Військовим зась, а КоЗелу півмільярда

ПОЛІТИКА
14.04.2023, 12:40
Військовим зась, а КоЗелу півмільярда

Команда Зеленського профінансувала ЗелеМарафон на 500 млн грн з бюджету

Зеленський з Єрмаком без тендерів роздали майже 500 млн грн з бюджету

Більше року повномасштабної війни український телепростір живе у форматі цілодобового телемарафону «Єдині новини». Завдяки рішенню Ради нацбезпеки і оборони «Щодо реалізації єдиної інформаційної політики в умовах воєнного стану», яке ввів у дію президент Зеленський, провідні телеканали почали демонструвати єдину картинку і разом її формувати. До пулу обраних потрапили ключові олігархічні канали плюс фінансовані державою парламентський канал «Рада» та «Суспільне». Місця трьом інформаційним мовникам («Еспресо», «Прямий» і 5 канал) там не знайшлося, - пише "Главком".

«На початку війни всі дивилися телемарафон, ні в кого не було запитань, адже всім було зрозуміло, що це першоджерело верифікованої інформації про війну з Росією. Але згодом, безперечно, інтерес публіки трохи згасає. Тим не менш, частка тих людей, хто знає про марафон сягає 95%, частка тих, хто йому довіряє, – 75%, а тих, хто дивиться його час від часу, – 40%. Це все ж таки великі цифри», – днями повідомив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко в ефірі все тих же тих же «Єдиних новин».

Високі рейтинги, якщо вірити словам міністра, потребують великих капіталовкладень. Звісно, платять за все платники податків. І ось черговий день «розплати» настав.

12 квітня державне підприємство «Мультимедійна платформа іномовлення України» без тендерів роздало 465,15 млн грн на створення інформаційних програм і матеріалів для марафону «Єдині новини #UAразом». Третину від цієї суми (146,72 млн грн) отримало ТОВ «Ми – Україна».

Офіційно за цією молодою фірмою стоять колишні журналісти медіахолдингу олігарха Ріната Ахметова. Нагадаємо, що у липні 2022 році він відмовився від усього медіабізнесу, яким володів багато років: були закриті ТРК «Україна» (беззаперечний лідер ринку) та інформаційний канал «Україна24», пішли у небуття нішеві популярні «Футбол 1/2/3». Так Ахметов відреагував на набрання чинності так званого закону про олігархів.

Відповідно, з’явилося вільне місце у телемарафоні «Єдині новини», яке залишилось після виходу мовників Ахметова. Але за дивним збігом обставин цю нішу віддали в руки вже колишнім «ахметівцям», котрі вирішили працювати далі, але вже під парасолею бренду «Ми-Україна», який самі і створили.

За відомостями бізнес пошукового ресурсу Youcontrol, компанію заснувало сім журналістів та блогер і політичний експерт Ігор Петренко. Останній став власником і вніс до статутного капіталу 7,6 млн грн.

За два місяці після створення (рекордна швидкість!) канал «Ми – Україна» обзавівся ліцензію на супутникове мовлення і дозволом на мовлення на вільному каналі у цифровому мультиплексі МХ-2. Зелене світло цьому процесу ввімкнула Національна рада з питань телебачення та радіомовлення.

Цей факт дав чіткий привід прив’язувати появу «Ми – України» до Банкової.

Пояснення такому феноменальному просуванню інтересів новоспеченого мовника просте: проєкт увійшов у сферу інтересів самого голови Офісу президента Андрія Єрмака. За даними ЗМІ, «від Єрмака» роботу «Ми-Україна» координує Наталія Ларіончева. До повномасштабної війни вона відповідала за співпрацю Банкової з телебаченням, серед іншого готувала спікерів Офісу президента до ефірів.

До великого контракту медійники з «Ми–Україна» отримали 7 млн грн. Це відбулося наприкінці 2022 року. Гроші було проведено через держпідприємство «Центр захисту інформаційного простору», яке контролюється Мінкультом.

