Україна – лідер із контрабанди деревини в країни ЄС, - дослідження

ПОЛТАВА
17.07.2018, 04:44

Деревина є однією з найбільших експортних галузей України, що приносить 1,7 млрд. доларів США, дає роботу 350 тисячам чоловік і становить майже 4% ВВП. Корупція і незаконність у цьому секторі позбавляють країну важливого джерела державних доходів, одночасно підриваючи ширші зусилля щодо вдосконалення управління в умовах нестабільної ситуації.

Протягом останніх двох років британська неурядова екозахисна організація Earthsight розслідувала незаконні вирубки і корупцію в лісовій галузі Україні. ЇЇ члени опитали джерела з уряду і промисловості, провели польові дослідження, вивчили митні документи і знайшли сотні судових рішень. Результати шокуюче та ясно показують масштаб і поширеність незаконності в лісовому і лісозаготівельних секторах України. Вони також свідчать про співучасть урядів ЄС, міжнародних «сертифікаторів» деревини і деяких найбільших світових транснаціональних деревообробних компаній в корупційній кризі в Україні. Із результатами дослідження пропонуємо ознайомитися і вам.

НЕЛЕГАЛЬНА ЛІСОЗАГОТІВЛЯ ТА КОРУПЦІЯ З ЛІСОМАТЕРІАЛАМИ В УКРАЇНІ

Майже всі лісозаготівельні роботи в Україні здійснюються самим урядом через державні лісогосподарські підприємства, в основному під егідою Державного агентства лісових ресурсів України. Хоча вони прагнуть охарактеризувати ситуацію як підпільну злочинну діяльність, що проводиться окремими представниками суспільства і в досить обмеженому масштабі, реальність така, що переважна більшість незаконної заготівлі в Україні також здійснюється самими лісогосподарськими установами.

Наші дані свідчать про те, що сотні державних  лісогосподарських підприємств України беруть участь в систематичному,навмисному порушенні широкого кола правил під час лісозаготівлі. Немає нічого більш руйнівного, ніж незаконна «санітарна рубка». Передбачається, що екологічна безпека лісозаготівель в Україні повинна забезпечуватися шляхом ретельного планування того, які дерева можуть бути зрізані щороку, але майже 60 відсотків рубок відбувається за межами цих обмежень, найчастіше у формі «санітарної рубки», яку виправдовують необхідністю запобігання поширенню хвороб.

Будучи звинуваченою в тому, що корумповані лісові підприємства зловживали цією лазівкою в масових масштабах, для зрізання здорових дерев, чия рубка в іншому разі не була б дозволена, в тому числі в національних парках та інших охоронних територіях (навіть опромінена зона відчуження Чорнобиля), влада посилила правила в 2016 році. Але проблема зберігається.

Дослідження 18 лісозаготівельних ділянок в чотирьох найбільших лісозаготівельних регіонах, проведене на замовлення Earthsight, показало, що від 67 до 78 відсотків рубок є невиправданими і, отже, незаконними. Якщо даний результат екстраполювати нанаціональний рівень, виходить, що незаконна санітарна вирубка становить на даний момент 38-44 відсотка загального виробництва та експорту.

Наші польові дослідження також показали поширення інших видів порушень правил лісозаготівлі державними органами. Алгоритм, за допомогою якого деревина,що надходить на ринок від державних підприємств, також характеризується систематичними випадками корупції. Вищі посадові особи в столиці особисто скеровують продажі колод найбільшим закордонним покупцям в порушення правил.

Колишній голова лісового агентства Віктор Сівець обвинувачується в тому, що вивів понад 30 мільйонів євро від таких продажів в свої руки через складну мережу офшорних компаній протягом 2011- 2014 років. Фірми зобов’язували робити такі платежі для отримання доступу до української деревини, і в обмін отримували знижки на покупку колод і пиломатеріалів з лісгоспів під контролем Сівця. Сівець, близька довірена особа і партнерпо тенісу клептократичного колишнього українського президента Віктора Януковича, втік до Росії і до недавнього часу був у розшуку Інтерполу.

Прямі продажі продовжуються під проводом його наступників, і експерти в лісовій галузі відзначають численні випадки порушень, що свідчать про триваючу корупцію на національному рівні. Earthsight виявив додаткові докази, що свідчать про те, що чиновники в Києві продовжують вимагати корумповані платежі за доступ до деревини навіть після усунення Сівця. Очікується, що лісогосподарські підприємства пропонують всю свою деревину для продажу через аукціон. Навіть там  ,де ця вимога дотримується, такі аукціони зазвичай корумповані, і більша частина цієї деревини потрапляє в руки «тіньових лісопилок».

