«Укрвугілля» продало паливо за кордон, попри заборону на експорт

ПОЛІТИКА
23.11.2023, 14:16
«Укрвугілля» продало паливо за кордон, попри заборону на експорт

Через продаж вугілля «наліво» вітчизняні ТЕС потерпають від нестачі палива

Після початку повномасштабної війни ДП «Укрвугілля» відвантажило продукцію на понад 367 тис. € чеській фірмі.

Одні збагачуються, а інші мерзнуть? У переддень зими Україна знову опинилась під загрозою тотальних блекаутів, цього разу – через брак палива на вітчизняних ТЕС. Державні та приватні паливно-енергетичні компанії змушені поспіхом купувати «чорне золото» за кордоном, адже у розпал широкомасштабного ДП «Укрвугілля», попри офіційну заборону, займалося його експортом – у збиток державі.

Хто стоїть за експортними схемами із твердим паливом? До чого тут міністр енергетики Герман Галущенко та його заступник Олександр Хейло? І чому, попри відкриті кримінальні справи, ніхто досі не покараний за багатомільйонну шкоду Україні?

Про це йдеться у розслідуванні журналістки «СтопКору» Алли Легези.

На календарі — кінець осені, на термометрі позначка вже опускається нижче нуля, і перед Україною знову замаячила перспектива блекаутів. Як і минулої зими, відключення світла можуть стати ледь не щоденною практикою, і не лише через ворожі обстріли інфраструктури. Проблема також у неповній підготовці теплоелектростанцій до зимового сезону, вважає директор Інституту соціально-політичного проектування «Діалог» Андрій Миселюк.

«Так виходить, що вже другий опалювальний сезон виходить супернапряжним. І якщо перед минулим осінньо-зимовим сезоном керівництво країни казало, що ця зима буде найтяжчою за всю історію України, то, на жаль, є всі підстави для повторення цього невтішного прогнозу» — зазначає експерт.

«Укрвугілля» продало паливо за кордон, попри заборону на експорт_1

Хто зірвав підготовку до опалювального сезону?

Як повідомив у коментарі «СтопКору» заступник голови комітету ВР з питань енергетики, ексміністр із питань ЖКГ Олексій Кучеренко, якщо приватні енергокомпанії бодай якось із цією проблемою впорались, то державні підготовку до критичного сезону де-факто провалили.

«Десятки років було прийнято мати на складах теплоелектростанції двомісячний запас вугілля. Було накопичено на початок опалювального сезону приблизно вдвічі менше – 1,2 млн тонн. Провал відбувся у державному секторі.  Держкомпанія «Центренерго» не зробила належного запасу» — коментує нардеп.

«Укрвугілля» продало паливо за кордон, попри заборону на експорт_3

Відомий політик Іван Плачков, двічі ексміністр енергетики підтвердив, що норма накопичення вугілля завжди була удвічі більша, ніж є на складах сьогодні, за даними Кучеренка.

«Ми планували завжди, щоб було вугілля близько 2-2,5 млн тонн. І цього цілком було достатньо для того, щоб спокійно пройти осінньо-зимовий максимум» — наголошує він.

«Укрвугілля» продало паливо за кордон, попри заборону на експорт_5

Чи дійсно наявних резервів критично не вистачає?

Редакція «СтопКору» спрямувала запит у «Центренерго», щоб дізнатися скільки саме вугілля на складах накопичено станом на сьогодні. Проте у відповіді представники державної компанії зазначили, що це комерційна таємниця. Але той факт, що твердого палива наразі недостатньо для проходження опалювального сезону, засвідчує навіть офіційний сайт держкомпанії.

«Укрвугілля» продало паливо за кордон, попри заборону на експорт_7

Чому твердого палива бракує на складах і тепер його доводиться поспіхом закуповувати за кордоном?

У попередньому випуску про Міненерго журналісти висвітлили деякі скандали у вугільній сфері, зокрема й щодо розпродажу твердого палива за безцінь наближеним структурам. Та, як розслідувачам вдалося з’ясувати згодом з власних джерел у правоохоронних органах, у розпал повномасштабної війни ймовірні «схеми» із вугіллям відбувалися не тільки в межах країни.

«Укрвугілля» продало паливо за кордон, попри заборону на експорт_9

Як каже експерт у вугільній сфері Костянтин Ільченко, ДП «Укрвугілля» після початку повномасштабного вторгнення примудрилося експортувати "чорне золото" до Чехії, попри те, що на той момент діяла офіційна заборона на вивезення українського вугілля.

«Це ж просто жах. Це травень місяць, це вже відбувалося після повномасштабного вторгнення, після рішення про заборону експортувати українське вугілля. І за цим стоїть знову хто? ДП «Укрвугілля». Та Хейло, заступник міністра енергетики» — стверджує Ільченко.

«Укрвугілля» продало паливо за кордон, попри заборону на експорт_11

Як працювала "схема" і скільки грошей на ній втратила наша держава?

За даними розслідування, держпідприємство «Укрвугілля» з січня по вересень 2022 року продало чеській компанії КТК International вугільну продукцію на загальну суму понад 367 тис. євро або більше 11 млн грн за тодішнім курсом. Директор цієї структури — такий собі Юрій Кучма.

"І, що парадоксально, «Укрвугілля», яке, до слова, й мало б забезпечувати «Центренерго" твердим паливом, купило його у держпідприємства «Львіввугілля» та його відокремленого підрозділу «Вуглезбут» на понад 2 млн грн дорожче, ніж продали» — коментує Алла Легеза.

