У «The Guardian» запропонували Україні перерахувати державний борг на колишню «еліту»

УКРАЇНА
14.04.2016, 07:20
У «The Guardian» запропонували Україні перерахувати державний борг на колишню «еліту»

11 березня МВФ заявив про надання Києву 40 млрд. доларів. Це нові кредити в розмірі 17,5 млрд. і списання 15-20 млрд. доларів боргів.

Про це пишуть у виданні «The Guardian», Олександр Лебедєв, видавець «Independent» і «Нової газети» та Владислав Іноземцев, науковий співробітник центру Berthold-Beitz при DGAP (Берлін) і Center for Strategic and International Studies (Вашингтон).

Західні аналітики порахували, що на початку 2010-х років обсяг корупції в Україні досяг 14% ВВП – приблизно 30 млрд. доларів на рік.

«Ми вважаємо, що значна частка цих грошей виявилася в кишенях Президента і його сім'ї, або на рахунках олігархів та інших найближчих партнерах правлячого клану. Ця еліта роками ховала свої незаконні доходи на банківських рахунках по всьому світу, а Захід закривав на це очі», - пишуть Лебедєв й Іноземцев.

Зовнішній борг України на початок 2015 року – 72,9 млрд. доларів. Мінфін України і МВФ вважають, що не менше 20 млрд. потрібно списати.

Але чому кредитори не питають, кому прощається цей борг – новій вільній державі чи колишній еліті, яка тепер розкішно живе далеко від Києва? – запитують автори.

Лебедєв та Іноземцев вважають: приватний сектор повинен не прощати винуватців, як, схоже, прощає їх український уряд, а докласти зусилля із залучення їх до відповідальності.

Автори радять найняти приватних детективів для аналізу операцій з іноземною валютою. «Коли винуватці будуть встановлені, кредитори зможуть примусити Київ до суду над сотнями колишніх чиновників», – йдеться в статті.

Слід також перевірити, як була проведена приватизація ряду великих підприємств. Можна створити міжнародний фінансовий трибунал у справах України, радять автори.

«Наступним кроком має бути створення« київського клубу» кредиторів, які не бажають списувати свою частину українського боргу. Ми вважаємо, що у вступі в цей клуб будуть зацікавлені навіть російські банки і компанії: грошові міркування зазвичай превалюють над політичними», – йдеться в статті.

Київський клуб міг би, спираючись на висновки трибуналу, заявити, що відмовиться від претензій до уряду України в обмін на висування претензій колишнім чиновникам, політикам і олігархам – пишуть у «The Guardian».

З 2010 по 2014 рік Україна була «приватною державою», вважають Іноземцев і Лебедєв.

Противага для «приватної держави» - «приватна міжнародна юстиція». Це єдина гарантія від відродження корупції, вважають автори.

«Ми переконані, що власники українських держоблігацій повинні переглянути умови стосунків з цією країною і усвідомити: списання боргів може означати не допомогу, а повну амністію корумпованої кліки, яка поставила країну на коліна. Якщо міжнародне співтовариство дійсно хоче боротися з глобальною корупцією, найкраще, мабуть, почати в Україні», – завершується стаття «The Guardian».

Відділ аналітики.

За матеріалами видання «The Guardian».