Висока культура ніколи «не рятувала» від жахливих злочинів

Опінії
31 березня, 13:00
Висока культура ніколи «не рятувала» від жахливих злочинів
Фото: Facebook

Рано чи пізно Гейне, Кіплінґ і Пушкін посядуть своє місце в історії. А люди із відповідних країн більше не чіпатимуть сусідів...

Професор, блогер, філософ, перекладач та громадський діяч

(Текст подано мовою оригіналу зі збереженням авторської стилістики без виправлень і скорочень).

Називати російських вбивць у Бучі «пушкіністами» — це, звісно, гострий полемічний прийом. Але із тим же успіхом можна було б назвати англійців, що вели опіумні війни та будували концтабори у Південній Африці, шекспіріянцями.

Ну, або німців, причетних до роботи концтаборів Третього Райху, шеллінгіанцями. Або римських леґіонерів, які трощили Єрусалим та нищили його населення, верґіліанцями.

Адже там теж відома на весь світ висока культура «не врятувала» від жахливих злочинів!

Звісно, не можна впадати у протилежну крайність і заявляти, що вбивці у Бучі «самі по собі», а Пушкін «сам по собі» й між ними взагалі немає жодного зв'язку. Звісно, що є!

Насамперед через те, що всі вони на свій лад служили імперії, і всіх їх імперія використовувала собі на потребу. Щоправда, у принципово різних функціях: когось ширмою, а когось катом.

Але ця картина набагато складніша за тезу «злочини в Бучі — це і є справжнє обличчя всієї російської культури. Культури, зі всіма її Пушкіними, Толстоєвськими та іже съ німі».

Тому полемічні спрощення, звісно, можуть тішити стражденні душі українських читачів. Одна біда: ці спрощення виключно для внутрішнього ужитку.

Перетинати з ними український кордон у сподіванні заразити саме таким баченням «російської культури» наших європейських сусідів — завдання a priori марне. І дивує тут лише та непідробна щирість, з якою наші співгромадяни, спробувавши таке, повертаються додому, щоби скаржитися на прикре «нерозуміння» із боку західної аудиторії.

Можна подумати, результат міг бути інакшим. Не міг, визнаймо це.
Читайте також:
Війна
Підтримка Тегераном російської агресії проти України не обмежується постачанням дронів-камікадзе. Крім «Шахедів» за ворога воюють шахіди.
21 лютого, 06:08
Політика
Мета ворога майже досягнута, бо українці знову створили собі кумира, якого вважають непомильним. Реальність виявилася суворішою.
11 лютого, 19:08
Війна
У дусі своїх ідейних попередників загарбники поборюють усе українське. Крім книг і пам'ятників загрозу для росіян становить... Церква!
11.12.2023, 12:12
Війна
Росіяни вилучили українську літературу із книгарень і бібліотек на тимчасово окупованих територіях. Причина — пошук екстремістських текстів.
14.11.2023, 18:13
Кримінал
Під час розслідування отримано неспростовні докази вини керівництва та активних учасників секти. «АллатРа» — кремлівський проєкт.
02.11.2023, 19:24
Кримінал
За час своєї присутності загарбники з РФ цілковито викоренили у південних населених пунктах України такі явища, як медицина і освіта.
30.09.2023, 20:55