Ці цифри підтверджує директор Інституту соціально-політичного проєктування «Діалог» Андрій Миселюк.

«Так званий прибуток дорівнював мінус 2 млн 87 тис. грн. Тобто виявляється, що торгували у збиток собі. Інакше кажучи, вони дорожче купували, ніж продавали це вугілля. Тобто це така фактично неприкрита вугільна схема» — підкреслює експерт.

А що про це думають правоохоронні та контролюючі органи?

Щоб підтвердити наведені дані, представники «СтопКору» надіслали запит в Державну податкову службу, але там зазначили, що не можуть розголошувати дані стосовно фінансових операцій зазначених підприємств, у тому числі й через таємницю слідства.

Адже за зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки, у ДБР відкрили кримінальну справу, в якій фігурують службові особи Міненерго, «Укрвугілля», «Львіввугілля» та його відокремленого підрозділу «Вуглезбут».

Аби прояснити деталі і з’ясувати, на якому етапі перебуває дане розслідування, ми надіслали запит ДБР. Але там його хоч і зареєстрували, та за майже місяць так і не надали відповіді.

А от в Офісі Генпрокурора, хоч і не оприлюднили деталі, але з їхньої відповіді «Стопкору» став відомий новий цікавий факт: виявляється, цілих проти службовців Міненерго та зазначених вугільних підприємств було відкрито не одне, а цілих два кримінальні провадження.

Про що йдеться у справі?

Як зазначається у матеріалах справи, тверде паливо в «Укрвугіллі» продавали з січня по вересень минулого року. І, як відображено у отриманій нами частині податкової декларації, операції відбувалися у травні 2022 році, а 10 травня Міненерго ввело заборону на експорт вугілля, що наступного місяця в Кабміні скасували, ввівши нове табу від червня на експорт мазуту, вугілля (крім коксового) та українського газу.

Щоправда, вже у вересні прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив про плани України щодо відкриття квот на експорт вугілля. Утім. так чи інакше, за словами голови спілки споживачів комунальних послуг Олега Попенка, в умовах війни Україні не слід експортувати тверде паливо.

«Має бути взагалі заборона сьогодні на будь-який експорт вугілля з України, враховуючи те, що ми у серпні цього року 11 днів із 30 брали аварійну електроенергію в Євросоюзі. Не планово навіть брали, а аварійну, яка щонайменше втричі дорожче, ніж українська електроенергія, вироблена з вугілля» — акцентує увагу експерт.

Та чи поніс хтось відповідальність за розпродаж державного вугілля «наліво»?

«Так ніхто і не був покараний: ані міністр енергетики Глущенко, ані інші високопосадовці, а у грудні минулого року тодішній голова «Укрвугілля» Віталій Зюсько просто залишив свою посаду, а на його місце прийшов Олександр Хейло, який 6 вересня цього року був призначений заступником голови Міненерго» — зазначає Андрій Миселюк.

Журналіст Костянтин Ільченко скептично оцінює перспективи розслідування даної справи.

«ДБР намагається щось розслідувати? Я не впевнений, що вони щось там розслідують, тим більше ДБР. Тому що мафія тримає руку на пульсі» — вважає він.

Певний скепсис поділяє й Андрій Миселюк:

«Коли довелось спілкуватися з працівником ДБР, він констатував, що це є «сіра схема», яка застосовувалась дуже давно із великим успіхом і, на жаль, вона продовжує застосовуватись зараз».

Наразі розслідування двох кримінальних проваджень об’єднано в одне — щодо розпродажу вугілля. І воно триває вже майже півтора року. Тодішнього керівника «Укрвугілля» Віталія Зюська просто зняли із посади, хоча лише одна згадана «схема», схоже, завдали державі шкоди на понад 2 млн. А от міністра енергетики Германа Галущенка, який має відповідати за усе, що відбувається у вугільній сфері, скандал взагалі не зачепив.

Між тим, у самому Міненерго запит журналістів проігнорували, а в «Укрвугіллі» відповіли фактичною відпискою, посилаючись зокрема й на таємницю слідства. Тож ми продовжуємо стежити за перебігом справи й висвітлювати всі її деталі.

Нагадаємо, як виявили журналісти, заступник голови Міненерго Олександр Хейло свого часу володів енергокомпаніями, дотичними до кримінальних справ, та досі значиться співзасновником фірми, зареєстрованої в анексованому Криму за законодавством рф.

Читайте також:
Політика
«Слуги урода» та ОПЗЖ відмовилися розглядати питання
вчора, 15:01
Позиція
Навіщо ще лізти у відверто токсичну і ганебну колаборацію з партнером «Газпрому»?
вчора, 10:25
Політика
Дружина соратника Єрмака позичила гроші у росіян для купівлі будинку у США
вчора, 10:04
Позиція
Подаю заяви до НАБУ – щодо очевидного конфлікту інтересів родини Козицьких. І до СБУ – щодо перевірки ознак колабораціонізму
20 липня, 08:11
Політика
Суддя Печерського суду Юшков скасував арешт рахунків російського Vbet.
19 липня, 10:05
Політика
З партнерами «Газпрому» плідно співпрацює український бізнес в особі представників інкорпорованої у владу родини Козицьких
18 липня, 10:04