Україна отримає від Іспанії чотири пускові установки ЗРК HAWK

ВІЙНА
13.10.2022, 21:03
Установка ППО Hawk
Установка ППО Hawk
Фото: Wikimedia

Генеральний секретар Альянсу закликає союзників посилювати зусилля з надання Україні систем протиповітряної оброни.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг повідомив, що Іспанія надасть Україні чотири пускові установки HAWK для зміцнення протиповітряної оборони.

Про це Столтенберг сказав на пресконференції у Брюсселі після завершення дводенного засідання міністрів оборони країн-членів Альянсу.

"Україна добивається хорошого успіху, відштовхуючи назад загарбницькі російські сили на сході та півдні. Союзники НАТО постачають сучасні системи, у тому числі артилерію, засоби протиповітряної оборони і броньовані транспортні засоби", - заявив Столтенберг.

"І я вітаю сьогоднішнє оголошення Іспанії, що вони передадуть чотири пускові установки HAWK для зміцнення протиповітряної оборони України. Це доповнює те, що інші союзники доставили впродовж останніх декількох днів. Я дякую усім союзникам за значні внески. Я наполегливо закликаю їх продовжувати це посилювати", - додав генсек НАТО.

Зазначимо, що у комюніке Міноборони Іспанії про зустріч із міністром оборони України Олексієм Резніковим не згадується про системи Hawk. Проте іспанський міністр оборони Маргарита Роблес запропонувала українській стороні різні можливості для підготовки військових - як у двосторонньому форматі, так і в місії ЄС, створення якої починається.
 
Зокрема серед вже існуючих двосторонніх проектів згадується навчання українських військових у Сарагосі на протиповітряних ракетних системах Aspide.
 
У середу 12 жовтня глави МЗС України та Іспанії обговорювали наступний пакет військової допомоги Україні.


MIM-23 Hawk – американський військовий зенітний ракетний комплекс середньої дальності, виробництва компанії Рейтеон.

Як зазначає видання Defence-ua, MIM-23 Hawk хоча і належить до минулого покоління ЗРК, свого часу був основним зенітним комплексом США та країн НАТО протягом ледь не всієї Холодної війни, розійшовся величезним "тиражем", знаходився на озброєнні 10 країн, наприклад, у США виведений з експлуатації у 90-х, та залишається у строю ще у близько двох десятках країн.

Попри те, що MIM-23 Hawk був введений в експлуатацію ще у 1960 році за цей час він пройшов чотири основні модернізації, останні з яких, зокрема масова Phase III, пройшли у 90-х роках фактично перед його виводом з експлуатації. Остання розповсюджена модернізація включала цифровізацію комплексу з можливістю одночасного перехоплення декількох цілей та знищення маловисотних цілей.

Завдяки комп'ютеризації MIM-23 Hawk вдалось організувати й подальшу модернізацію цього ЗРК більш відому, як Hawk XXI, яка зараз стоїть на озброєнні Туреччини. Її головна особливість - інтеграція сучасного радара AN/MPQ-64 Sentinel, який також використовується у сучасному ЗРК NASAMS, а також вже загальна цифровізація усіх систем комплексу.

AN/MPQ-64 Sentinel - сучасний 3D-радар
AN/MPQ-64 Sentinel - сучасний 3D-радар

Водночас вогневі можливості комплексу продовжили спиратись на зенітну ракету MIM-23, яка постійно проходила оновлення та модернізації до середини 90-х років.

Через те, що конфігурації радіолокаційних засобів MIM-23 Hawk, які можуть бути передані, передбачити вкрай складно, то єдиний параметр відносно бойових можливостей Hawk якраз і полягає у цій ракеті. Дальність знищення цілей - до 45-50 км, висотність цілі - до 20 км, швидкість ракети 2,4 Маха. Ракета наводиться на ціль напівактивною головкою самонаведення.

Пуск MIM-23 Hawk
Пуск MIM-23 Hawk

Але якраз у тому, що цих ракет було вироблено понад 40 тисяч і криється найголовніша перевага цього комплексу - їх доволі багато і їх дефіцит в осяжній перспективі, скоріш за все, не загрожує. Водночас очевидним недоліком MIM-23 Hawk є те, що він був знятий з озброєння і переданий на зберігання. А це означає потребу у його розконсервації та відновлення.

Окрім того, чим старіший буде Hawk, тим більше радіолокаційних систем до нього входить і тим складніше їх відновити та обслуговувати. Наприклад, у версію Improved Hawk 70-х років входить: РЛС підсвітки цілі AN/MPQ-46, РЛС цілевказання AN/MPQ-50, радіолокаційний далекомір AN/MPQ-51, РЛС виявлення низьковисотних цілей AN/MPQ-48, пункт обробки інформації та командний пункт AN/TSW-8, пункт передової РЛС AN/MPQ-48, пост управління AN/MSW-11 і вже після цього три пускових М192 з трьома зенітними ракетами на кожній.

AN/MPQ-50 - використовується для захоплення цілі на середній та більших висотах
AN/MPQ-50 - використовується для захоплення цілі на середній та більших висотах

Для розуміння, у версії Hawk XXI: командний пункт, оглядова РЛС AN/MPQ-64 Sentinel, "маловисотна" РЛС AN/MPQ-62, один чи два радари підсвітки AN/MPQ-61 та декілька пускових. Зазначимо, що від кількості радарів підсвітки й залежить кількість цілей, які можуть одночасно обстрілюватись.

Але у будь-якому випадку, якщо мова йде про необхідність перехоплення таких цілей, як крилаті ракети та дрони-камікадзе, а не використання цього ЗРК у якості передового у прифронтовій зоні, то MIM-23 Hawk цілком може справитись з цією задачею.


 

Читайте також:
Війна
А де мільйон дронів Зеленського?
05 квітня, 16:21
Світ
Пхеньян допомагає Москві коїти геноцид українців, надаючи різне озброєння. Своєю чергою, Сеул готовий надавати все необхідне Києву.
27 березня, 19:45
Політика
Анналена Бербок хоче обійти перепону в особі федерального канцлера. Наляканий компроматом у Москві Олаф Шольц допомагає РФ перемогти.
17 березня, 20:57
Економіка
Київ самотужки не здатен відродити власну оборонну промисловість. Десятиліття шкідництва, грабунку і корупції не минають без наслідків.
17 березня, 11:15
Війна
Цю інформацію підтверджують західні військові аналітики.
09 березня, 18:06
Опінії
Не те, що якийсь паяц з московських підмостків.
08 березня, 10:39