Україна на межі failed state через дії Зе-влади

Опінії
21.11.2020, 09:18
Україна на межі failed state через дії Зе-влади
Фото: bastion.tv

Дивлячись на сьогоднішніх вітчизняних реформаторів, поволі згадуєш більшовиків: замість фаховості — суцільна профанація.

Політолог, голова Центру політичних студій "Доктрина"

В українські медіа масово просочилося інтерв'ю експосла Канади в Україні Романа Ващука. Ващук має унікальну характеристику — він розуміє і Канаду, з якої походить, і українців одночасно.

Ми ж часто любимо посипати голову попелом і вірити у якісь заголовки а-ля "в Україні рівень життя на рівні країн Африки". Зважаючи на те, що третя частина населення ніколи не виїжджала за межі своєї області, повірити досить легко.

А у такої зневіри завжди трапляються і політичні наслідки. Часта і дуже сумнівна з точки зору якості зміна влади — один з наслідків того, що ми не бачимо світу, а світ не бачить нас.

З інших цікавих речей, підкреслених Ващуком звісно ж ось ця гримуча суміш: високий рівень освіченості українців (навіть за поганого рівня самої освіти), постійна невдоволеність (перш за все матеріальним становищем) і корупція створюють досить проблемне замкнене коло з некомпетентності влади та постійних революцій. Розірвати його й уникнути революцій як останнього шляху — завдання для нашої політичної культури на найближчі десятки років.

Якщо ми його не виконаємо, можемо сміливо вважатися failed nation. Задайте, якими шляхами в небутті розчинялися попередні спроби української державності!

Якщо не рахувати дрібні за масштабами прецеденти та проби часів другої світової, то в усіх попередніх випадках здурілий український натовп сам топтав своїх керманичів.

Я згадую постмайдан-2004 книгу Кучми й там пройшла досить цікава ідея, яка різала на друзки мій чорно-білий світ в голові. Значна частина людей вийшла на Майдан 2004 року зовсім не з любові до ринкової економіки чи демократії, а радше навпаки — як реакція на ринкові зміни, які відбулися в добу Кучми, через які відбувся перерозподіл благ не на користь більшості.

Парадокс, бо Ющенко вважається просувачем реформ якраз ринкового змісту, але чи варто думати, що це подобалося і половині збіднілої України у 2004 році? Цікава теза, бо вона говорить нам про головне: ми наділяємо велику кількість людей якимось колективним розумом і мудрістю.

Ми звісно любимо вірити, що усі наші революційні інстинкти продуктивні. І тому не допускаємо інших думок до голови, бо вони примушують переосмислювати все з нуля.

Дивлячись на наших реформаторів, поволі згадуєш більшовиків, і пан Ващук згадує і про цей максималізм. Це дуже сильне інтерв'ю, яке з'явилося в час коли відбувається фактичний занепад антикорупційного дискурсу в його старому значенні.

Як би це не було прикро згадувати, але значна частина реформаторів 2000-х років закінчили в Партії регіонів чи біля неї. Один з творців "Пори" Каськів свого часу дуже тісно влився в біло-блакитну команду.

А творець самого явища великих грантових ГО в Україні Олег Рибачук, який був віцепрем'єром у Ющенка у 2011 році вже говорив, що Сорос хоче скинути Януковича. З такими "Лещенками", власне кажучи, і ніяких "Деркачів" не треба; а ось як закінчить нинішнє покоління — питання досі відкрите.

Читайте також:
Світ
Цього разу шанси на те, що імпічмент буде схвалено, зросли.
12 грудня, 15:47
Політика
Результати конкурсів на посади керівників НАБУ, САП та НАЗК, а також аудиту НАБУ будуть оскаржувати до окремого нового суду
26 листопада, 10:28
Опінії
Вирішиться не лише битва за посаду президента, а й боротьба за Конгрес, тобто законодавчу гілку влади
05 листопада, 17:05
Політика
Триденне опитування показало фактичну нічию перед виборами президента США 5 листопада.
30 жовтня, 10:03
Світ
Десятиліттями ця південноєвропейська країна була охоплена хаосом. Ліві й праві фанатики вбивали один одного, підігруючи таємному товариству.
23 жовтня, 21:43
Опінії
Трамп за два тижні до голосування буром намагається вигризти перевагу, а Гарріс «завмерла» у своєму зростанні.
22 жовтня, 16:30