Виснаження підземних джерел води прискорюється — науковці США

26.01.2024, 12:30
Виснаження підземних джерел води прискорюється — науковці США
Фото: Nature

Двоногі шкідники знищують усе, до чого зможуть доторкнутися. Спершу зрубуються ліси під забудову, потім настає черга водойм.

Так, згідно із дослідженням, опублікованим у галузевому журналі Nature, рівень ґрунтових вод у всьому світі за минулі 40 років прискорено зменшується. Ймовірною причиною цього можуть бути нестійкі методи зрошення та глобальні зміни клімату.

Зі слів науковців із Каліфорнійського Університету у Санта-Барбарі, ґрунтові води — основне джерело прісної води для ферм, домашніх господарств та промисловості. Виснаження підземних водних горизонтів може вплинути на падіння рівня врожайності та руйнівне осідання ґрунту.

«Однією із найімовірніших причин швидкого та прискореного зменшення обсягів ґрунтових вод став їхній надмірний забір для зрошуваного землеробства у посушливому кліматі. Вплив на стан ґрунтових вод додають і посухи, які почастішали від 1990-х років, пов'язані зі зміною клімату. Так, фермери почали викачувати більше ґрунтових вод, щоб забезпечити зрошення своїх посівів», — наголошують науковці.

Виснаження особливо помітне у посушливому кліматі із великими орними землями. Дослідники Каліфорнійського Університету проаналізували 170 000 свердловин у більш ніж 40 країнах; північні регіони КНР, Іран і західна частина США — найбільше постраждали від зменшення обсягів доступних водних ресурсів.

Понад одну третину майже 1700 систем водоносних горизонтів, за якими ведеться постійне спостереження, зазнали зниження рівня води на 10 сантиметрів на рік у період від 2000-го по 2022-й. Найбільше, підкреслюють науковці, постраждали водоносні горизонти в Іспанії, КНР, Ірані та США.

«Ми з'ясували, що на деяких водоносних горизонтах за той же період становище покращилося, але не так, як би хотілося. Це стало можливим частково унаслідок обмежувальних заходів на обсяги води, що відкачується аграріями. Водоносні горизонти можуть поповнюватися водою, що забирається з інших джерел. Однак такі випадки відновлення були відносно рідкісними», — пояснюється у дослідженні.

Своєю чергою, медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує читачам, що диканські корупціонери роками вбивають екологію Полтавщини. Злочинна бездіяльність корумпованих депутатів привела до катастрофи.

Читайте також:
Життя
Без жодних дозвільних документів спритні на руку ділки взялися забруднювати вітчизняну природу. Для них Україна — лише терен споживання.
14 січня, 20:31
Опінії
Рада прийняла закон, що дозволяє місцевим радам скасовувати охоронні зони об'єктів природно-заповідного фонду без громадського обговорення.
11 січня, 09:56
Життя
Влада окремих областей України на свій розсуд (і особистий зиск) вирішує долю народних багатств. Полтавщина серед тих, де нищать природу.
08 січня, 14:54
Життя
Міська влада Фукушіми вирішила розкривати імена мешканців, які неправильно сортують відходи. Там дуже серйозно ставляться до утилізації.
20.12.2024, 21:49
Життя
Минулими вихідними річка Чутівка раптово набула рожево-бурякового відтінку. Жителі б'ють на сполох через погіршення природного стану води.
16.09.2024, 19:21
Полтава
Правоохоронні органи звернулися до вітчизняних слуг Феміди щодо бездіяльності чиновників. Бюрократам вказали на їхнє місце та обов'язки.
04.09.2024, 21:49