В Україні сьогодні святкують парубоцький День Андрія

ІСТОРІЯ
13.12.2020, 10:31
В Україні сьогодні святкують парубоцький День Андрія
Фото: dzvin.media

Молодь у цей день традиційно влаштовувала різноманітні забави.

День Андрі́я  — народне свято, припадає на 13 грудня, вважається днем пам'яті мученицької смерті одного із дванадцяти апостолів Христових — Андрія Первозваного.

За церковними легендами, святий проповідував християнство у Скіфії й дійшов аж до Києва, де на одному з пагорбів поставив хрест зі словами: «Чи бачите гори ці? Повірте мені, на них засяє благодать Божа». 

В Україні сьогодні святкують парубоцький День Андрія_1

Андрій Первозваний колись проповідував на київських пагорбах. Невдовзі після цього він відправився в Грецію, де і був розп'ятий.

В дохристиянські ж часи саме в цей період відзначали свято Калити, а християнська доктрина замінила його іменем апостола Андрія Первозваного. Проте традиції з минулого залишилися, багато чого в традиціях народу просто переплелося.

Зокрема, це виражено в т. зв. обрядах Калити, які повсемісно святкувалися й у 20-сторіччі.

 Спеціально для цього обряду дівчата випікали коржі, котрі називаються «калита». Потім із цією обрядовою стравою влаштовували різноманітні ігри і ворожіння.

В Україні сьогодні святкують парубоцький День Андрія_2

В день народного календаря приурочували Андріївський обряд «Калиту», суть якого полягає в переведенні юнаків і юнок у дорослі вікові класи. 

День Андрія також до цього часу вважається парубоцьким днем. 

Молодь на Андрія також влаштовувала різноманітні забави. Основна дія свята — це відкушування «калити». Печиво прив'язують якнайвище попід стелею, а потім хлопці та дівчата з зав'язаними очима мусять дострибнути до нього й відкусити шматок.
 
 Існувала також традиція в цей день, коли медом намощували  намащували калиту, іноді жартуючи, хлопці вмочали пальці в мед і мазали дівчатам вуста, щоб солодкі були. З меду готували і напої на калиту.

Варто зазначити, що горілку на молодіжних вечорницях, як правило, не вживали.
 
Сьогодні вважається гріхом щось робити без поважної причини. 

Що цікаво, в цей день здавна забороняли будь-яку інтелектуальну працю, бо є забобон, що в цей день від цього можна втратити розум.

У неділю, 13 грудня, іменини відзначають ще й власники імен Феофіл та Аркадій. 

А ще в цей день в 1877 році народився всесвітньо відомий український композитор, хоровий диригент, фольклорист, педагог, громадський діяч, автор всесвітньо відомої обробки "Щедрик" Микола Леонтович.

Читайте також:
Військові розповіли про особливості роботи військового психолога.
23 квітня, 19:55
Державним Гімном України є пісня «Ще не вмерла України і слава, і воля» на слова Павла Чубинського і музику Михайла Вербицького.
10 березня, 14:53
9 березня день народження українського генія та пророка.
09 березня, 17:30
Від Кірібаті до Самоа: де Новий рік зустрічають найраніше і найпізніше?
31.12.2020, 19:21
Символічну пляшку шампанського розкорковують о 19.00 — саме в цей час настає Новий рік в Україні.
31.12.2020, 17:43