Згідно з оцінками, приблизно12 000 неліцензованих лісопильних заводів обробляють цю деревину головним чином для експорту. В результаті експорт пиломатеріалів перевищує легальне виробництво всієї країни на 75 відсотків:щорічно експортується незаконно отриманих пиломатеріалів на 1,2 мільйона кубічних метрів. Досліджуючи судові документи, ми виявили, що вищі посадові особи у двох з трьох найбільших лісозаготівельних регіонів України є фігурантами великих кримінальних розслідувань, у тому числі щодо систематичних незаконних рубок та експорту деревини. Директор лісового господарства одного з найбільших лісозаготівельних районів Карпат також був фігурантом багатьох корупційних справ, а в жовтні 2017 року був затриманий на гарячому, коли пропонував сплачувати 10000 доларів на місяць посадовим особам інших агентств, щоб вони закривали очі на незаконність, яка здійснюється лісгоспами під його контролем.

Коментуючи цю справу, один з головних прокурорів України сказав, що, якщо таких людей не притягнуть до відповідальності, то гори України скоро можуть «облисіти».  Крім незаконних рубок, продажу і переробки з використанням корупційних механізмів, українська деревина зазвичай незаконно експортується, часто за допомогою корумпованих чиновників на митницях та в лісових підприємствах.

ІМПОРТ ЄС

Європейський союз є найбільшим імпортером деревини з України, на нього припадає майже 70 відсотків від загального обсягу експорту країни. В той час як в Україні зростає рівень незаконності та корупціїв цій сфері, європейський імпорт деревини з країни також росте, на 75% лише за чотири роки, і перевищив позначку в 1 млрд. євро в 2017 році.

ЄС давно визнав важливість боротьби з глобальним лихом незаконних рубок і усвідомив, що будучи одним із найбільших імпортерів деревини в світі, він несе певну відповідальність за це. Це визнання привело до прийняття нового закону - Регламенту ЄС, який встановлює критерії експорту деревини на ринок країн ЄС, або EUTR, - що почав діяти у 2013 році і забороняє імпорт дерев, які незаконно отримані в країні походження. Закон також вимагає від імпортерів здійснювати юридичні перевірки з належною обачністю для мінімізації ризику отримання незаконної деревини. Це стосуєтьсяяк незаконно зрубаної, так і незаконно проданої корумпованими чиновниками деревини.

Однак дослідження Earthsight показує, що цей закон не працює, і що деревина ймовірно незаконного походження продовжує наповнювати ЄС. Ще більш шокуючим є те, що серед покупців цієї деревини виявилися кілька багатомільярдних фірм, в тому числі три найбільші виробники дерев’яних панелей у світі, найбільша в світі паперова компанія і другий за величиною виробник пиломатеріалів в Європі. Власники цих компанійє в числі найбагатших людей в Європі.

До того, як на початку 2017 року в Україні набула чинності заборона на експорт колод, найбільшим покупцем деревини в країні був австрійський лісопильний гігант Holzindustrie Schweighofer - фірма, вже відома тим, що використовувала незаконну румунську деревину. Величезне деревообробне підприємство компанії,розташоване одразу за кордоном, в Румунії, було місцем призначення 70% європейського експорту колод з України.

Earthsight виявив, що дочірня компанія Schweighofer Group, яка займалася більшою частиною цих поставок до 2016 року, безпосередньо замішана в кримінальній справі проти колишнього начальника Державного агентства лісових ресурсів Сівця. Досудове розслідування, проведене українськими прокурорами, показало, що це одна з чотирьох фірм, які колективно заплатили понад 13 мільйонів євро за фіктивні «маркетингові» послуги оффшорним компаніям, контрольованим Сівцем та його дружиною.

Хоча справа Сівця ще не розглянута, український суддя визнав докази достатніми для видачі ордерів на арешт і конфіскацію мільйонів, що зберігаються на банківських рахунках Швейцарії.

Schweighofer далеко не єдиний великий покупець з ЄС, чиє ім'я виникає в справах про незаконну деревину в українських судах. Румунське дочірнє підприємство компанії JAF Group, лідер оптової торгівлі деревиною в Центральній Європі, пов'язане з одним із найбільших в Україні випадків незаконного експорту деревини,що стався у Львівській області в 2016 році, коли корумповані чиновники допомогли відмити незаконні пиломатеріали. Судові документи підтверджують факт постачання деревини для JAF одним з організаторів цієї схеми протягом відповідного періоду. Після отримання інформації від Earthsight, даний постачальник був занесений в чорний список компанії JAF.

