У НСЖУ розкритикували реформи, які скоротили ринок друкованих ЗМІ на 20%

Національна спілка журналістів України та видавці просять Кабмін реалізувати ефективну державну підтримку друкованих ЗМІ, а також вплинути на діяльність "Укрпошти", щоб стабілізувати ціни на газети. Це головні вимоги, з якими звертаються до Кабінету міністрів учасники сьогоднішньої прес-конференції.
За словами глави НСЖУ Сергія Томіленка, "Укрпошта" своїми діями "добиває" ринок друкованих ЗМІ, адже залишається ненадійним партнером, який заборговує розрахунок з газетами за підписку і проводить агресивну тарифну політику. Реформа "Укрпошти" призводить лише до проблем з доставкою.
"Яскравий приклад цьому - невдалий експеримент в Чернігівські області, де газети надходять до читачів з більш ніж тижневою затримкою. За останні три роки ринок друкованих ЗМІ скоротився майже на 27 відсотків. Це вражаючі цифри, які несуть реальну загрозу інформаційній безпеці України. Тому ми закликаємо Уряд стати на підтримку друкованих ЗМІ ", - зазначив глава НСЖУ.
Директор департаменту тиражів газети "Сегодня" Сергій Охріменко зазначає, що "Укрпошта" залишається для видавців стратегічним партнером, адже підприємство - монополіст на ринку. "Досвід останніх років показує: ми, редактори, вважаємо" Укрпошту "своїм партнером, однак тут не відносяться до нас так само. Неодноразово збиралися з керівництвом пошти на всілякі зустрічі, щоб домовитися про якість надання послуг, затвердження адекватних тарифів, але такі переговори, на жаль, ні до чого не привели", - відзначає Сергій Охріменко.
Головний редактор газети "Новий день" (Херсон) Анатолій Жупіна зазначає, що аналізуючи роботу "Укрпошти" в регіоні, складається враження, що підприємство докладає максимум зусиль, щоб на роботу було якомога більше нарікань. "Скорочуються відділення і персонал. На одну листоношу покладено обслуговування декількох сіл, зате оплата праці просто-таки несправедливо мізерна. В результаті - газети не доставляються вчасно. Наприклад, наше видання відповідно до договору до читачів має потрапляти в четвер. Замість цього доставляється в кращому випадку наступного вівторка ", - зазначає Жупіна.
Також Анатолій Жупіна обурюється стрімким зростанням ціни на газетний папір. За останні кілька місяців ціна збільшилася з $ 620 за тонну до $ 920. "В результаті зростання вартості доставки, підвищення цін на папір та інші витрати лягають на плечі читачів. А ті, з огляду на економічну ситуацію, змушені відмовлятися від читання газет та інших друкованих видань. Вважаємо, що це навантаження повинна взяти на себе не редакція або читач, а держава, як це робиться в більшості європейських країн ",- зазначив Анатолій Жупіна.
Перша секретар НСЖУ Ліна Кущ зазначає, що в фінансовому плані "Укрпошти" вражають 2 цифри. По-перше, керівництво підприємства на 2018 запланувало скорочення ринку друкованих ЗМІ на 20%. По-друге, "Укрпошта" запланувала збільшення доходів від підписки на 20%. "Це свідчить про абсолютно непартнерські ставлення до редакцій і читачів. Така політика призводить до істотного скорочення підписки - українці відмовляються читати газети, адже для них це дорого. Однак така ситуація несе пряму загрозу безпеці країни - необізнаною, непроінформованою людиною легше керувати", - переконана Ліна Кущ.
В рамках прес-конференції була представлена спеціальна "Газета в захист українських газет" - бюлетень НСЖУ, присвячений проблемам якості поштової доставки українських газет. Цільова аудиторія спецгазети - прем'єр-міністр України, Адміністрація Президента, народні депутати, генеральний директор ВАТ "Укрпошта" Ігор Смілянський.