Created with Sketch.

Вітер перемовин

18.02.2024, 16:39

Наразі дуже багато факторів свідчать про те, що переговори між Україною та РФ... можливі! Але в осяжній часовій перспективі.

Чим ближче переобрання російського диктатора, тим активніше шириться у пресі інформація про якийсь «мирний діалог» жертви з агресором. Наразі існує 3 основні чинники, котрі можуть вплинути на подальшу воєнну дійсність:

Дуже несподівано, неочікувано і водночас дивно прозвучала заява постійного представника комуністичного Китаю в ООН Чжан Цзюня. А саме про те, що «США мають припинити постачати зброю в Україну та докласти зусиль для встановлення миру» і «Україна з росією мають виконати «Мінські угоди», підписані у 2014-му році».

З чого це раптом, Китай згадав про «Мінськ», який урочисто похований 22.II.2022? На мою думку, це обумовлено тим, що КНР бачить як за 2 роки війни, масштабу якої не було в Європі від 1945-го, росія не тільки не досягла заявлених собою цілей, а й перетворилася на вигнанця у Цивілізованому Світі.

А це, враховуючи статус РФ як васалітету КНР — дуже сильно б'є по військових та економічних амбіціях Пекіна. В умовах, коли через російську агресію НАТО демонструє безпрецедентну єдність, починати військову авантюру проти Тайваню — таке собі задоволення.

Плюс, китайська економіка переживає пікé, адже через негласну підтримку ним росії, провідні світові корпорації переводять виробництва в інші країни, тим самим провокуючи безробіття та інфляцію. Тож, на даному етапі, Китаю вигідна зупинка війни в Україні.

Вигідна — не означає, що він за мир. Китай за паузу у 2-3 роки та формат Донбасу (2017-2021).

З огляду на нескінченну «Санта-Барбару» із законопроєктом про військову допомогу Україні, Ізраїлю та Тайваню, фактор того, що Штати змусять нас піти на перемовини — також достатньо вагомий. Так, верхня палата Конґресу, а саме Сенат, проголосувала за цей законопроєкт, і тепер справа за Палатою представників.

А вона, як відомо, контролюється республіканцями та має доволі галасливе трампівське крило. Плюс, спікер Палати представників Майк Джонсон регулярно заявляє, що навіть не винесе законопроєкт на розгляд, бо в ньому відсутні кошти на посилення кордону з Мексикою.

Звісно, є варіант застосувати до Джонсона процедуру discharge petition, яка унеможливить вплив Джонсона на конкретний (цей) законопроєкт. І така процедура доволі рідко закінчувалася вдало, тож сподіватися на неї як на «чарівну паличку» не слід.

Також сам Дональд Трамп, який немов м'ячик для пінґ-понґу скаче туди-сюди, заявляючи про те, що він «зупинить війну за 24 години ще до своєї інавґурації». А потім про те, що «допоможе Україні більше, ніж Байден».

З огляду на такі «гойдалки», адміністрації президента Джозефа Байдена треба вже зараз вирішувати що продати виборцю: перемовини чи війну до перемоги. З війною до перемоги, через вже згадану «Санта-Барбару» поки не складається, а перемовини із зупинкою війни й «продажем» цього як «настання хиткого, але миру» — можна й розглянути.

Хто б і що не казав, хто б як не намагався показати росію як страшну і велику силу — у неї накопичилось багато проблем, деякі з яких критичні. Якщо глянути по Україні, то офіційно — лише у Києві (!) дефіцит водіїв громадського транспорту через мобілізацію.

На росії теж саме і не лише із водіями. Так, росіян сукупно більше, але ж і територія у них більша, міст у них більше, а ще — багато національних республік (Чечня, Бурятія, Тива тощо) і скрізь криза.

Часто стається так, що пожежі та вибухи на підприємствах РФ стаються не через українські дрони чи диверсійну роботу, а через неспроможність наявного персоналу професійно доглядати об'єкти й працювати на них. Та ж ситуація на підприємствах ВПК.

Так, не можна говорити, що росіяни нічого не випускають; випускають, от тільки інтенсивність війни та тактика лобових штурмів — не дозволяє російській військовій промисловості покривати потреби фронту. Через це знову почалася розконсервація складів, передовсім танкових та артилерійських.

Тож росії потрібні перемовини для передишки, років у 5-7, ми всі вже це розуміємо. Саме тому, той же Сєргєй Лавров говорить, що вони не проти політико-дипломатичного врегулювання конфлікту, але з урахуванням ситуації «на землі».

Себто, московити хочуть застовпити захоплені на момент перемовин території та піти готуватися до нової війни. Ніхто їм цього не дарує, тож вони використали останній аргумент — ядерну зброю.

Згадайте, як 14.II.2024 провідні світові ЗМІ вийшли із заголовками про те, що США занепокоєні наміром РФ розмістити ядерну зброю у космосі, (нібито для боротьби з супутниками-шпигунами) і розглядають це як пряму загрозу власній національній безпеці. Чим не важіль для перемовин.

Типу: «Ми [москалі — прим. ред.] не розміщуємо зброю, а ви змушуєте Українців сісти за стіл перемовин»? Дуже навіть привабливо в очах Заходу ще й на тлі «виборів» на росії, де путін спробує подати себе не тільки як «собіратєля», а і як «миротворця».

Побачимо, як відреагують Штати й що за цим відбуватиметься. Так чи інакше — вітер перемовин дме, а перемовини, як такі — не означають завершення війни; (не знаю, чому наше суспільство це міцно пов'язує між собою).

«Мінськ», ані перший, ні другий, — війну не зупинили, «Стамбул-1» теж. У випадку «Стамбула-2» війна теж не зупиниться, можлива хіба зміна її формату на більш локалізовану.

Та вже зараз зрозуміло, що всім діючим гравцям (Україні теж) потрібен тайм-аут для роботи над помилками. За умов збереження нинішньої інтенсивності — буде лише «кривава баня» без переможців і переможених, але ніхто не бачить у цьому сенсу й змісту.

Автор – Назар Приходько, медіааналітик, політолог-міжнародник і військовий експерт

Читайте також
Трамп рухається у правильному напрямку
Політика
Чому Трамп хоче мобілізувати 18-річних українців?
Політика
Європейці не хочуть вилазити із зони комфорту, оплаченої українською кров'ю
Політика
Камо Грядеши, Світ?
Війна
Прем'єр Ґренландії заявив, що вони не хочуть бути ні частиною США, ні Данії
Світ
Підтримка України відповідає інтересам США з фінансового погляду
Економіка