У Європі неврожай картоплі: чому український продукт не купують за кордоном

ПОЛТАВА
24.09.2018, 11:19
У Європі неврожай картоплі: чому український продукт не купують за кордоном

Ціни на картоплю, яку в Україні називають "другим хлібом", споживачів радують. Урожай картоплі в цьому році непоганий. Так що це, мабуть, єдиний овоч з борщового набору, який за останній рік не тільки не подорожчав, але навіть подешевшав. Принаймні за даними аналітичної служби оптового ринку "Шувар", в цьому році оптові ціни на картоплю приблизно на третину нижче, ніж в минулому році.

У той же час у багатьох інших країнах світу, і зокрема в Європі, в цьому році через спеку та посуху картопля не вродила. У Німеччині, Великобританії, Голландії, Литві, Росії та багатьох інших країнах. У Німеччині, наприклад, за попередніми повідомленнями, зібрано відсотків на 30 менше середнього, і експерти прогнозують, що мінімум на стільки ж картопля підскочить в ціні. У Латвії ціни вже вищі за торішні на 40%.

Ряд експертів прогнозують, що неврожай у Європі призведе до серйозного зростання цін на картоплю на світових ринках. Уже зараз попит на цей продукт зріс, європейські країни шукають нові ринки поставок картоплі і готові платити дорожче звичайного. А слідом за закупівельними цінами виростуть в ціні і продукти переробної галузі, такі як чіпси і крохмаль.

Здавалося б, така ситуація в світі не може не торкнутися України, де картоплі вирощують багато і ціни дуже привабливі. Чи відправиться українська картопля в Європу? Чи піднімуться ціни на картоплю всередині в країні слідом за європейськими та світовими цінами?

90% української картоплі вирощується "приватниками"

Експерти кажуть, що на сьогоднішній день в української картоплі мало шансів стати популярним експортним продуктом. І на це є ряд причин.

"У нас є надлишок картоплі, відсотків 20 врожаю ми викидаємо. Але наш ринок картоплі в Україні – це ринок приватників. І приватні домогосподарства не можуть забезпечити виконання всіх вимог, які висувають до експортних товарів. По-перше, сертифікація. Сертифікат потрібно мати на кожну партію товару. Одне домогосподарство не може забезпечити великий обсяг поставок, тому питання сертифікації буде вирішувати складно.

Друге питання – сортування. Картопля для експорту повинна бути розсортована за розмірами. По-третє – за сортами. Хто це буде робити? Приватники вручну? Поки у нас не почнеться виробництво картоплі великим фермерством, яке зможе сформувати великі партії, ніякого повноцінного експорту та впливу на внутрішні ціни не буде", – пояснює директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.

Тобто, картопля, яку ми купуємо на ринках - вирощена селянами на власних городах - навряд чи зацікавить експортерів. А значить, світовий неврожай не вплине на ціни в магазинах і на ринках.

Але це не єдина причина, чому українська картопля не йде на експорт. Адже якби цей товар був затребуваний, напевно, число фермерських господарств, які вирощують картоплю, збільшилося, і співвідношення "промисловців" і приватників змінилося б не на користь останніх. Чому цього не відбувається?

В Україні не дотримуються фіто-санітарні норми ЄС. Що це означає?

"З 2004 року в Євросоюзі діє директива, яка забороняє поставки картоплі з країн, продукція в яких не відповідає фітосанітарним нормам ЄС. До таких країн належить і Україна. Тобто поставляти картоплю в Європу ми не можемо", – розповідає керівник інформаційно-аналітичного центру "Інфо-Шувар" Тетяна Гетьман.

Як пояснили експерти, українська картопля не підходить Європі через те, що вона часто буває заражена такими захворюваннями, як нематода і рак картоплі.

"Ці проблеми дійсно є, але вони не настільки масові", - вважає виконавчий директор Української асоціації виробників картоплі Оксана Руженкова.

Хоча, за її словами, вивести цих шкідників неможливо, оскільки в Україні не зареєстровані ефективні пестициди, які борються з цією заразою.

