Умєров грабує воюючу країну

Опінії
01 жовтня, 11:03
Умєров грабує воюючу країну

Мільярди доларів виводяться з України під контракти в сфері оборони, без виконання цих самих контрактів.

Журналіст, блогер

Про проблематику «неповернення валютної виручки» в Україну від експорту зерна чули всі.

При цьому ніхто у владі і не приховує масштаб проблеми.

Станом на липень 2024 Мінекономіки відверто говорило що дві з п’яти тонн зерна – нелегально зібране та від вивезення якого до нас не повертається валюта, а Офіс Генпрокурора теж констатував що «більшість зерна» їде по схемі.

В грошовому вимірі, втрати неповернутої валюти складають приблизно 8 млрд. доларів, і ця цифра фактично незмінна з минулого року та за інформацією моїх джерел має динаміку зростання. 

Чому проблематика посилюється – питання дуже гарне.

НБУ декларує що ця проблема – не їх мандат, правоохоронці, митниця та податкова перекладають відповідальність один на одного, але від цього нікому не легше. Зерно без грошей йде з країни та знекровлює економіку осідаючи в офшорах.

Але у цієї проблеми є ще й інший бік, про який публічно ніхто поки не говорить.

Мова про виток з України валюти по оборонних контрактах, з подальшим їх невиконанням.

Так друзі, все саме так як вам здалося.

Мільярди доларів, які купуються та виводяться з України під контракти в сфері оборони, не конвертуються в постачання законтрактованих товарів, а осідають десь, без виконання цих самих контрактів.

Перед тим, як виносити цю проблему в публічну площину, я проконсультувався з джерелами в НБУ, правоохоронних органів, Міноборони. Всі вони проблему підтвердили.

Точно не в інтересах воюючої країни називати конкретні суми, але для розуміння скажу так.

Лише по зовнішнім оборонних контрактах однієї структури, сума під яку зафіксовано невиконання контрактів сягає кількох десятків мільярдів гривень.

Фактично це те саме що з зерном, але ще гірше, бо все в рамках закону.

Руками МО, ще на початку війни, було повність скасовано інструменти контролю та виконання таких контрактів.

Мова про постанову НБУ №72 від 14 квітня 2022 року, якою було внесено зміни в постанову № 64 від 14.05.2019 «Про встановлення винятків та (або) особливостей запровадження граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Простими словами, своїм рішенням, яке було прийнято на прохання тодішнього керівництва Міноборони НБУ, скасував граничні терміни виконання оборонних контрактів унеможлививши для податкової, банків та правоохоронців фіксувати невиконання таких контрактів та відслідковувати виведення грошей з країни під приводом оборонних закупівель.

Я розумію, що у МО на початку війни були якісь аргументи стосовно необхідності такого рішення НБУ, але як ми бачимо, це стало вікном для виведення валюти з країни.

Ця проблема, як і проблема з неповерненням валютної виручки з зерном потребує негайного дослідження та вирішення.
Сподіваюсь що відповідні органи, служби та відповідальні люди не залишать це без уваги.
Читайте також:
Позиція
Втративши дохід від продажу вхідних квитків на Межигір'ї, Дмитро Карп перейшов на гроші, афільовані з Газпромом.
вчора, 14:05
Опінії
У такий спосіб на папері буде створюватись ілюзія укомплектованості бойових військових частин.
вчора, 11:31
Опінії
«Ми вже стільки втратили часу, ресурсів та людей, що кардинальні зміни зараз, зможуть лише стабілізувати ситуацію у майбутньому»
07 жовтня, 17:13
Опінії
Ок, уявімо собі, що Україна пристала на «peace deal», як його описано в статті The Economist: «членство в НАТО в обмін на території»
05 жовтня, 19:02
Опінії
Помирати за прогнилий корумпований режим «бусифковані» солдати не збираються, а військову юстицію – 95 квартал ліквідував ще в 2019 році.
03 жовтня, 10:21