слугувало однією з причин дефіциту вугілля» — наголошує Ніколов.

Схема розкрадання державного вугілля
Схема розкрадання державного вугілля
Фото:«Стопкор»

Станом на зараз ситуація із запасами вугілля змінилася не сильно. Про це наприкінці вересня цього року повідомив голова спілки споживачів комунальних послуг України Олег Попенко.

«З приводу нестачі вугілля на складах Донецького й Львівського вугільних басейнів, як повідомляли минулого місяця ЗМІ, в СБУ сьогодні навіть відкрита кримінальна справа, в тому числі і щодо підробки документів. Ми написали запит в службу безпеки, щоб з’ясувати деталі справи і хто стоїть за дерибаном вугілля, але у визначений законом термін відповіді не отримали» — зазначає Алла Легеза.

Хто може стояти за згаданими вугільними схемами?

За даними «Наших грошей», ймовірний ініціатор схеми – тодішній керівник держпідприємства «Укрвугілля» Олександр Хейло. Упродовж 33 років діяльність чиновника була тісно пов’язана з вугільною галуззю. Так, у період з 2013 по 2022 рік він працював на керівних посадах ДП «ВК «Краснолиманська», ПАТ «Енергоінвест Холдинг», ПАТ «Центренерго». А у вересні цього року його кар'єра стрімко пішла вгору: пана Олександра призначили заступником міністра енергетики.

І це ще не все. Як стверджують інсайдери, пан Хейло мітить на міністерське крісло й може незабаром замінити на посаді Германа Галущенка. Такою інформацією, зокрема, володіє наш співрозмовник, працівник вугільної сфери зі стажем, ветеран АТО Костянтин Ільченко.

«Я чув, я в шоці і не тільки я. В шоці від цього можливого призначення. Єдине питання: що робить прем’єр-міністр?» — коментує він.

Костянтин Ільченко

Утім, наразі інформація про кадрову ротацію — непідтверджена. Сам пан Хейло ексклюзивному коментарі «СтопКору» її спростовує. Мовляв, не пропонували і не готовий.

Олександр Хейло
Олександр Хейло

А що ж відомо про бекграунд потенційного міністра?

На запит «СтопКору» Кабмін поділився біографічною довідкою Олександра Хейла, де журналісти побачили багато цікавого, чого немає на аналітичних платформах, у ЗМІ та в біографії на сайті Міненерго.

Наприклад, як виявилось, Олександр Валерійович у 2013 році зазначався заступником директора «Шахти «Краснолиманська». В числі засновників однойменної компанії — екс-регіонал Ігор Гуменюк та Сергій Кузяра, якого за торгівлю вугіллям з терористичними "Л/ДНР" та сприяння терористичним організаціям підозрюють у державній зраді.

У чиїх руках знаходиться енергосистема країни напередодні нового складного опалювального сезону?_7

За даними ЗМІ, заступника міністра енергетики Олександра Хейла та Сергія Кузяру, відомого у ЗМІ як колись вугільного топменеджера «Саші Стоматолога», пов’язує не тільки бізнес. Вони, як пише видання «Антикорправда», — куми.

«Повідомляється, що дружні та робочі зв’язки Кузяри й Хейла сьогодні перевіряють правоохоронні органи. З цього приводу в СБУ відповіді на наш запит протягом п'яти робочих днів не надали, в ДБР дали звичайну відписку, а в Офісі генпрокурора пояснили, що відповідь на це та інші питання щодо пана Хейла це може спричинити шкоду і загрожує національним інтересам держави» — зазначає Алла Легеза.

Сам Хейло у коментарі «СтопКору» підтвердив, що Кузяра — його кум, але запевнив, що жодних стосунків вони не підтримують.

Чим відомий Сергій Кузяра?

За даними ЗМІ, Кузяра зв’язки із державним зрадником Віктором Медведчуком, а також тривалий час працював на людей сина Януковича – Олександра. Теоретично зв’язок заступника міністра енергетики із оточенням «Саші Стомалога» підтверджує факт володіння акціями ПАТ «Донбасенерго», як йдеться у висновках Громадської ради доброчесності, та робота в інших підприємствах, що раніше належали оточенню сина президента-втікача.

