Україна потрапила до серйозного допінг-скандалу

СПОРТ
27.10.2021, 16:40
Україна потрапила до серйозного допінг-скандалу

Звинувачення WADA можуть закінчитися жорсткими санкціями.

Український Національний антидопінговий центр порушував міжнародний кодекс із 2012 року.

Україна має серйозні проблеми перед Олімпійськими іграми-2022 у Пекіні. Вранці 27 жовтня спортивну громадськість вразила новина про те, що Український Національний антидопінговий центр (НАДЦ) звинувачується в обмані Всесвітньої антидопінгової агенції (WADA) та всієї міжнародної спортивної спільноти.

Це є підсумком розслідування WADA під назвою «Операція Геркулес», яке проводилося з 2019 року.

Воно виявило, що ще з 2012 року НАДЦ організувало схему, яка допомагала українським спортсменам уникати проблем під час допінг-тестування.

Зокрема Національний антидопінговий центр регулярно інформував спортсменів про візити допінг-інспекторів. Також НАДЦ проводила завчасний збір зразків, організовуючи тестування спортсменів та груп спортсменів за попереднім записом.

Крім того, у звіті зібрані «незаперечні докази», які дозволяють припустити, що вже у 2021 році НАДЦ свідомо надав принаймні шість зразків для змагань як позазмагальні зразки, порушуючи різні статті Всесвітнього антидопінгового кодексу.

"Наявні дані свідчать про те, що ці зразки були представлені для того, щоб виконати відповідну норму допінг-тестів для участі в Олімпіаді-2020 у Токіо", - заявив директор департаменту розслідувань (I&I) WADA Гюнтер Янгер.

Ці шість зразків були перевірені ще раз, але допінгу в них не знайшли. Однак це явний обман WADA, а воно цього не любить, тим більше, що ряд спортсменів з інших країн не були допущені на Ігри-2020 у Токіо якраз через брак необхідної кількості тестів.

Однак якщо говорити про тенденцію, то важливо зазначати, що у змагальний період коло заборонених речовин набагато ширше, ніж у позазмагальний. Тому позитивний тест може бути помилково класифікований як негативний і в результаті спортсмен може уникнути порушення антидопінгових правил.

Всі ці епізоди є грубим порушенням кодексу WADA, за яке може настати найжорстокіше покарання.

Також Янгер повідомив про те, що НАДЦ заздалегідь зв'язувався зі спортсменами через їхніх тренерів чи безпосередньо, щоб домовитися заздалегідь про здачу тестів.

«Наявні дані свідчать про те, що НАДЦ часто практикує це перед важливими міжнародними змаганнями. І були випадки, коли вся національна команда була у центрі в очікуванні тестування».

Міжнародний стандарт тестування має передбачати те, що, за винятком деяких виправданих обставин, збір зразків повинен проводитись без попереднього попередження спортсмена – це фундаментальна особливість ефективної та непередбачуваної програми тестування.

Інформування про майбутню перевірку могло допомогти спортсменам приховати сліди заборонених препаратів, хоча, зрозуміло, для деяких речовин такого терміну, як, наприклад, доба буде недостатньо.

«Операція «Геркулес» порушила серйозні питання щодо коректності методів тестування та компетентності деяких співробітників українського антидопінгового центру. Для нас очевидні систематичний характер та зухвалість незаконних практик, що свідчить про серйозні організаційні недоліки в національній антидопінговій організації.

"Результати розслідування будуть передані до комітету WADA щодо відповідності, який надасть рекомендації виконавчому комітету про визнання НАДЦ таким, що не відповідає Всесвітньому антидопінговому кодексу», – додав Янгер.

Україна потрапила до серйозного допінг-скандалу_1

Також у повідомленні WADA йдеться про те, що «Операція Геркулес» розслідувала і повідомлення щодо схеми допінгу у Федерації легкої атлетики України, але вони не знайшли підтвердження. Однак у ході розслідування було виявлено докази проти співробітника федерації у справі про незаконний обіг еритропоетину. Обвинувачений заперечує всі звинувачення, але тепер його справою займатиметься дисциплінарний орган Міжнародної федерації з легкої атлетики.

Яке покарання може бути за все?

Поки що WADA всі результати своєї доповіді надіслала відповідним дисциплінарним органам та департаментам, які мають ухвалити рішення про санкції.

Теоретично, у світлі останніх справ, у яких фігурує порушення антидопінгових правил, не можна виключати навіть найжорсткіших аж до заборони виступати під національним прапором.

І тут є кілька прикладів, як такі рішення приймалися не лише щодо Росії, а й, зокрема, Індонезії та Таїланду. Інша річ, що навряд чи це буде швидко – бюрократія дуже серйозно затягує такі справи, плюс українська сторона ще матиме можливість подати апеляцію. Тобто на Олімпійських іграх у Пекіні, збірна України точно обійдеться без санкцій, а далі прогнозувати важко.

Крім того, у справі України звинувачення стосуються лише антидопінгового центру, а не державних органів, як це було у випадку з Росією. Це дає надію на те, що покарання все ж таки буде більш м'яким і до крайніх заходів, якими є позбавлення гімну та прапора, справа не дійде.

Читайте також:
Спорт
Спортивний суд ухвалив рішення у допінг-справі російської фігуристки Валієвої
14.02.2022, 16:35
Спорт
16 січня українки Еліна Світоліна та Даяна Ястремська здобули перемоги у 1/32 фіналу Відкритого чемпіонату Австралії.
16 січня, 11:35
Спорт
Важливо, що Тайсон вже двічі оголошував про завершення кар'єри.
13 січня, 18:00
Спорт
Лідерки українського жіночого тенісу Еліна Світоліна та Марта Костюк здобули перемоги у першому колі Australian Open.
13 січня, 11:03
Спорт
Згідно з правилами UFC, Потєря віддасть своєму супернику частину гонорару.
11 січня, 10:41