Убогим високі податки, багатим «слугам народу» — амністію

Опінії
10.09.2021, 09:07
Убогим високі податки, багатим «слугам народу» — амністію

Держава обіцяє за попереднє ухилення від податків не карати, але слід поділитися з нею – сплатити 5% за українські та 7% за іноземні активи.

Економіст, колишній міністр фінансів України

З 1 вересня 2021 року в Україні стартувала податкова амністія і тривати вона буде до 1 вересня 2022 року. У цей період українцям пропонують реєструвати свої реальні статки в сумі від 400 тисяч гривень, у тому числі те, за що не було сплачено податок.

Усе це, звичайно, подається під соусом можливості всім почати з чистого аркуша, вийти на праведний шлях. Але, крім маси запитань до самого механізму реалізації цієї ініціативи, у мене до цього "благородного жесту" виникають два ключових питання.

По-перше, для чого? — Здавалося б, все зрозуміло: паралельно з популістською "деолігархізацією" влада дає можливість цим самим олігархам легалізувати свої статки, поповнивши український бюджет, і далі жити за правилами, як великий бізнес у будь-якій цивілізованій країні.

Але виявляється ні! Під амністію не підпадають громадяни, які з 2005 року займали державні посади, а до їх числа потрапляють чимало людей, що завдяки роботі у владі отримали чималі статки.

Так хто ж тоді стає ціллю цього амністування? Малі та середні підприємці, а також висококваліфіковані наймані менеджери, які в попередні роки наперекір зусиллям держави змогли побудувати власний або чужий бізнес, прогодувати себе, свою родину і забезпечити своїх співробітників роботою.

Сáме з кишень середнього класу пропонується витрусити кошти в порожній бюджет країни!

По-друге, що ж далі? — До чого ця амністія повинна привести; якими стануть правила гри після цього; чи будуть ці правила рівними для всіх; чому українці взагалі повинні довіряти владі, яка так часто їх обманювала?..

На ці питання немає відповідей ні у нас з вами, ні у високих київських кабінетах. Тому що ці заходи вживаються не з урахуванням стратегії, а в емоційному пориві потішити одну-єдину людину з президентською булавою в руці.

В Україні вже тричі намагалися провести амністію — жодного разу вона не була успішною. І цього разу успішною не буде!

Бо перш ніж амністуватись, треба довести, що ці кошти були отримані законним шляхом.

Тобто, ви приходите до податкових органів із бажанням легалізувати свої прибутки за минулі роки. І роботодавець, який платив вам зарплатню у конверті, має підтвердити цей факт.

Тепер питання: який роботодавець підтвердить факт сплати зарплатні у конверті своїм робітникам? — Жоден, бо він у такому разі відправиться до в'язниці, адже в цій "амністії" немає амністії для нього.

Для того, щоб ця амністія запрацювала, необхідно відмовитись від умови доведення законності отримання "тіньових" прибутків. Щоправда, таке рішення слід буде відстояти перед МВФ.

Тобто успішна амністія має ґрунтуватися на презумпції невинуватості. А поки що це більше нагадує систему виявлення неплатників податків руками звичайних громадян.

Далі, система — тому й зветься системою, бо складається з декількох компонентів. Якщо казати простіше, з батога та пряника.

Пряник у вигляді амністії нам показали, а от батіг тільки готують; і яким він буде в результаті до кінця не зрозуміло навіть самій владі.

У підсумку від чинної влади ми отримуємо чергове шоу з невідомим результатом. І ці заходи не ведуть до справедливої та рівної для всіх системи, а закріплюють поточний стан з пригнобленим середнім класом і особливою категорією людей, яку обіцяють "розкуркулити" десятки років, але їх тіньові статки із року в рік зростають.

Читайте також:
Політика
Як партії витрачають гроші з держбюджету протягом років
09 жовтня, 10:50
Економіка
Уряд Зеленського-Шмигаля загнав державу у борги, за які розплачуватимуться наші онуки. Їхні ж спочиватимуть на Мальдівах і Канарах...
18 серпня, 13:53
Економіка
Відхід Джозефа Байдена із передвиборної гонитви за президентське крісло сколихнув біржі. Торговці цінними паперами відверто у паніці.
23 липня, 14:51
Економіка
На відміну від Москви, яка насичується грошвою завдяки продажу загарбаних у чужих народів надр, Києву не пощастило. Економіка стагнує.
17 червня, 19:24
Полтава
Всебічна підтримка фронтовиків — обов'язок тилу. Кожен, хто хоче уникнути російської окупації, мусить допомагати нашим захисникам.
27 травня, 06:01
Економіка
Зе-команда в очікуванні стрибка інфляції. Навіть західні кредитори визнають, що «слуги неукраїнського народу» гірше за комуністів.
08 травня, 07:10