У чиїх руках знаходиться енергосистема країни напередодні нового складного опалювального сезону?_9

Той факт, що «Донбасенерго» було у власності Януковича-молодшого, раніше підтверджував журналістам нардеп, колишній регіонал Максим Єфімов. У 2013-му році Хейло працював також гендиректором компанії «Енергоінвест Холдинг», що свого часу належало людям сина президента-утікача. Сьогодні ж бенефіціарний власник «Енергоінвест Холдинг» — все той же ексрегіонал Єфімов. До слова цій фірмі належить компанія «Фабрика «Красная Звезда», зареєстрована в так званій «ДНР».

Що каже з цього приводу Олександр Хейло?

«Ніякого відношення до якихось одіозних фігур, як там було вказано, Медведчук чи Янукович, чи будь-яких представників минулої влади я не мав. Це брехня. Я працював у компанії "Енергоінвест холдинг" до того часу, поки вона належала Гуменюку Ігорю Миколайовичу. Як тільки Гуменюк вийшов з цієї компанії, і я покинув цю компанію» — запевняє посадовець.

Між тим, чиновник має також досвід ведення власного бізнесу. І не тільки в Україні.

У 2018 році він зазначався бенефіціарним власником товариства «Ліберті Файненс», яким сьогодні де-юре володіє підприємець родом із Донеччини Роман Соломський. На Соломського, до слова, сьогодні оформлені й енергокомпанії, що раніше належали структурам Януковича-молодшого.

А сам замміністра енергетики – співвласник компанії «Мавіто Трейд». Фірму створював Сергій Секо, прізвище якого фігурує в розслідуваннях щодо схем у державних закупівлях для «Енергоатому» та «Рівненської АЕС». Також Хейло володів «Селидівським машинобудівним заводом». Це підприємство — фігурант кримінального провадження (титрами №42014050990000217 від 26.12.2014 року) щодо заволодіння бюджетних грошей з подальшим конвертуванням у готівку за нібито надані товари і послуги шахтам «Красноармійськвугілля».

І це, вочевидь, не весь перелік кримінальних справ, до яких може бути причетний Хейло. Але правоохоронці, як йдеться у відповідях на запити «СтопКору», вирішили цю інформацію поки тримати у таємниці. Сам Хейло питання про кримінальні провадження обходить. Стверджує: перед призначенням начебто пройшов усі необхідні перевірки.

Проте розслідувачам вдалося віднайти сліди бізнесу чиновника на непідконтрольних Україні територіях.

Відповідно до даних з реєстру юридичних осіб рф, 5 листопада 2014 року пан Хейло став співвласником ТОВ «Фест Трейд» з реєстрацією у вже тоді анексованому Криму. Тобто це сталося через пів року після того, як росія захопила півострів. Однак сам Олександр вважає інакше.

У чиїх руках знаходиться енергосистема країни напередодні нового складного опалювального сезону?_11

«Щодо «Фест-Трейду», то ця компанія була зареєстрована в українському Криму. Зрозуміло, що зараз, поки Крим окупований, перереєструвати її немає ані технічної, ані законодавчої можливості. Зараз вона повністю неактивна» — запевняє заступник міністра.

Також, за інформацією Громадської ради доброчесності, сьогоднішній заступник міністра енергетики неодноразово відвідував окупований Крим разом із дружиною суддею Яною Хейло, а одна з цих поїздок тривала 64 дні. Відповідно подружжя, як йдеться у висновку ГРД, мало гарантії безпеки від окупаційної влади та використовувало іноземну валюту як засіб платежу на території України. Однак цей факт Хейло теж заперечує.

До слова, на тимчасово окупованих територіях, схоже, має діючий бізнес і сестра високопосадовця Марія Хейло.

За декілька місяців до окупації вона заснувала в Донецьку мережу торгівлі продуктами ТОВ «Гарант-Групп» і досі вважається власницею компанії. Підписант товариства — Олексій Ніязов, а людина з аналогічними ПІБ фігурує у базі «Миротворець» за терористичну діяльність.

Отримує сьогодні прибуток від цього бізнесу чи ні Марія Хейло — невідомо, проте за даними ProZorro, у січні цього року вона паралельно займалася тендерними закупівлями для шахт «Селідоввугілля» і втрапила у скандал із придбанням комплектуючих за завищеними у кілька разів цінами. Зокрема, за даними журналіста Юрія Ніколова, було придбано на понад 2 млн роликоопор по 3 665 грн за штуку, тоді як гуртом такі ж опори продавали від 1 780 грн.