Водночас з тим, як заборона на експорт колод зменшила закупівлі іншими компаніями, провідним імпортером української деревини в ЄС нині є Egger, другий у світі за величиною виробник дерев’яних панелей (використовуються в будівництві та виробництві дешевих меблів). Назва Egger з'являється поруч із Schweighofer у великій кримінальній справі про корупцію в Житомирі (провідний центр з постачання лісу в Україні) у якості одержувача деревини, яка, ймовірно, була продана службовими особами лісових підприємств за цінами нижче ринкових через посередницькі фірми з акціонерами, зареєстрованими в секретних юрисдикціях. На відміну від деяких інших найбільших покупців, які конкретно не вказані в таких справах, їх постачальники зазначені.

Провідні світові конкуренти Egger у секторі панелей на базі деревини, Kronospan та Swiss-Krono, продовжували закуповувати великі обсяги деревини в українських державних лісових підприємствах, чиї вищі посадові особи є фігурантами тривалих кримінальних корупційних розслідувань, як і польська целюлозна фабрика, що працює під керівництвом International Paper - найбільшої в світі паперової компанії.

Одна третина імпорту Egger у 2017 році була отримана від таких постачальників і половина імпорту International Paper. Деякі з пов'язаних із корупцією лісгоспів, що роблять поставки для цих компаній, також знаходяться в епіцентрі скандалу з незаконним видобутком бурштину, який руйнує територію Полісся.

Наші дані свідчать про те, що великі покупці не тільки не виключили компанії щодо яких ведеться слідство про корупцію зі списку постачальників, але і віддають перевагу співпраці з ними в порівнянні з їх меншими конкурентами. У більшості вище згаданих справ ще не має ухвалених судових рішень. Однак це не має мати значення.

EUTR вимагає від імпортерів запобіжних заходів і закупівель деревини тільки з джерел, в яких ризик придбання незаконної деревини був би незначним. Неможливо зрозуміти, як закупівля деревини у постачальників, подібних перерахованим вище, може задовільняти дану вимогу.

Окрім закупівель деревини, пов'язаної з корупцією, дані Earthsight також свідчать про те, що фірми ЄС також купують деревину, яка, швидше за все, була експортована незаконно, в тому числі в порушення заборони України 2015 року на експорт круглих лісоматеріалів. Аналіз Earthsight показує, що до грудня 2017 року митні органи ЄС зафіксували імпорт з України майже 1 мільйона кубометрів колод, які повинні були бути заборонені для експорту. При експорті з України ці колоди неправильно класифікуються - як «паливна деревина». Хоча іноді така неправильна класифікація відбувалася і до заборони, і частково пов'язана з відмінностями в тому, як лісові господарства України класифікують деревину, є також свідчення навмисного, незаконного, неправильного маркування лісгоспами, в тому числі для того, щоб обійти заборону і допомогти замаскувати корупційну діяльність.

Наприклад, в першій половині 2018 року українські митники з регіону, що розташований на кордоні з Румунією, виявили нелегальний експорт колод на суму понад 1 мільйон доларів, які місцеві лісогосподарські підприємства неправильно задекларували як паливну деревину. Наше дослідження показує, як з цим пов'язані великі європейські покупці. Один із найгучніших скандалів із незаконними пиломатеріалами в Україні в останні роки призвів до конфіскації колод на українському кордоні, колод, які, як підтверджують дослідження Earthsight, призначалися для чеських целюлозних заводів, якими керують транснаціональні корпорації Mondi (найбільший в Європі виробник паперової упаковки) і Lenzing (один із найбільших у світі виробників віскозного волокна, яке використовується для виготовлення одягу). І хоча деревину в кінцевому рахунку повернули, постачальник був визнаний винним у неправильному декларуванні.

