Виробник F-16 готовий постачати свої літаки країнам ЄС з правом реекспорту в Україну
Lockheed Martin готовий збільшити виробництво F-16 на тлі війни в Україні
Виробник літаків F16 Lockheed Martin заявляє, що готовий виконати замовлення, якщо Захід захоче відправити винищувачі в Україну.
Про це в інтерв’ю Financial Times заявив головний операційний директор американської оборонної компанії Френк Сент-Джон.
Френк Сент-Джон вважає, що США не передадуть Україні літаки, бо Вашингтон побоюється, що вони можуть бути використані для атак на російську територію.
Однак, за його словами, існують неофіційні розмови про те, що таку допомогу можуть надати інші країни.
За його словами, Lockheed Martin не бере участі в цих дискусіях, але планує збільшити кількість літаків, які виробляє, якщо відбудуться зміни в домовленостях всередині НАТО.
На думку коментаторів, слідом за рішенням про відправку танків в Україну можна очікувати подальшого обговорення питання про винищувачі, які за певних умов могли б підтримати українські війська.
Як зазначає Financial Times, подальший експорт літаків з країн, які придбали їх у США, має бути схвалений владою у Вашингтоні.
Як і США, Німеччина виключила можливість надання такої допомоги, оскільки не має на озброєнні винищувачів F-16.
Одним з можливих сценаріїв може бути передача літаків іншими країнами-членами, в тому числі країнами колишнього Варшавського договору, в рамках модернізації їхнього повітряного флоту. Це також потребуватиме політичного рішення Вашингтона.
Financial Times нагадує про польську пропозицію передати українцям літаки МіГ-29 в обмін на доукомплектування F-16.
Білий дім відхилив її в березні минулого року, вважаючи, що це призвело б до ескалації.
Літаки F-16 виробництва Lockheed Martin стоять на озброєнні восьми країн-членів НАТО, включаючи Польщу.
За інформацією дипломатичних джерел видання Politico, дискусія про надання Україні у майбутньому західних винищувачів вже почалася.
Розмови із більш як десятком західних посадовців - дипломатів і військових - засвідчують, що внутрішня дискусія про літаки для України вже почалася; питання активно лобіюють сама Україна та балтійські держави. Один зі співрозмовників з країн Північної Європи теж відзначив, що винищувачі "були б природним наступним кроком" після того, як союзники вирішили надати танки.
Дебати очікувано будуть ще складнішими, ніж довкола танків, через побоювання ескалації.
За словами одного зі співрозмовників, у Вашингтоні кажуть, що про винищувачі на цей час "поки не може бути мови". "Це червона лінія. Але ж минулого літа "червоною лінією" були HIMARS, але врешті це зрушилося. Потім це були танки - і це зрушилося", - зазначив він.
Ще один співрозмовник з Європи звернув увагу на те, з якою швидкістю останнім часом почали прийматися рішення щодо важчої зброї. На його думку, хоча прямо зараз ідея про надання Україні винищувачів виглядає чимось неможливим, вже за деякий час про це можуть почати говорити цілком серйозно.
Вважається, що саме авіація буде у центрі уваги на наступній зустрічі Контактної групи з питань оборони України (формату "Рамштайн"), що запланована у лютому. На думку співрозмовників видання, може йтися про якийсь орієнтовний план на випадок, якщо Україна у певний момент критично потребуватиме літаків.
Своєю чергою "Останній Бастіон" нагадує читачам, що очільник МЗС Нідерландів Вопке Хукстра минулого тижня заявив, що у Нідерландів "немає табу" на обговорення запиту про F-16, якби такий надійшов від України.
Посол США в ОБСЄ Майкл Карпентер очікує, що Вашингтон підтримає ідею союзників передати Україні винищувачі F-16.
Про це він сказав в інтерв'ю Delfi.
На запитання, чи готовий Білий дім дозволити Нідерландам постачання F-16 Україні, Карпентер заявив:
«Ми вже давно дотримуємося думки, що те, що постачають наші союзники – це їхня справа. І ми підтримуємо незліченні внески, які наші союзники зробили для України… І тому я очікую, що в США буде широка підтримка наших союзників, які продовжуватимуть нарощувати свій внесок».
