Унікальні знахідки в центрі Полтави
Народна мудрість стверджує: двічі в одну ріку не увійти. Цей вислів можна цілком застосувати і до археологічних розкопок в історичній частині нашого міста. Не зважаючи на те, що археологічне вивчення території Полтави має більше ніж вікову історію, кожний новий польовий сезон доповнює складну історичну мозаїку подій і явищ, що передували становленню сучасного міста.
Не став виключенням для полтавських археологів і нинішній сезон. Це в певній мірі стосується і будівельного майданчика по Жовтневій, 5а, який одразу здивував насиченістю артефактами. Увага археологів до якого була прикута з особливою пильністю. Такий інтерес викликаний близькістю цієї території до сіверянського та давньоруського дитинця – укріпленої частин давнього поселення, за яким розпочинався торгово-ремісничий посад давньої Полтави. Однак, проведені археологічні роботи навіть перевершили ці очікування. Окрім решток житлово-господарських комплексів Х – ХІІІ ст., виявлені надзвичайно цікаві залишки споруд початку XVII ст. Вони вирізняються не тільки своєю конструкцією, а й знайденим у нихунікальними для нашого міста артефактами.
Серед виявлених об’єктів сіверянського та давньоруського часу особливий інтерес становлять рештки двох заглиблених частин давніх будівель. Рівень збереженості цих жител не можна вважати задовільним, однак в кожному із них була своя неповторна археологічна родзинка.
Найбільш раннім комплексом на розкопі можна вважати рештки спорудидругої пол. Х – поч. ХІ ст., а саме часу літописних сіверян, з якими і пов’язують виникнення міста. Житло було унікальним, не тільки для Полтави, а й для всього Дніпровського Лівобережжя. На його особливість з числа однотипних об’єктів вказує знахідка мініатюрної ліпленої посудини, що була вмонтована у піч. Контекст цієї знахідки дозволяє впевнено стверджувати про її ритуальний зміст, і пов’язати її з будівельною пожертвою домашнім духам.
Не менш цікавим виявилось і житло давньоруського часу. На відміну від попереднього, піч в ньому збереглася краще і була придатною для обігріву навіть через 900 років. В цьому археологи переконалися на власному досвіді, розтопивши її знову. Виявлена споруда належала досить заможним містянам, про високий соціальний статус яких свідчать, наприклад, знахідки дверного замка, а також уламок срібного жіночого браслету.
Обсяги виявленого матеріалу та його зміст підтверджують необхідність і важливість археологічного вивчення нашого міста. Давня Полтава, що виникла на межі з Диким Полем, зуміла пережити більшість історичних потрясінь і зберігає ще багато таємниць своє історії. Ми в свою чергу маємо підтримувати її статус і традиції, оскільки зберігаючи наше минуле ми варті майбутнього.
Юрій Пуголовок