Військовим зась, а КоЗелу півмільярда_1

Такий солідний гонорар від держави колишні медійники Ахтемова під новим дахом заробили за зняте інтерв’ю, інформаційний ролик, спеціальний репортаж, документальний сюжет та інфографіку. Все це було зроблено у рамках телемарафону «Єдині новини».

Свіжий контракт від 12 квітня на суму 146,72 млн грн, укладений між «Мультимедійною платформою іномовлення України» і каналом «Ми–Україна», розрахований до кінця цього року. Що цікаво: година виробництва контенту становить 163 тис. грн (без ПДВ)! Це дорожче, ніж пропонують провідні інформаційні канали, які також задіяні у «Єдиних новинах».

Колишні медійники Ахтемова отримали солідний підряд від держави під час війни
Колишні медійники Ахтемова отримали солідний підряд від держави під час війни
Фото:дані з системи ProZorro

Зокрема, ТОВ «СЛМ Новини» олігарха Віктора Пінчука одержало 111,75 млн грн на виробництво контенту для телемарафону. Година їхньої роботи – 119,3 тис. грн (без ПДВ).

Канали Пінчука посіли другу сходинку за отриманими траншами від держави
Канали Пінчука посіли другу сходинку за отриманими траншами від держави
Фото:дані з системи ProZorro

На третій сходинці за виплатами від держави медіагрупа «1+1», пов’язана із братами Суркісами та Ігорем Коломойським, з контрактом у 109,76 млн грн. Година виробництва телепродукції становить 117,2 тис. грн (без ПДВ).

«Плюсам» дісталося майже 110 млн грн на виробництво контенту для телемарафону
«Плюсам» дісталося майже 110 млн грн на виробництво контенту для телемарафону

Телеканал «Інтер» олігарха Дмитра Фірташа отримав на телемарафон 96,92 млн грн. Година ефіру виробництва цього мовника оцінена у 103,5 тис. грн (без ПДВ).

«Інтеру» олігарха Фірташа дісталося найменше з усіх учасників «Єдиних новин» – 96,92 млн грн
«Інтеру» олігарха Фірташа дісталося найменше з усіх учасників «Єдиних новин» – 96,92 млн грн
Фото:дані з системи ProZorro

Для порівняння. У 2022 році телемарафон «Єдині новини» «висмоктав» із бюджету щонайменше 230 млн грн.

Військовим зась, а КоЗелу півмільярда_11

Рекордсменом із викачування бюджетних грошей для виробництва потрібного державі контенту несподівано виявилася київська компанія зі статутним капіталом 10 тис. грн «Кінокіт». Лише на замовлення парламентського каналу «Рада» приватник виробив телепродукції на 172,6 млн грн. За неофіційною інформацією, фірма «Кінокіт» пов’язана з колишнім заступником голови Офісу президента Кирила Тимошенка.

До того, як Тимошенка «пішли» з Офісу президента у січні 2023-го, «Кінокіт» умудрився зробити так, щоб і нинішній рік для нього був не гіршим за торішній. Канал «Рада» підписав із «Кінокотом» річний контракт вартістю 119,9 млн грн. Умови ті ж, як і раніше: продакшн для телемарафону.

Вже у березні пішла перша проплата на 9,56 млн грн.

Військовим зась, а КоЗелу півмільярда_13

Як з’ясував «Главком», окрім марафону «Єдині новини #UAразом», держава фінансує інший проєкт. Це – марафон FreeДом – щоденний телевізійний інформаційний проєкт, який виходить російською мовою в ефірі телеканалу українського іномовлення UA, що належить державному підприємству «Мультимедійна платформа іномовлення України». Тут видатки дещо скромніші – 223 млн грн на канали з пулу трьох олігархів. До обов’язків каналів входить: виробництво інформаційної продукції, у тому числі блоку новин і аналітичних сюжетів, орієнтованих на російськомовного глядача у Європі, Росії та світі; ведення прямих ефірів російською мовою та, за необхідності, трансляція брифінгів і пресконференцій з перекладом на російську.

