Created with Sketch.

Українське суспільство роз'ятрене і роздратоване

14.06.2023, 19:05
Фото: Facebook

Люди хочуть скандалу і він таки стається навіть з іскринки. Бо велика війна загострила не тільки відчуття справедливості, а й безкарності.

(До уваги читачів! Текст подано мовою оригіналу зі збереженням авторської стилістики без виправлень і скорочень).

Історія про Тараса Чорновола та Аліну Михайлову насправді не лише про речі, які крутяться навколо них самих. Звісно, у цих речах коріниться причина конфлікту, а не в якихось втручаннях невідомих масонів.

Суспільство роз'ятрене і роздратоване, люди хочуть скандалу і він таки стається навіть з іскринки. Це ще одна ситуація, яка показує зріз того, що наше суспільство досі звертає величезну увагу на внутрішні чвари.

Вони лишаються центром роздратування, а цілі політичні табори людей не сприймають одне одного категорично настільки, що порівняння з інших проросійськими діячами для них стає нормою. Звинувачення Чорновола на адресу Михайлової були спробою винести її за межі прийнятного в суспільстві.

Перетворити з політичного опонента на ворога. Мабуть, таке саме значення має вкидання Чорновола у смітник.

Редукція іншої течії до Владіміра Путіна зараз стала універсальною категорією. Але насправді від цього гірше не Путіну, а нам. 

"Дегуманізація ворога" і акула – це теж була цікава дискусія, бо там усі активно в підсумку дегуманізували одне одного; через редукцію до Путіна. Одні виявлялися прихильниками підходу «це Путінська фігня бо...», а інші розвертали її в інший бік.

«Той, хто не згодний зі мною – той і Путін, а той, хто мене обіллє брудом – той двічі Путін», – ось і вся політична риторика нашої сучасності. У загальному такі речі самі по собі це додаткова криза для самої екосистеми.

Чим внутрішньополітичний опонент відрізняється від зовнішнього ворога?

З першим – можливі і часто дуже навіть потрібні нормальні коаліції, взаємини і можливість самої угоди. З ким можливості угоди немає – то це з ворогом.

Ворог "за межами" доступного і прийнятного, з ним не те, що дітей хрестити – з ним і говорити зась. Проблема і в іншому: активна частина українського суспільства замішана на патріотичних дріжджах.

Критерій, хто більший патріот завідомо проблемний і породжуючий конфлікти: всі мають щодо патріотизму різні способи демаркації. На межах цієї демаркації стаються суперечки, які переростають у ворожість.

Далі вони самолегітимуються – кожен випад однієї сторони проти іншої породжує новий випад, цей новий випад стає підставою для відповіді. «Хто перший почав?», – найдурніше що можна вигадати в цьому становищі. 

Ось цієї дегуманізації у нас не помічають – помічають іншу, ту яку вигідно помічати. Бо вигідно ж прирівняти діяча з іншого табору до Віктора Януковича!

Вигідно ж у ньому розгледіти Портнова чи Путіна, круто назвати опонента прихильником Коломойського... Чи стало погано від цього усім згаданим персонажам? – Ні.

Коли ми виносим опонента у пул ворогів, ми оголошуємо total krieg. Мені б дуже хотілося, щоб у підсумку такого total krieg лишився лише один табір, який і може вважатися правим за результатами бою, але цього не буде.

Війни закінчуються бо закінчуються ресурси, срачі тривають вічно бо ресурси для них в самій людській природі. А отже, total krieg не має кінцевої точки.

Політичний консультант. Голова Центру політичних студій «Доктрина»

Читайте також
Очікування завершення війни чужинцями шкодять Україні
Політика
Західні стратеги помиляються, оцінюючи російсько-українську війну
Політика
Система офшорного монополізму не відповідає потребам українців
Політика
Україною впевнено крокує привид більшовизму
Політика
Інфантильний патерналізм згубить українців як націю
Політика
Російська агресія не стихійне лихо, яке швидко минає
Війна