На уточнювальне запитання, чи стосується це винищувачів, він відповів ствердно.
F-16 – наймасовіший бойовий літак у світі з великим спектром озброєнь. Завдяки своїй універсальності і відносно невисокій вартості F-16 користується успіхом на міжнародному ринку озброєнь, перебуваючи на озброєнні 24 країн. F-16 є наймасовішим винищувачем четвертого покоління. Саме його хочуть отримати Повітряні сили ЗСУ.
F-16A та F-16B – це перші серійні варіанти винищувача у одномісній та двомісній версії. Ці варіанти включають версії Block 1, 5, 10, 15 і 20. Block 15 був першою серйозною зміною F-16 зі збільшенням горизонтальних стабілізаторів.
Це найчисельніший з усіх варіантів F-16, загалом виготовлено 475 літаків цієї моделі.
Багато літаків F-16A/B модернізували по стандарту Mid-Life Upgrade (MLU) Block 20. Вони стали функціонально еквівалентними моделям C/D середнього виробництва.
F-16AM/BM Block 25 отримали покращену авіоніку в кабіні пілотів та радар, який додав можливість роботи за будь-якої погоди поза межами видимості. Літаки отримали можливість застосовувати ракети класу «повітря-повітря» AIM-7 та AIM-120.
Якщо орієнтуватись не лише на одне висловлювання представника Lockheed Martin, а роздивитись картину загалом, то у будь-якому випадку виробництво F-16 буде збільшуватись, зазначають у Defence Express.
Справа в тому, що Lockheed Martin e 2019 році переніс виробництво цієї машини на нове підприємство у Грінвілі, Південна Кароліна. Це рішення було прийнято для вивільнення виробничих потужностей для F-35.
Саме новий виробничий майданчик у Грінвілі мала забезпечити потенційний продаж серед клієнтів, які не можуть дозволити собі F-35. Але коронокриза та збій у постачанні комплектуючих об'єктивно зруйнували цей план, через що, строки передачі вже замовлених літаків активно почали зсуватися.
Наявний зараз портфель замовлень, відповідно до повідомлення компанії за 24 січня цього року, складає 128 F-16. Завдяки замовленням з Йорданії та Болгарії очікується його збільшення найближчим часом ще на 20 літаків - до 148.
Відносно ж системи з реекспортом, то потенційними донорами F-16 до України є, в першу чергу, ті країни, які знімають його з озброєння шляхом заміни на F-35. І таким чином передача цих машин не буде становити загрозу для обороноздатності країни. Саме така ситуація склалась у Нідерландах, які виводять F-16 з експлуатації та навіть хотіли продати машини до американської приватної компанії.
Також серед можливих факторів збільшення виробництва F-16 у публікації Financial Times є можливе рішення країн Східної Європи передати до України радянські винищувачі. І за цим сценарієм країни можуть зробити вибір на користь F-16, щоб замінити передані літаки.
Водночас ті країни, які дійсно мають МіГ-29, вже замовили F-16, наприклад Словаччина, яка ще у 2018 році підписала контракт на 14 F-16V загальною вартістю у 1,6 млрд євро, чи Болгарія, яка у 2019 році замовила 8 літаків за 1,2 млрд доларів, а зараз замовляє ще 8 F-16 у версії Block 70 за 1,3 млрд доларів і буде не них чекати не раніше 2027 року.
Інші країни, які дивляться на такі строки постачання цілком логічно роблять вибір отримати машини трохи швидше і не за такі кошти. Наприклад, Польща зробила ставку на корейський FA-50, виробництво яких потім локалізує. Контракт на 48 машин у різних версіях обійшовся у 3 млрд доларів (12 FA-50 Block 10 за 0,7 млрд доларів, 2,3 млрд за 36 у версії FA-50PL). Тобто FA-50 у 2-2,5 раза дешевший за F-16V.
Таким чином реальні позиції F-16 зараз виглядають не настільки стабільними, як це було ще у 2010-х роках. Бо до цього треба додати активну експансію французького Rafale, виробництво якого не збираються зупиняти, через попит, до 2029 року.
Водночас саме передача до України F-16 цілком може пожвавити інтерес до цієї машини через оновлення рядка "ефективність доведена у реальному бою".