Українці конкурували з британцями у пошуках нейтрона

ІСТОРІЯ
10 жовтня, 19:24
Українці конкурували з британцями у пошуках нейтрона
Фото: Facebook

Подія сталася в одній із лабораторій Українському фізико-технічному інституті. Впродовж 1920-1930 років заклад знаходився у Харкові.

Група так званої високовольтної бригади могла стати першою у світі, якій вдалося розщепити ядро атома літію у контрольованому експерименті. Проте тиск совєцького режиму заважав і лідерами стали британці з лабораторії Генрі Кавендиша у Кембридзькому університеті.

Все почалося з того, що 1928 року у Харкові з ініціативи академіка у галузі фізики полтавця Абрама Іоффе було створено Український фізико-технічний інститут, першим директором якого став інший відомий фізик Івана Обрєімов. Вони були першопрохідцями, які гуртували науковців-ентузіастів.

Слід зауважити, що ні в УРСР, ані у цілому у СССР взагалі було подібної наукової організації, котра цілеспрямовано займалася б ядерно-фізичними дослідженнями. Тому увага кремлівських спеціальних служб до вчених умів була більш аніж посиленою.

Вирішальний експеримент відбувся 10 жовтня 1932 року, буквальна за пів року після аналогічного експерименту у лабораторії Кавендиша на Туманному Альбіоні. Цього дня зовсім випадково в інституті виявився важливий гість — майбутній лауреат Нобелівської премії академік Пьотр Капіца.

Він на власні очі побачив, як зі збільшенням прискорювання напруги під час руху протонів у полі зору мікроскопа з'являються іскри, що свідчать про розвал ядер літію. Це було приголомшливе відкриття, яке заклало основи вітчизняної ядерної фізики, штучно обмеженої кордонами «тюрми народів».

Фактично, українські науковці у лабораторії харківського фізико-технічного інституту повторили один в один експеримент своїх британських колег, самі про це не знаючи. Якби не совєцький режим, світове визнання за відкриття нейтрона дісталося б не команді Кавендиша.

Окремо медіаагенція «Останній Бастіон» зауважує, що науковці знайшли ще один перспективний метод передачі квантової інформації. Нова робота дослідників перевертає загальноприйняті уявлення про те, як збудження спінів поширюються в антиферомагнетиках.

Читайте також:
Життя
Нейрочіп від стартапу Ілона Маска використають у Канаді
21 листопада, 18:16
Мистецтво
Портрет математика Алана Тюрінга, який створив робот Ai-Da, став першим твором мистецтва, проданим на аукціоні
08 листопада, 16:04
Життя
У той час, коли розумні рухаються в науковому просторі, інші рухаються у зворотньому напрямку.
04 листопада, 11:43
Економіка
Українська компанія «Awedyne» анонсувала найновішу зброю. Нею наші захисники ліквідовуватимуть вибухову загрозу з повітря.
29 жовтня, 08:22
Світ
Міноборони США напередодні додало компанію до списку таких, що співпрацюють з військовими.
19 жовтня, 11:00
Війна
Журналісти провели два дні, подорожуючи країною з підрозділом безпілотників, коли він готувався запустити понад 100 безпілотників за ніч.
17 жовтня, 10:27