«Витягнемо Мамая з кабінету і поведемо на базар» – продавці стихійного ринку в Полтаві

ПОЛТАВА
12.03.2021, 15:10
«Витягнемо Мамая з кабінету і поведемо на базар» – продавці стихійного ринку в Полтаві

Влада Полтави виганяє торговців з вулиць біля Центрального ринку.

З 16 березня на прилеглих до Центрального ринку вулицях заборонять стихійну торгівлю.

Підприємцям, які торгують з яток на тротуарах по вул. Новий Базар, Героїв-Чорнобильців, Шевченка і на Чорновола дозволили розпродати товар до 15 березня. Потім вони мають звільнити територію.

Нагадаємо, 9 березня в місті почали «боротьбу» зі стихійними ринками. Місцеві підприємці 10 березня мітингували біля міської ради і пообіцяли прийти до мера Олександра Мамая в кабінет і на сесію, яка запланована на 19 березня.

Позиція влади:

– Ми з людьми зараз проводимо бесіди і даємо їм можливість розпродати залишки. Люди, які торгують на території ринку, сплачують містове і податки та поповнюють бюджет. А люди, які торгують стихійно, перебивають їм торгрівлю, – розповів Максим Малько, начальник інспекції з контролю за благоустроєм.

– Люди хочуть здійснювати підприємницьку діяльність. Вони зможуть її продовжувати, якщо робитимуть це законно, а не так, як відбувається зараз, – сказав очільник комунального підприємства «Полтава-Сервіс» Денис Поліщук.

12 березня журналіст «Останнього Бастіону» поспілкувався з продавцями на Центральному ринку Полтави.

По вул.Чорновола щодня працюють до 10 яток із окулярами, нижньою білизною, халатами.

«Витягнемо Мамая з кабінету і поведемо на базар» – продавці стихійного ринку в Полтаві_1

Неподалік від сміттєвих баків продає шкарпетки, шнурки і чоловічу нижню білизну Дмитро

– Я тут уже дуже 20 років продаю товар. Раніше було у нас тут усе оформлено, як ярмарок. Ми платили за місце два роки. Влада змінилася і ми тепер у підвішеному стані. Ми тут і сніг прибираємо, і сміття, – каже Дмитро. – Наше питання нам пообіцяли винести на сесію. А ще в «Полімпекс» піти торгувати, але ми там не витримаємо конкуренції. Ми тут нікому не заважаємо, на дорогу товар не складаємо. Хочемо платити за своє місце і сподіваємося, що нас почують. По Чорновола до 10 людей від сили торгує, пенсіонерки продають шкарпетки, бо якось їм треба виживати. Дехто з моїх знайомих збирається на заробітки їхати, якщо втратить роботу.

«Витягнемо Мамая з кабінету і поведемо на базар» – продавці стихійного ринку в Полтаві_3

«Витягнемо Мамая з кабінету і поведемо на базар» – продавці стихійного ринку в Полтаві_5

На тротуарі уздовж вул. Героїв-Чорнобильців стоять розкладні столи з нічними сорочками, устілками, пуховиками, антикваріатом.

«Витягнемо Мамая з кабінету і поведемо на базар» – продавці стихійного ринку в Полтаві_7

Військову форму з тимчасової ятки продає Ірина. Прізвища не називає.

– Уже сім років торгую на цій вулиці і нікуди йти не збираюся. Раніше тут був ярмарок і ми платили за місце. Під час карантину почався хаос. Якщо мене з цього місця проженуть, я не матиму іншого доходу. В мене двоє дітей, я маю їх годувати. Маю на Новобазарній магазин, та туди ніхто не заходить. Цей товар щодня ношу на вулицю, бо тут потік людей, - обурюється жінка. - Ми і так не працювали через карантин всю весну, вийшли торгувати в червні. Весь цей час я сплачувала податки, але допомоги від держави не отримала. За місце готова платити, хай тільки створять хороші умови. Готова домовлятися, але влада нічого нам не пропонує.

«Витягнемо Мамая з кабінету і поведемо на базар» – продавці стихійного ринку в Полтаві_9

Хутряними жилетками, вовняними шкарпетками та іншими теплими речами торгує з ятки чоловік ромської національності.

– А куди нам іти продавати? В поле? Я тут уже багато років. Ми тут звикли, люди нас знають і вже є постійні покупці.

Поруч у одному з дворів по вул. Новий Базар понад 17 років продається недорогий одяг. Там близько 20 розкладок взуття зі шкірзаму, нижня білизна, домашні халати і капці за доступними цінами. 

«Витягнемо Мамая з кабінету і поведемо на базар» – продавці стихійного ринку в Полтаві_11

У дворі тихо, покупців нема. На вулиці –8 градусів морозу. Майже всі продавчині – жінки пенсійного віку. Вони емоційно скаржаться на ситуацію, що склалась.

