Created with Sketch.

Україна готова до справедливого миру — Politico

05.05.2024, 12:56
Фото: Politico

Російська версія завершення війни не передбачає суверенітет колишньої совєцької республіки. Москва хоче повністю підпорядкувати Київ.

Про це на шпальтах впливового західного видання Politico розмірковує оглядач Джеймі Деттмер. За його словами, майбутній саміт у швейцарському Люцерні не віщує нічого доброго, особливо миру, на який сподівається Європа.

Ця запланована в у мальовничих Альпах міжнародна зустріч, безперечно, викличе серйозніші дискусії на тему, як покласти край російській агресії. Хоча головні західні партнери України не бачать причин для початку переговорів із путіним, який демонструє недостатню повагу до верховенства закону та міжнародних норм.

Не бажаючи здаватися перешкодою на шляху до врегулювання шляхом перемовин, Кремль іноді заграє з ідеєю, що він відкритий для мирного діалогу. Агресор прямо натякає, що «це Україна та її західні союзники виявляють упертість».

Так, наприклад, на початку 2024 року путін скандально розкритикував Бориса Джонсона. Колишнього британського прем'єр-міністра звинувачено у тому, що він, мовляв, підірвав шанси на успіх мирних переговорів, які велися протягом кількох тижнів березня-квітня 2022 року.

Затим балакучі вуси бункерного діда — прессекретар Кремля Дмітрій Пєсков — заявив, що ці перемовини, під час яких було вироблено проєкт мирної угоди, можуть стати основою нових домовленостей. Однак він зловісно додав, що «такі переговори повинні будуть відображати нові реалії», ймовірно, маючи на увазі нещодавні успіхи окупантів на полі бою.

Сам путін також зробив аналогічний коментар під час зустрічі із білоруським васалом лукашенком, і російські ЗМІ процитували його, що нібито «у разі нових переговорів пропозиція 2022 року має стати відправною точкою». Тобто Москва досі налаштована на капітуляцію Києва.

За минулі кілька днів проєкт горезвісної Стамбульської угоди 2022 року став предметом великого інтересу з боку аналітиків і преси. Безліч журналістів та експертів вивчили 17-сторінковий проєкт і дійшли різних, зчаста зовсім полярних, висновків.

За словами колишнього міністра оборони яйценосного Олексія Резнікова та одного з учасників тих зустрічей, Україна вела переговори з позиції крайньої слабкості. Натомість західні держави роздумували над тим, як підтримати Україну, та обговорювали, яке озброєння постачати.

Але насамперед Резніков та інші українські чиновники, які брали участь у переговорах — серед них голова офісу президента України Андрій Єрмак та його радник Михайло Подоляк — сумнівалися у щирості Кремля й тому, що він веде переговори сумлінно. Москва брехала, бреше і брехатиме завжди...

Це був скептицизм, відточений за сотні годин, проведених у спілкуванні українських чиновників із російськими перед початком великого конфлікту у лютому 2022 року. Чи коштували поступки, які пропонувала РФ, того паперу, на якому вони були написані?

«Вони можуть підписувати документи, але чи дотримуються вони домовленостей — це вже інше питання... Згадайте Будапештський меморандум. Президент Франції Франсуа Міттеран відмовився поставити підпис під цим документом... і попередив нашого президента [Леоніда Кучму — прим. ред.]: «Чоловіче, вони вас обдурять». Так і сталося. Леонід Кучма розповів мені цю історію. Через 30 років росіяни саме це й зробили — вони нас обдурили», — говорить Резніков.

Розповідь другого Президента України не виходила у міністра оборони з голови під час переговорів 2022 року. І, за словами української сторони, саме у дусі Міттерана урядовці та політики зі США і Великої Британії застерігали Україну.

«Перемовини? Вони не хочуть справжніх переговорів... Росіяни хочуть капітуляції України. Ми знову сіли б за стіл переговорів в один момент, якби агресор був готовий, дійсно готовий, домовитися про справедливий мир, але тільки не для обговорення чи затвердження їхньої химерної версії миру», — сказав Андрій Єрмак в інтерв'ю виданню Politico.

Як і Резніков, Єрмак побоюється, що Україна дотримуватиметься зроблених поступок, а росія викручуватиметься і відмовлятиметься виконувати досягнуті домовленості. Українські чиновники кажуть, що для кремлівського бункерного діда переговори це ще одна зброя.

Вона використовується путіним для того, щоби відвернути увагу й затягнути час, дати можливість маневрувати та заманити у пастку наївних людей, що і було продемонстровано впродовж 2014-2017 років. На той час міністр закордонних справ Сєргєй Лавров-Калантарян і на той момент державний секретар США Джон Керрі вели «переговори» щодо Сирії.

Цей, так би мовити, діалог допоміг Москві врятувати ручного сирійського президента Башара аль-Асада від поразки, переконавши президента США Барака Обаму зняти палець із гачка та проігнорувати його власні обмеження на застосування Дамаском хімічної зброї. Як тоді, так і зараз росія зацікавлена у тривалій війні, а також у тому, щоби західні країни втомилися та сказали: «Все, годі, нумо шукати якесь компромісне рішення».

Своєю чергою, медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує читачам, що Офіс «найвеличнішого лідора світу» за версією кіоскера Андрія Єрмака здійснює підкилимні інтриги. Вочевидь нас підводять під капітуляцію.

Читайте також
Ідеальне шахрайство та економічний злочин
Опінії
«Жахливий підхід»
Війна
Україна має бути не осторонь, але на вістрі глобальних геополітичних змін
Політика
Від китайського «мирного плану» до угорського
Політика
«Мирний план» Трампа передбачає зупинку війни лише на час його каденції
Політика
Newsweek змоделював можливі лінії фронту Третьої світової війни — карта
Війна