Вибори 2025-2026

Опінії
вчора, 17:02
Вибори 2025-2026

Не проводити негайно, а уможливити проведення.

Громадський діяч

Ми постійно чуємо від команди Зеленського та групи його інформаційної підтримки про неможливість проведення виборів під час війни, але на жаль кінця війни не видно.

Звичайно, було б круто, якби Трамп зупинив війну, якби Росія розвалилася, якби вмер Путін, якби нас взяли до ЄС та НАТО, але всього цього може і не статися. Тому я пропоную розглянути такий сценарій - війна триває вічно, країна живе у стані війни вічно. Такі приклади є.

У світі зараз рекордна кількість воєн за останні 30 років, наразі на планеті 183 регіональні збройні конфлікти. Війна - норма для відсталих авторитарних країн. Тому головна задача України - вибратися з цієї компанії, а для цього у владу повинні прийти ті, хто або забезпечить перемогу і почне рух країни в бік ліберальної демократії. Або розпочне цей рух прямо у війні.

Що потрібно зараз зробити нам, українському суспільству, щоб нашу країну не вважали автократією, а нашого президента керівники західних демократій не називали диктатором?

Ні, не провести негайно вибори. Нашому суспільству потрібно примусити депутатів уможливити вибори під час війни.

Демократія сильніша та ефективніша за автократію завдяки регулярній змінності влади. Там, де демократія працює, в результаті виборів до влади потрапляють найкращі, найефективніші, здатні розвʼязувати поточні суспільні проблеми. До того ж важлива довіра суспільства до влади, і навіть якщо у владі вже знаходяться найкращі, вони мають підтверджувати довіру до себе регулярними виборами.

Щодо України, то місця в міжнародних рейтингах з економічної свободи та верховенства права, демографічна криза, яка виникла ще до війни, свідчать про те, що у владі зараз не найкращі представники українського суспільства.

Противники виборів наводять такі аргументи проти:

1. Небезпека для виборців.
2. Неактуальний державний реєстр виборців.
3. Масштабна міграція.
4. Неможлива реалізація виборчих прав військовими.
5. Політичний чинник. Вибори – це завжди конфлікт.

Розбираймося і розглядаємо ці аргументи не як перешкоди непереборної сили, а як задачі, які потрібно вирішити. Цікавить саме технологія виборів під час війни.

Вибори складаються с чотирьох процедур:

1) Ідентифікація виборців
2) Участь у виборах
3) Голосування
4) Підрахунок голосів

Ідентифікація виборців

Сьогодні для ідентифікації виборців виборчою комісією готується реєстр виборців. Реєстр друкується на папері і працівники виборчих дільниць шукають в списку прізвище виборця, який на виборчій дільниці показав свій паспорт. Уявімо, що для проведення банківського платежу, якому передує ідентифікація, вас шукали б в паперовому реєстрі. Або при перетині кордону. Або при голосуванні в Дії чи на сайті петицій до Президента, чи ВРУ.

Сьогодні немає жодної потреби в створенні реєстру виборців. Кожний, хто є громадянином України, хто має право голосу, може пройти ідентифікацію самостійно онлайн або в будь-якому органі державної влади - в місцевій адміністрації, у відділку поліції, у ЦНАПі, у нотаріальній конторі, у військовій частині тощо за допомогою представників влади. Багато країн від Естонії до Сальвадору вже проводять голосування онлайн, можна подивитися на досвід та звернутися за допомогою. Також потрібно звернутися до країн, де перебувають наші громадяни, з проханням уможливити голосування у консульствах, посольствах та імміграційних центрах за кордоном. Мільйони українців не зможуть проголосувати за один день в офіційних представництвах України, а онлайн самостійно або у імміграційних центрах протягом двох тижнів зможуть.

Під час війни бажано уникати скупчення людей на виборчих дільницях, тому їх не потрібно створювати взагалі, як і реєстри виборців. Ті, хто не може пройти ідентифікацію самостійно онлайн, звертаються до органів влади. Також задля уникнення скупчення та для уможливлення голосування на лінії фронту вибори проводяться не за один день, а протягом двох тижнів. Для людей, які не мають можливості прийти до органів влади, організувати мобільні дільниці, які завжди працювали під час виборів.

Участь у виборах

Вважаю, що найбільш принизливий барʼєр для участі у виборах це грошова застава. Законодавець вирішив, що тільки заможні громадяни мають право на участь у виборах. Цю ганебну умову потрібно вже давно скасувати. Замість грошової застави потрібно поновити збір голосів на підтримку кандидата. Кандидат має набрати 25000 підписів.

Щодо участі військових.