– Я залишаюся без роботи. Мені вже 52 роки і за віком мене вже нікуди не беруть, – каже продавчиня, яка торгує біля входу в ринок. – 5 років тут працюю реалізатором і не знаю, куди мені йти? Красти чи що? Зараз маю 100 гривень у день. Ми приходимо, працюємо і не скаржимося. Якби нам запропонували роботу в хорошому місці і зарплатню, то я готова йти і працювати. А зараз нас просто проганяють. 

«Витягнемо Мамая з кабінету і поведемо на базар» – продавці стихійного ринку в Полтаві_13

– Ми обрали Мамая і він нам дозволив тут виживати. Ходили до нас тут депутати до виборів, просили за них проголосувати. Ми їх обрали і що тепер? Прислали платіжку за квартплату 1600 гривень – тільки за опалення, а ще світло і газ. Пенсія в мене 2 тисячі. Тут усі пенсіонери. Є молодші, але мало. Я збираю на смітнику картонки і пляшки щодня, щоб прожити. Я тут уже багато років торгую вживаним одягом, – додає 75-річна Віра Іванівна Вєннікова. На жінці дві теплі куртки і хутряні рукавиці. – Важко сюди ходити, та мені їсти нічого. Підемо гуртом до міської ради, сядемо на сходинках і будемо просити милостиню. Будемо там ночувати.

«Витягнемо Мамая з кабінету і поведемо на базар» – продавці стихійного ринку в Полтаві_15

– Мені вже 72. Як думаєте, воно нам треба – стояти у вітер і мороз, – каже ще одна бабуся. Поверх довгого пуховика на ній плащ із капюшоном. 

В одному з кутків двору взуттям і куртками торгує жінка ромської національності. На норкову шубу одягнула куртку з цінником. З одного з будинків за ятками виходить її колега Марія.

– Нас узагалі хочуть порозганяти невідомо з якої причини, – каже емоційно Марія. Потирає змерзлі на морозі руки. – Чому саме зараз нас розганяти? Ми тут нікому не заважаємо. До виборів і Матковський сюди ходив, і Мамай. І всі нам дозволяли торгувати. А зараз карантин, люди ледь виживають. Рекет почався. Приходили у вівторок якісь 5 чоловіків, вимагали гроші, виганяли звідси. Зараз не той час, щоб ми їх слухалися. Нам дітей треба годувати. Ми зберемо майдан, підемо і витягнемо Мамая з його кабінету, хай прийде до нас. Він сам починав із базару, казав нам це на виборах. Ще тут пропонують ярмарку зробити. Але хай усе облаштують. Ми голосували за Мамая і тепер дуже шкодуємо. Нам ніяких альтернатив не пропонують. Чому нас називають сміттям? Яке вони мають право? Ми не хочемо їх «порядку». Хоч би культурно сказали нам, що треба перейти в інше місце. А то приходили якісь рекетири і просто намагалися вигнати.

«Витягнемо Мамая з кабінету і поведемо на базар» – продавці стихійного ринку в Полтаві_17

Серед продавців є кілька чоловіків, які спостерігають здаля. Один із них, Геннадій, підходить і каже:

– Дрібний бізнес у Полтаві давлять. Ми навіть не мікробізнес, ми тут працюємо, щоб виживати. Ми люди 90-их. Позакривалися підприємства, нам не було де працювати. Треба було годувати сім’ї, дати освіту дітям. Ми прийшли сюди з підприємств, на яких нам роками не платили зарплату і які закривалися. Залишилися взагалі без пенсії, нема ні допомоги, ні пільг. Не стояли на біржі і нічого не беремо від держави. Ми заручники цієї системи. Отримуємо зараз платіжки на 2-3 тисячі. Ніяких інших джерел доходу в нас нема. 
Нагадаємо, що сесія Полтавської міської ради мала відбутися сьогодні, 12 березня. Мер міста Олександр Мамай переніс її на 19 березня. 

«Витягнемо Мамая з кабінету і поведемо на базар» – продавці стихійного ринку в Полтаві_19

Читайте також:
Економіка
Теперішній російський диктаторський режим продовжує невпинно мавпувати дії своїх попередників-більшовиків, зокрема у паливній галузі.
23.05.2023, 18:56
Світ
Два кроки вперед і крок назад?
27.02.2023, 17:02
Економіка
Іноземним інвесторам видано заборону на купівлю російського корпоративного та суверенного боргу на вторинному ринку.
09.06.2022, 17:00
Економіка
На 7-му році війни вітчизняний уряд заборонив імпортувати з РФ пшеницю, соняшникову олію та інші товари.
01.04.2021, 11:26
Полтава
Мова про не цільове використання мешканцями питної води. Особливо зараз, під час постійних проблем з електропостачанням на тлі спеки.
16:12
Полтава
Божевілля та відчай шириться Полтавщиною. Слідом за Гадячем, Зіньковом і Диканькою активізувалися українофоби у Нових  Санжарах.
08:09