Вітчизняному бізнесу необхідно провести стрес-тести з безпеки, – Київська школа економіки
Зима-весна 2022 року для України буде "гарячою", тож громадянам слід підготуватися до різних сценаріїв розвитку подій, зокрема найгіршого.
Про це йдеться у документі, підготовленого аналітичним підрозділом Київської школи економіки, інформує агенція "Останній Бастіон" із посиланням на видання "Forbes".
Вітчизняні експерти стверджують, що наразі існує 3 ключові варіанти кризи, включно з енергетичними, кібер- і фінансовими атаками, дезінформаційною кампанією та соціальною дестабілізацію у містах.
«Росія серйозно розглядає сценарій нового військового наступу на Україну. Тому ми підготували власний прогноз-застереження з урахуванням даних української та західних розвідок:
- Обмежений. Зони конфлікту у Донецькій у Луганській областях. Його будуть супроводжувати інформаційні кампанії в Україні з метою дестабілізувати внутрішньополітичну ситуацію, внести невизначеність у бізнес-операції, погіршити інвестиційний клімат, відлякати торгових партнерів. Мета РФ – дестабілізувати безпекову ситуацію на лінії фронту на Донбасі, використовуючи її як важіль впливу у переговорах.
- Розширений. Зона географічного ризику: Харків, Суми, Маріуполь, Херсон і Одеса, Чорноморська морська межа. Чорноморські порти України можуть бути однією з пріоритетних цілей агресивних дій Росії. Сценарій може включати спроби РФ дестабілізувати різні регіони за межами зони конфлікту на Донбасі, але обмежуватися залякуванням або локальними операціями без глибокого вторгнення на територію України.
- Повномасштабний. Зона географічного ризику: вся територія України. Вказаний сценарій може розпочатися, так само як сценарій експансії, але швидко перерости у повномасштабну військову агресію зі спробою глибокого вторгнення на територію України. Він може відбутися за умови, якщо сценарій експансії не принесе швидких результатів.
Власне зауважимо, що основними сферами ризику для бізнесу є енергетика, кібербезпека, фінанси, ланцюги постачання та людські ресурси. Кожен із них може бути частиною повноцінного військового вторгнення або окремої наступальної операції», – йдеться в аналітичному матеріалі Київської школи економіки.
При цьому експерти додають, що всі українські підприємці (від дрібних до великих – прим. ред.) мусять уже зараз провести стрес-тести з безпеки, переглянути рівень готовності до енергетичної кризи та можливих кібератак, а працівників навчити безпечного використання персональних пристроїв.
«Бізнесу треба розробити кризові бізнес-плани та комунікаційні плани, передбачаючи альтернативні постачання, стратегії експортних маршрутів. Не варто забувати й про кризовий фінансовий план. Ми радимо критично перевіряти інформацію та користуватися надійними джерелами в умовах поширення фейків і системних кампаній з дезінформації», – підсумували у Київській школі економіки.
Між тим, як уже інформував "Останній Бастіон", захищати свій дім і свою батьківщину – обов'язок кожного жителя України.