Убогим високі податки, багатим «слугам народу» — амністію

Опінії
10.09.2021, 09:07
Убогим високі податки, багатим «слугам народу» — амністію

Держава обіцяє за попереднє ухилення від податків не карати, але слід поділитися з нею – сплатити 5% за українські та 7% за іноземні активи.

Економіст, колишній міністр фінансів України

З 1 вересня 2021 року в Україні стартувала податкова амністія і тривати вона буде до 1 вересня 2022 року. У цей період українцям пропонують реєструвати свої реальні статки в сумі від 400 тисяч гривень, у тому числі те, за що не було сплачено податок.

Усе це, звичайно, подається під соусом можливості всім почати з чистого аркуша, вийти на праведний шлях. Але, крім маси запитань до самого механізму реалізації цієї ініціативи, у мене до цього "благородного жесту" виникають два ключових питання.

По-перше, для чого? — Здавалося б, все зрозуміло: паралельно з популістською "деолігархізацією" влада дає можливість цим самим олігархам легалізувати свої статки, поповнивши український бюджет, і далі жити за правилами, як великий бізнес у будь-якій цивілізованій країні.

Але виявляється ні! Під амністію не підпадають громадяни, які з 2005 року займали державні посади, а до їх числа потрапляють чимало людей, що завдяки роботі у владі отримали чималі статки.

Так хто ж тоді стає ціллю цього амністування? Малі та середні підприємці, а також висококваліфіковані наймані менеджери, які в попередні роки наперекір зусиллям держави змогли побудувати власний або чужий бізнес, прогодувати себе, свою родину і забезпечити своїх співробітників роботою.

Сáме з кишень середнього класу пропонується витрусити кошти в порожній бюджет країни!

По-друге, що ж далі? — До чого ця амністія повинна привести; якими стануть правила гри після цього; чи будуть ці правила рівними для всіх; чому українці взагалі повинні довіряти владі, яка так часто їх обманювала?..

На ці питання немає відповідей ні у нас з вами, ні у високих київських кабінетах. Тому що ці заходи вживаються не з урахуванням стратегії, а в емоційному пориві потішити одну-єдину людину з президентською булавою в руці.

В Україні вже тричі намагалися провести амністію — жодного разу вона не була успішною. І цього разу успішною не буде!

Бо перш ніж амністуватись, треба довести, що ці кошти були отримані законним шляхом.

Тобто, ви приходите до податкових органів із бажанням легалізувати свої прибутки за минулі роки. І роботодавець, який платив вам зарплатню у конверті, має підтвердити цей факт.

Тепер питання: який роботодавець підтвердить факт сплати зарплатні у конверті своїм робітникам? — Жоден, бо він у такому разі відправиться до в'язниці, адже в цій "амністії" немає амністії для нього.

Для того, щоб ця амністія запрацювала, необхідно відмовитись від умови доведення законності отримання "тіньових" прибутків. Щоправда, таке рішення слід буде відстояти перед МВФ.

Тобто успішна амністія має ґрунтуватися на презумпції невинуватості. А поки що це більше нагадує систему виявлення неплатників податків руками звичайних громадян.

Далі, система — тому й зветься системою, бо складається з декількох компонентів. Якщо казати простіше, з батога та пряника.

Пряник у вигляді амністії нам показали, а от батіг тільки готують; і яким він буде в результаті до кінця не зрозуміло навіть самій владі.

У підсумку від чинної влади ми отримуємо чергове шоу з невідомим результатом. І ці заходи не ведуть до справедливої та рівної для всіх системи, а закріплюють поточний стан з пригнобленим середнім класом і особливою категорією людей, яку обіцяють "розкуркулити" десятки років, але їх тіньові статки із року в рік зростають.

Читайте також:
Політика
Що чи кого треба обляпати червоною фарбою у Полтаві, аби місцеві депутати спрямували бюджетні кошти на поміч нашим фронтовикам?
20 липня, 18:45
Економіка
Очільниця російського Центрального банку разом із чинною головою Ради Федерації Федеральних Зборів РФ відвідали Тегеран.
25 травня, 16:01
Світ
Партнери та союзники України зобов'язані підвищити рівень власного щорічного фінансування оборони та безпеки до 2,5% ВВП.
04 квітня, 17:33
Економіка
Крім ресурсної федерації московії під сюзеренітет Китайської народної республіки прийшла федеративна республіка Бразилія.
31 березня, 20:13
Економіка
Великі та малі, а особливо середні підприємці РФ невдовзі відчують на собі весь тягар воєнних буднів завдяки путінським ініціативам.
14 березня, 20:37
Світ
Диктаторський режим комуністів у Пекіні давно перестав приховувати свою участь у воєнній агресії проти України на боці Москви.
10 лютого, 20:14