Незважаючи на їх розмір, мало хто чув про ці компанії. Але більшість європейських споживачів куплять їх продукцію. Деревина румунської фабрики Schweighofer була причетна до виробів, що продаються в Ikea. Egger, Swiss-Krono і Kronospan також є постачальниками Ikea і поставляють більшу частину пиломатеріалів, дерев’яних плит і підлог, що продаються мережами DIY Wickes і Homebase в Великобританії, Hagebau, Obi і Hornbach в Центральній Європі і французькими мережами Leroy Merlin і Castorama. International Paper випускає папір для друку для HP, Canon і Xerox, що продається в супермаркетах по всій Європі. Earthsight виявила, що папір Canon, вироблений на його польському заводі, продають у філіях провідної канцелярської мережі Staples в Німеччині. Вироби, виготовлені з волокна Lenzing, продаються в більшості мережевих магазинів одягу, розташованих на центральних вулицях міст, включаючи H&M. Всі згадані вище великі покупці української деревини заперечують правопорушення і наполягають на тому, що вони здійснювали значущі перевірки своїх постачальників.

Однак викликає сумнів те, наскільки вони можуть бути значущими з огляду на корупцію, яку ми зафіксували. Щоб перевірити, наскільки високопріорітетною великі фірми з ЄС вважають законність своєї продукції, Earthsight представилася українською компанією і запропонувала на продаж колоди, в тому числі пиломатеріали, заборонені до експорту. Три компанії висловили зацікавленість у веденні бізнесу з нашою тіньовою, неіснуючою компанією, після того, як ми переконали їх в наших «добрих стосунках» з українською митницею. Грунтуючись на наших доказах, ми доручили ведучому досліднику оновити глобальні оцінки обсягів ймовірно незаконно ввезеної в ЄС деревини, використовуючи визнану методологію, яку він сам використовував.

Незаконні лісозаготівлі зазвичай пов'язані з тропічними країнами. Але результати цього нового аналізу свідчать про те, що ЄС, ймовірно, імпортує з України більше незаконно добутої деревини, ніж з усіх країн Латинської Америки, Африки і Південно-Східної Азії разом узятих, і більше, ніж з будь-якої іншої країни в світі.

КОГО ЗВИНУВАЧУВАТИ

Європейські споживачі дбають про ліси і не бажають бути співучасниками злочинів. Розуміючи це, основні фірми по переробці деревини, зазначені в цьому звіті, обіцяють купувати тільки легальну і дозволену деревину. Теж саме обіцяють DIY, меблевики та інші роздрібні мережі, які продають свою продукцію. Але щодо України вони не в змозі дотримуватися своїх обіцянок.

Але ЄС визнав, що з точки зору законності такі дії не повинні бути добровільними. Відповідно до регламенту ЄС щодо регулювання лісового господарства, компанії потрібно не намагатися присоромити, аби вони діяли. Їх потрібно примушувати до дій. Отже, чому EUTR не міг запобігти попиту Європи на деревину, сприяючи незаконності та корупції в лісах України?

Дослідження Earthsight показує, що частина проблеми пов'язана із самим законом, і також із його інтерпретацією та застосуванням. Перша проблема полягає в тому,що закон застосовується тільки до компаній,назви яких вказані в митних документах. Незважаючи на те, що деревина доставляється одразу на заводи, багато хто з найбільших покупців української деревини використовує посередників для імпорту, що дозволяє уникнути ризику порушення закону. Ці фірми-посередники, як правило, невеликі й непрозорі, часто трохи більші, ніж окремі оператори, які працюють з домашнього офісу.

Дослідження Earthsight показало, що в тих поодиноких випадках, коли такі фірми були спіймані та їх вантаж було конфісковано, їх власники просто анулюють їх та починають бізнес під новою назвою.

Ще одним важливим винуватцем є Лісова опікунська рада (FSC) - провідна світова лісова сертифікаційна організація. Заснована на початку 1990-х років екологами і прогресивними лідерами галузі для допомоги споживачам в ідентифікації надійності виробленої з деревини продукції, в останні роки FSC стала предметом зростаючої критики. Її швидке зростання супроводжувалося поступовим зниженням стандартів і постійним потоком скандалів, коли компанії, сертифіковані FSC, були втягнуті у різноманітні дії - від незаконних рубок до порушень прав людини. Хоча це ніколи не було її основною метою, система FSC включає перевірки законності деревини, включаючи її екологічність. Хоча жоден з великих покупців, згаданих в цьому звіті, не наполягає на «Сертифікації системи ведення лісового господарства» FSC для їх імпортерів з України, більшість з них запевняють, що вони хочуть придбати саме цю деревину, і де ця деревина була придбана, це зазвичай є основною, якщо не єдиною формою EUTR- юридичних перевірок, які використовують компанії.