Журналісти зателефонували Марії Хейло, щоб почути її пояснення з цього приводу, але спершу вона відповіла, що зайнята, а потім слухавки не брала.

У чиїх руках знаходиться енергосистема країни напередодні нового складного опалювального сезону?_13

Але повернімось до вугільних "схем".

У той самий період, коли відбувалися сумнівні закупівлі для шахт, керівником ДП «Укрвугілля», що займається придбанням твердого палива, став в січні 2023 року Олександр Хейло. Його призначили після скандалу у ЗМІ щодо продажу держпідприємством значного обсягу твердого палива бізнесу за дуже низькою ціною, про що ми розповідали на початку сюжету. Справу порушили, попереднього керівника «Укрвугілля» звільнили, але крім призначення на його місце Хейла більше жодних істотних змін не відбулося.

До слова, як повідомляє видання «Антикор» із посиланням на директорів шахт, із приходом в «Укрвугілля» Хейла ситуація особливо не покращилась, а платежі на шахти, за їх даними, почали проходити через відсоток відкату та купівлі обладнання/послуг у підприємств Хейла. Сам Хейло називає все це наклепом.

А що по статках чиновника?

Як зазначає Алла Легеза, більшість свого бізнесу чиновник міг або продати або суто на паперах переписати на наближених осіб, припускають правозахисники, адже в більшості фірмах він — історичний власник.

«На Хейлові, до слова, досить мало й нерухомості, як для чиновника і бізнесмена такого рівня: одна тільки квартира і паркомісця, щоправда в елітному ЖК Новопечерська Вежа» — підкреслює медійниця.

У його дружини, Яни Хейло, згідно з даними реєстру нерухомості, теж майже нічого немає. Проте ще у 2017-2019 роках вона декларувала спільне майно з чоловіком, певною Ларисою Хмельницькою та якимось Рудольфом Арзуманяном, який має нерухомість в ЖК Бульвар Фонтанів та землі за кілька кілометрів від Києва, де розташована також «Резиденція «Гірський струмок». На дітях і батькові Хейла також жодної нерухомості, а у вище згаданої сестри Марії – тільки гараж і ділянка на Донеччині.

Чим це можна пояснити?

«На сьогоднішній день актуальним є механізм приховування статків шляхом переписування їх на підставних осіб. Причиною цього є уникнення декларування чиновниками набутого раніше майна до призначення їх на державну посаду. Але антикорупційні органи можуть провести моніторинг близьких осіб та викликати їх для надання пояснень» — коментує юрисконсульт Богдана Сич.

Дійсно, до приходу на державні посади Хейлу не потрібно було приховувати майно. Та й власну думку тоді він висловлював більш відкрито. Як йшлося у висновку вищої кваліфікаційної комісії суддів, Олександр розповсюджував тези на захист бійців «Беркуту», називаючи українську владу після Революції Гідності «хунтою»та поширюючи дописи про те, що «України немає і не було ніколи».

Однак сам Хейло тепер і це заперечує. А чи досліджували в Уряді біографію та зв’язки Олександра Хейла перед призначенням на таку важливу посаду в міністерство? Це редакція «СтопКору» вирішила спитати у Кабміні, на що в секретаріаті КМУ відповіли, що жодних перевірок Хейло... не проходив.

Тож у чиїх руках знаходиться енергосистема країни напередодні нового складного опалювального сезону?

Читайте також:
Політика
«Слуги урода» та ОПЗЖ відмовилися розглядати питання
23 липня, 15:01
Позиція
Навіщо ще лізти у відверто токсичну і ганебну колаборацію з партнером «Газпрому»?
23 липня, 10:25
Політика
Дружина соратника Єрмака позичила гроші у росіян для купівлі будинку у США
23 липня, 10:04
Позиція
Подаю заяви до НАБУ – щодо очевидного конфлікту інтересів родини Козицьких. І до СБУ – щодо перевірки ознак колабораціонізму
20 липня, 08:11
Політика
Суддя Печерського суду Юшков скасував арешт рахунків російського Vbet.
19 липня, 10:05
Політика
З партнерами «Газпрому» плідно співпрацює український бізнес в особі представників інкорпорованої у владу родини Козицьких
18 липня, 10:04