Сьогодні багато військових ведуть свої блоги у соціальних мережах, мають канали на ютьюбі з мільйонними переглядами. Набрати 25 тисяч підписів для політика, який тимчасово опинився на війні, не складе труднощів. Як тільки претендент на посаду президента набрав 25 тисяч підтверджених цифровими методами підписів, він звертається до ЦВК і реєструє свою кандидатуру як кандидат в президенти. Після реєстрації кандидат звільняється з армії для проведення передвиборчої кампанії. Не думаю, що кандидатів в президенти буде так багато, що це вплине на боєздатність армії.

Було б доцільно заборонити зовнішню рекламу кандидатів і зобовʼязати їх брати участь у дебатах. Єдиний марафон має надати однаковий час ефіру для КОЖНОГО кандидата. Також усі ЗМІ, включаючи приватні канали, якщо вони вирішили брати участь у передвиборчій агітації, мають надати КОЖНОМУ кандидату  однаковий час ефіру.

Голосування

Голосування відбувається одразу після ідентифікації виборця самостійно або за допомогою представника влади чи консульства, посольства, імміграційного центру за кордоном. Після ідентифікації за допомогою електронних засобів або камери на сайті ЦВК, виборець обирає кандидата. Одразу після волевиявлення на гаджет виборця приходить повідомлення, що голос зараховано, як це відбувається після проведення транзакції в банку чи голосуванні на сайті петицій, чи під час голосуванні в Дії.

Також потрібно окремо надати можливість для громадян голосувати поштою. Для цього виборець отримує в органі влади або друкує самостійно спеціальну форму з сайту ЦВК. Виборець завіряє свій вибір власним підписом і відправляє форму поштою у ЦВК.

Фальсифікація під час цифрового голосування майже неможлива, якщо всім зрозуміло, як голосування відбувається. Фальсифікація паперовими бюлетенями дає набагато більше можливостей для шахраїв. При цифровій ідентифікації один паспорт - один голос. Один унікальний номер на паспорті - один унікальний голос. Загроза фальшування даними повинна бути мінімізована участю у підготовці та проведенні виборів представників «цифрових» країн. Українські фахівці та IT-компанії мають бути залучені до підготовки програмного забезпечення та у вигляди спостерігачів під час виборів.

Підрахунок голосів

Результат голосування зʼявляється на сайті ЦВК в той момент, коли відбувається голосування. Це повинно бути відкрито для усіх ЗМІ. Той хто голосує поштою, має відправити свій лист в перший тиждень. ЦВК має опрацювати поштові відправлення до кінця двотижневого терміну. Форми повинні скануватися автоматично з одномоментним зарахуванням голосу.

Вибори мають проводитися у два тури. В результаті таких виборів за дві двотижневі виборчі сесії ми отримуємо президента, якому довіряє більшість населення.

Усі розмови про те, що під час виборів в країні почнеться хаос я відкидаю тому, що саме зараз в країні відбувається хаос. Прямо зараз відбувається неналежне фінансування армії, нецільове використання бюджетних коштів, розкрадання держапаратом західної допомоги, яку нам надають для ведення війни. Прямо зараз внаслідок неефективних монетарної, фіскальної та бюджетної політик заблокована промисловість, майже не виробляється власна зброя, ми зазнаємо невиправданих втрат людей та територій.  

Все це відбувається в наслідок неналежного управління країною. Це потрібно змінити. Навіть якщо Зеленський підтвердить довіру до себе, під час виборів йому доведеться розпрощатися з одіозними особами. Може він зверне увагу на економіку, на жалюгідне становище більшості пенсіонерів, ВПО, поранених та родин загиблих. Можливо він побачить прірву між злиденним становищем більшості українців та захмарними доходами його держапарату. Це теж буде позитивний результат.

Якщо хтось знає інший спосіб покращення забезпечення армії, проведення економічних реформ та реформ в правоохоронній системі - пишіть, будь ласка.

Читайте також:
Світ
Голосування у першому турі виборів президента Польщі відбудеться 18 травня 2025 року.
18 січня, 17:30
Політика
Не афішувавши участь простроченого блазня на них.
05.12.2024, 15:03
Політика
47-м американським президентом громадяни обрали Дональда Трампа. Остаточне слово за колегією виборників, яка збереться на початку грудня.
06.11.2024, 12:31
Позиція
ЦВК ухвалила постанову, яка вказує на підготовку до виборів.
01.10.2024, 10:08
Політика
Москва і Пекін роблять ставку на чинного віцепрезидента США у перегонах за крісло володаря Білого дому. Диктатури обирають лівих демократів.
06.09.2024, 22:00
Світ
Це доведено замахом на Трампа, який, у результаті, став на користь діда Дональда, бо жертв люблять скрізь. Але, це не точно...
16.07.2024, 13:45