EUTR допоміг FSC значно розширитися в Україні: в даний час 90% лісів, що знаходяться під контролем Державного агентства лісових ресурсів в Українських Карпатах, є сертифіковані. На жаль, цей звіт показує, що в FSC (Лісової опікунської ради) на даний момент існують фундаментальні недоліки, що означає неможливість спиратися на неї для гарантування законності в Україні. Її провал наочно демонструють численні випадки, зафіксовані в цьому звіті, які не зміг виявити аудит FSC.

Наприклад, більшість незаконних ділянок санітарної рубки, знайдених нами в Карпатському регіоні, знаходяться в сертифікованих FSC лісах, і більшість лісгоспів, які перебувають під розслідуваннями щодо коррупції, тим не менш залишаються сертифікованими.

Колишній голова одного з найбільших лісозаготівельних лісгоспів у Карпатах зізнався Earthsight, що йому було легко обійти перевірки FSC. Однак головна відповідальність лежить на урядах ЄС, чия робота полягає в прийнятті та забезпеченні дотримання закону. Якби вони добре виконували свою роботу, вони мали б бути спроможні спіймати посередників і змушувати компанії йти далі в своїх юридичних перевірках.

На жаль, як показує цей звіт,  впровадження EUTR в питаннях імпорту деревини з України в найбільш важливих державах - членах ЄС було недостатньо. Більшість цих країн до сих пір не впроваджують цей закон, хоча пройшло вже більше ніж три роки після того, як він повинен був вступити в силу. Навіть зараз, коли вони приступили до цього, наявні дані свідчать про те, що все відбувається без особливого ентузіазму. Цей звіт показує, що закон використовується як його «великодушна інтерпретація». Великі імпортери, зазначені в цьому звіті, мають системи «юридичних перевірок», які в більшості випадків були схвалені місцевими посадовими особами EUTR. Але для деревини, яка не сертифікована FSC, це зазвичай означає трохи більше, ніж обіцянки, отримані від постачальників, і перевірки на «Сертифікат про походження»: документи, видані тими ж корумпованими державними структурами, які здійснюють лісозаготівлі, і, як відомо, відкриті для зловживань.

РІШЕННЯ

Остаточне вирішення питання щодо злочинності в лісовій галузі в Україні має йти з середини країни. Більший і кращий тиск з боку відповідних агентств допоможе, але усунення коренів корупції в лісовому секторі також потребує змін у регулюванні лісового господарства, задля зменшення можливостей і стимулів для корупції.

Експертні дослідження вже визначили основні необхідні заходи, такі як поділ обов'язків по проведенню лісозаготівель і контроль за його законністю та підвищення прозорості. Деякі потенційно корисні нові правила вже знаходяться в розробці, але процес реформ рухається болісно й повільно.

Тим часом, поки боротьба з корупційним лихом в лісовому секторі триває, люди на її передовій зіштовхуються із серйозними ризиками для життя. Корумпована лісова охорона виганяє незалежних спостерігачів із лісових господарств під прицілом зброї. Корумповані елементи в Службі безпеки України моніторять пересування активістів антикорупційного руху. Молодші співробітники лісових господарств, які повідомляють про своє керівництво, отримують погрози на адресу сімей, їх особистий транспорт спалюють. Місцеві активісти і прогресивні елементи всередині уряду беруть участь у важкій битві, поки найбільший ринок для лісоматеріалів з України залишається відкритим для деревини із незаконним походженням.

ЄС надає деяке корисне фінансування і підтримку реформ в управлінні лісами в Україні. Проте його найбільший вплив було спрямовано на примус українського уряду на скасування заборони експорту колод, зусилля, які, як показує цей звіт, лобіювали багато з тих же гігантів із переробки деревини в ЄС, які, як ми виявили, використовують підозрілу деревину. Якщо ЄС дійсно хоче допомогти, він повинен витрачати менше енергії на примус українського уряду щодо скасування заборони експорту колод і більше зосередитися на забезпеченні того, щоб його держави-члени виконували свої власні закони.


Читайте також:
Рух перевантаженого транспорту, відсутність водовідведення і зношеність асфальтового покриття — причини руйнації доріг Карлівського району.
09:27
Презентація стала можливою завдяки підтримці «Останнього Бастіону».
вчора, 17:45
Полтавська міська влада назверх демонструє плідну роботу, коли фактично мавпує дії центрального уряду.
вчора, 14:17
Майбутні пілоти Формули-1 починають тренування з Полтави.
вчора, 12:55
Центральний медичний заклад Миргородського району потребує виготовлення проєктно-кошторисної документації для проведення поточного ремонту.
вчора, 09:18
Літати вміють не тільки Супермени!
вчора, 08:25