Україна продовжує постачати росії запчастини для літаків та вертольотів

ВІЙНА
27.11.2023, 17:35
Україна продовжує постачати росії запчастини для літаків та вертольотів

У 2022-2023 роках російська «Авіа ФЕД сервіс» імпортувала їх як мінімум на 370 млн рублів

Російська компанія «Авіа ФЕД сервіс» за час війни забезпечила російську авіапромисловість запчастинами як мінімум на 650 млн рублів (2022-липень 2023 року).

Про це повідомляє видання «Важливі історії».

Більша їх частина, на 370 млн, прийшла з України. Зокрема, згідно з митними даними компанія імпортувала

  • деталі для ремонту літаків Ан-124 виробництва Харківського машинобудівного заводу ФЕД майже на 120 млн рублів;
  • запчастини для локаційних станцій вертольотів Ка-32 виробництва київського заводу «Радар» більш ніж на 67 млн;
  • деталі для ремонту двигунів Ан-24 та Ан-12 виробництва «Мотор Січ» (за радянських часів – запорізьке виробниче об'єднання «Моторобудівник»);
  • продукцію київського заводу «Артем»;
  • продукцію Харківського агрегатного конструкторського бюро;
  • продукцію Вовчанського агрегатного заводу та інших українських підприємств.

Загалом було імпортовано продукції на приблизно на 170 млн.

Були також постачання з Франції, США та Великобританії.

Після початку війни головний постачальник «Авіа ФЕД сервіс» — харківський завод ФЕД (назва походить від імені засновника ВЧК Фелікса Едмундовича Дзержинського) офіційно зупинив усі постачання до росії. Це був серйозний удар для підприємства — на росію припадало близько 70% продажів.

Російську компанію «Авіа ФЕД сервіс» було засновано у 1993 році як представництво ХМЗ ФЕД і, як писала українська преса, було афілійовано з топменеджментом заводу.

Нинішній директор компанії Олександр Решетник народився у Луганську, навчався у Харківському авіаційному інституті, на його персональному сайті є розділ із фотографіями співробітників ФЕД.

Клієнти «Авіа ФЕД сервіс», згідно з даними держзакупівель, це Міністерство оборони московії, підприємства держкорпорації «Ростех» та президентський спеціальний льотний загін «росія».

У 2018 році «Авіа ФЕД сервіс» потрапила під українські санкції. Тому в 2022-2023 роках поставки їй йшли не безпосередньо, а через зареєстровану в Об'єднаних Арабських Еміратах (ОАЕ) компанію Linker.

Компанія має сайт кількома мовами, включаючи російську; там сказано, що вона спеціалізується на постачанні авіадеталей для вертольотів Мі-8, Мі-17, Ка-32 «в будь-яку точку світу».

На сайті LinkedIn можна знайти профіль керуючого компанії — його звуть Андрій Курта. У профілі Курти у «Вконтакті» зазначено, що він народився в Чернігові і закінчив Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя.

Власником Linker на LinkedIn вказано Олексія Пальчика. Як з'ясували «Важливі історії», цією людиною може бути уродженець Полтави, випускник Іркутського вищого військового авіаційного училища Олексій Пальчик.

Linker отримував українську продукцію, зокрема від «Мотор Січ», чий директор В'ячеслав Богуслаєв у жовтні минулого року був затриманий за підозрою в держзраді за «незаконне постачання товарів військового призначення для російської штурмової авіації».

На сайті родинної Linker компанії Amis сказано, що компанія — офіційний представник «Мотор Січ» в ОАЕ і «має всі необхідні дозволи та ліцензії».

Остання поставка Linker на адресу «Авіа ФЕД сервіс» була зроблена, за наявними у нашому розпорядженні даними митниці, у січні цього року. Після цього постачання здійснювалося через компанію «Бакайторг1» з Киргизстану, яка була зареєстрована у квітні 2023 року. Вона вже встигла продати «Авіа ФЕД сервіс» продукцію ХМЗ ФЕД майже на 40 млн рублів. Директор і власник «Бакайторга1» — Бакай Саадаєв. Він закінчив киргизьку державну юридичну академію, а у липні 2020 року намагався влаштуватися на роботу до державтоінспекції, на той момент працюючи кур'єром у мережі ресторанів «Імперія піци».

«Важливі історії» зв'язалися з власником Linker Пальчиком. Він сказав, що постачанням до росії не займається:

«Не треба ставити мені запитання… Компанія Linker з України до росії ніколи нічого не постачала і не постачає».

На уточнююче питання, чи поставляла Linker товари для компанії «Авіа ФЕД сервіс», Пальчик сказав, що відповідати не готовий.

Директор «Авіа-Фед-Сервіс» Олександр Решетник сказав «Важливим історіям», що продукція українських заводів, яка надійшла на адресу компанії у 2022–2023 роках, була придбана його компанією раніше, у 2020–2021 роках, і просто «лежала за кордоном». На запитання, як це можливо у випадку з поставками через «Бакайторг1», яку було зареєстровано лише кілька місяців тому, він не відповів.

З Бакаєм Саадаєвим журналістам поговорити не вдалося.

Читайте також:
Політика
Застосунок TikTok різко набрав популярність серед американців, ним користуються 170 мільйонів жителів США, а це приблизно половина країни.
вчора, 18:55
Світ
Соціал-демократка Катрі Райк не підтримує ініціативу опозиційних парламентарів з партії «Isamaa». Кордон із РФ закликала лишити відкритим.
вчора, 14:54
Війна
Військовослужбовці підрозділу рекрутингу служби персоналу ГУР МО України склали військову присягу.
15 січня, 11:16
Політика
«Ми присягали на вірність не чиновникам, а українському народові», - генерал-полковник Петро Шатковський.
15 січня, 10:08
Війна
Прикарпатські авіатори заявили про загрозу захисту неба.
14 січня, 15:00