Віталій Тараненко, «Главком»


"Останній Бастіон" нагадує читачам, що у  Держдепі США заявили, що влада обмежує свободу слова в Україні.

Державний департамент США опублікував доповідь за 2022 рік, в якій оцінив пресу України як «частково вільну».

Повний матеріал доповіді, щодо практики дотримання прав людини за 2022 рік, опублікували на сайті Державного департаменту США.

Незалежні ЗМІ та сайти новин в Інтернеті були активними та висловлювали широкий спектр поглядів, але уряд вжив певних заходів для обмеження ЗМІ та свободи вираження поглядів, нібито для протидії російській дезінформації та розв'язання інших проблем безпеки під час війни.

У березні РНБО в умовах воєнного стану видала розпорядження про уніфікацію інформаційного потоку країни, зобов'язавши всі національні телеканали видавати єдиний 24-годинний випуск програм.

Канали, які вважаються афілійованими з опозиційними партіями, зокрема «5 канал», «Прямий» та «Еспресо», офіційно не були запрошені до участі в єдиному мовленні, хоча час від часу ці три канали добровільно транслювали 24-годинну програму інших каналів.

Також, як пишуть у Держдепі, посадовці відмовили каналам у доступі до урядових процедур після того, як вони висвітлювали «делікатні питання».

Також надходили повідомлення про продовження фінансового та політичного тиску на НСТУ з метою узгодження та підтримки урядової політики. Місцеві відділення «Суспільного» стверджували, що високопоставлені представники Офісу президента та інших державних органів лобіювали наглядову раду мовника, аби підтримати обраних кандидатів на ключові керівні посади.

Зауважимо, що голова держави Андрій Єрмак та "Слуги неукраїнського народу" мають намір обмежити право на доступ до судових рішень.

У Верховній раді України зареєстровані проєкти законів №7033-д, що передбачає обмеження доступу до судового реєстру, та №8359, що дозволяє не проводити запис судових засідань.

Також в Україні було впроваджено систему фільтрації фішингових доменів, що призвело до того, що можна довільно блокувати будь-які сайти в Україні, особливо ті, які говорять правду про "Слуг неукраїнського народу", Володимира Оманського, то голову держави Андрія Єрмака.

Голова держави Андрій Єрмак активно готується до чергових виборів, та хоче привести Володимира Оманського на другий преЗЕдентський термін.

Для цього Єрмак і Ко, заручившись підтримкою олігархічних засобів масової дезінформації, роблять все можливе, щоб єдиними джерелами дезінформації для українців стали "ЗелеМарафон" та російськомовний телеканал "FREEДОМ", що щедро фінансуються з бюджету.

А, взагалі-то, судячи з перспектив медійного ринку України в умовах тоталітаризму, єдину справжню та достовірну інформацію українці зможуть отримувати лише підпільно, у приватних бесідах.

Автор : Володимир Онищенко
Читайте також:
Політика
Так уже склалося в історії людства, що той, хто володіє інформацією, — панує у світі. Ось, чому нині множиться брехня і пропаганда.
29 березня, 13:41
Політика
Після звільнення Залужного Зеленський провів закриту зустріч з «обраними» журналістами
09 лютого, 11:10
Політика
Журналісти продовжували помічати стеження за офісом редакції.
06 лютого, 11:46
Опінії
Проблема України – не Бігус чи Ніколов. Ми лише дзеркала. Проблем у нас дві – окупанти і корумпанти.
19 січня, 10:17
Опінії
Страшно подумати, що завтра в мережі опублікують запис засідання Ставки
17 січня, 15:24
Опінії
Якому дегенерату прийшла в голову така ідея по залякуванню журналіста?
15 січня, 11:00