"Жодна велика компанія не хоче їх реєструвати, тому що це економічно невигідно. Обсяги промислового виробництва картоплі в останні роки дійсно сильно скоротилися. Якщо раніше у нас було близько 60 тис. га, то на сьогодні максимум 40 тис. А якщо поставляти для промпідприємств і для продажу в магазинах - приватники їх не куплять. Не готові люди витрачати по 400 доларів на гектар", - говорить Оксана Руженкова.

Зимову ціну на картоплю формує… нематода

Нематода - картопляний паразит, круглий хробак довжиною до 1 мм, дуже живучий. Легко переносить і посуху, і повені, і морози і навіть радіацію. Вражає не тільки картоплю, а й всі пасльонові.

"Переноситься хвороба дуже швидко. Нематода вітром може поширюватися на 6 км, і нічим це стримати неможливо", - говорить Оксана Руженкова.

Один з проявів захворювання в покупному овочі - жовті або чорні кола всередині бульби. Хоча буває кілька різновидів нематоди: золотиста, бліда, стеблова та т.д. Але всіх їх об'єднує одне: зіпсована цим паразитом картопля псується протягом 2-3 місяців.

Ось тому експерти по картоплі не беруться у вересні передбачати зимову ціну на картоплю.

"До грудня заражена нематодою картопля почне псуватися. Подивимося, скільки залишиться цілого врожаю, і тоді буде ясно, якою буде ціна на картоплю взимку", - говорить Тетяна Гетьман.

За словами експертів, для здоров'я людей ні нематода, ні рак картоплі не є небезпечними. Хоча щодо раку картоплі в інтернеті можна зустріти різні думки. Збудником є патогенний грибок Synchytrium endobioticum, і користі від грибків для людей вже точно ніякої немає.

І все-таки українська картопля може пробратися в Європу

Експерти кажуть, що для картоплі, яка йде на переробку, санітарні норми значно ослаблені, як сировина для переробних підприємств українська картопля може зацікавити зарубіжний ринок. Причому не тільки продукція великих сільгосппідприємств, а й вирощена в фермерських господарствах.

"В Європі така сильна посуха вперше за 10 років. У них буде недобір по картоплі в середньому на 25-30%. Це чверть ринку, і навіть більше. Для внутрішніх потреб у них картоплі вистачить навіть з таким недобором. Але в Європі багато переробних підприємств. Тільки в Польщі 5 заводів з виробництва картоплі фрі, 5 крохмальних, кілька чіпсових", - розповідає Оксана Руженкова.

І ось як сировину для таких підприємств українська картопля цікавить трейдерів.

За словами експертів, з минулого року в Україні активізували роботу трейдери з Молдови. Причому вони скуповують картоплю навіть у фермерських господарств, які можуть запропонувати партію врожаю з 5-20 га. Українські виробники підозрюють, що через скупників українська картопля потрапляє не тільки в Молдову, а й далі, в Європу. Тому що тільки в минулому році молдавани вивезли з України картоплі більше, ніж споживає вся їхня країна протягом року, кажуть вони.

Крім того, такі великі європейські трейдери, як Голландія і Бельгія, мають право на поставки картоплі "через треті країни". І поставляють продукцію в Африку, Середню Азію, а також в деякі європейські країни. Через низький урожай картоплі в Європі великі трейдери не можуть виконати контракти на поставки, тому вони цілком можуть зацікавитися українською картоплею, вважає Оксана Руженкова.

Читайте також:
У селищі Ланна провели плановий огляд місцевої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, що реконструюють у рамках "Великого будівництва".
вчора, 10:39
У Пирятині оголосили конкурс на найкращий будинок і благоустрій прилеглої до нього території, який триватиме до 1 вересня поточного року.
вчора, 08:53
На місце події прибула швидка допомога, однак врятувати чоловіка не вдалося.
02 липня, 15:20
У селі Селещина триває підготовка до планової капітальної реконструкції мостової переправи.
02 липня, 10:43
Мешканці села Засулля Лубенського району безвідповідально ставляться до водних ресурсів, тому існує загроза нестачі останніх.
02 липня, 09:18
Громадяни, які відбувають покарання у Державній установі "Центр пробації" в Полтавській області, сприяють сільському благоустрою.
01 липня, 12:56