Влада аматорів і аферистів

Опінії
05.05.2021, 11:36
Влада аматорів і аферистів

Після того, як влада Зеленського буде змита змінами і вони підуть на смітник історії, то нам доведеться все відновлювати.

Український політик, громадський діяч

Днями відбулася подія, яке пройшло практично непомітно для більшості наших громадян, а блогосфера на неї ніяк не відреагувала.

А це фактично гучне оголошення про загрозу смерті реформи корпоративного управління і збільшення корупційних ризиків. І це черговий відкат Зеленського і його прислуги від еволюційних принципів держави на догоду своєму списку бажань і короткострокових цілей.

Стало відомо, що незалежні експерти номінаційного комітету з відбору керівників і членів наглядових рад особливо важливих підприємств заявили про призупинення роботи в Україні до прояснення плану дій щодо реформи корпоративного управління і визначення чіткого зобов'язання уряду поважати інститути корпуправління.

Перед цим члени наглядової ради "Нафтогазу" подали письмові повідомлення про дострокове припинення своїх повноважень - воно набуде чинності 14 травня 2021. Їх образило те, що Кабмін своїми діями витер ноги об реформу і про їхню репутацію. Адже незалежних членів наглядової ради Нафтогазу Клер Споттісвуд, Бруно Лескуа і Людо Ван дер Хейдена Кабмін розпорядженням № 370-р звільнив 28 квітня, і відразу ж обрав знову, але з 30 квітня. А зробив це Зеленський і Шмигаль, щоб зняти Коболєва й отримати в фіналі доступ до грошей Нафтогазу, які розпиляти на черговому "Великому Крадівництві".

Для більшості українців, особливо для виборців Зеленського, не зрозуміло те, що ці люди відмовилися від своїх зарплат і самі йдуть голосно грюкнув дверима. У цьому випадку звичайний обиватель відчуває когнітивний дисонанс, адже він би точно залишився в Наглядовій раді, на відміну від тих, хто в цій Наглядовій раді перебуває та написав повідомлення про дострокове припинення своїх повноважень. Наш обиватель шокований, адже репутація в Україні не сильно потрібна і він вважає, що член Наглядової ради міг би не критикувати дії влади й далі отримувати високу оплату і не залишаючи "тепле місце". Але це наш обиватель. До речі, Сергій Лещенко саме так і робить. Сидячи в Наглядовій раді "Укркзалізници" він пише виправдувальні пости про Зеленського, отримує чималу зарплату, але своїми обов'язками не сильно займається. Але це ж Сергій.

Тепер повернемося до листа незалежних експертів номінаційного комітету з відбору керівників та членів наглядових рад особливо важливих підприємств. Лист адресовано прем'єр-міністру Денису Шмигаль, міністру економіки Ігорю Петрашко і міністру фінансів Сергію Марченко. "На жаль, останнім часом було багато прикладів, коли практика корпуправління замінювалася дискреційними рішеннями уряду. Це підриває довгострокові результати, очікувані від реформи корпуправління. Це також ставить під сумнів цінність роботи Комітету з призначень і відбору незалежних професійних членів наглядових рад з бездоганною чесністю", - пишуть ці експерти. Нагадаю, що у нас частина Наглядових рад складається з незалежних членів, а частина з представників держави. Так ось, тепер незалежних членів відбирати нікому. Зате є кому призначати "Лещенко"

Згадайте, як зняли Коболєва? Для цього Шмигаль, який є кишеньковою маріонеткою Зеленського і Єрмака, звільнив Наглядову раду Нафтогазу 28 квітня, і відразу ж обрав знову, але з 30 квітня. Відправити у відставку главу Нафтогазу може тільки Наглядова рада. Але її ж не було два дні. І тоді Коболєва звільняє Кабмін. Спочатку оголосивши, що він написав заяву про звільнення, а потім, коли з'ясувалося, що це брехня, Кабмін сказав, що звільнення було через збитки Нафтогазу. Загалом, це поведінка нагадує дрібних аферистів, а не Кабмін. І питання не в знятому Коболєву та не в призначеному Вітренку, кожен з яких профі у своїй справі. Ні, питання в процедурі та в її дотриманні. Британці кажуть "Демократія - це процедура". Чи міг Зеленський без цих рейдерських схем замінити Коболєва? Так, міг. Але це б не було швидко. А він дуже хотів все відразу і зараз. Як з рішеннями РНБО, коли людей призначають винними без суду і слідства. Це тяга до сваволі. І це ховає реформу корпоративного управління. Хто буде наступним? На який ще актив захоче накласти лапу і взяти під свій контроль Зеленський і його прислуга? Укрпошта? УЗ? Укренерго? Не дарма ж НАЕК "Енергоатом", який зараз під контролем ОП проти Наглядової ради. Керівник цього ДП Петро Котін голосно заявив що дуже підтримує створення наглядової ради, але ПІСЛЯ прийняття спеціального закону про його повноцінну корпоратизацію. А вона може наступити невідомо коли. Або ніколи.

При цьому я не ідеалізую Наглядові ради. Все залежить від персоналій, які в них перебувають. Залежить від їх компетентності та від того наскільки вони дорожать репутацією. Наглядові ради повинні давати вектор в роботі компаній і контролювати процеси. З наглядовими радами все, як зі скальпелем. В одних руках він рятує життя, в інших стає знаряддям вбивства. Загалом, можна констатувати, що реформу вбивають, а суспільство мовчить. Мовчить через те, що для багатьох це питання не дуже зрозуміле або не цікаве. Або ж тому, що багатьом нашим співгромадянам близькі комісарські принципи - відібрати й поділити, а не створити й примножити.

Що буде робити ця влада аматорів і аферистів з держпідприємствами? З одних вона викачає гроші, інші зажене популізмом в збитки, треті збанкрутить, щоб віддати своїм спонсорам-олігархам. Наприклад, знизивши перед виборами комунальні тарифи в 5 разів або опустивши ціни на квитки на потяги до 100 гривень за квиток вони отримають радісні крики виборців та їхні голоси. Те, що це зажене підприємства у збитки, а тарифи піднімуть відразу після виборів, виборцям не скажуть. Не треба турбувати людей такою інформацією і змушувати їх думати. Так буде діяти Зеленський, який буде боротися за владу заради влади, а не заради посилення держави. Йому важливіше залишитися біля керма, ніж відродити Україну.

Після того, як влада Зеленського і його #монозброду буде змита змінами й вони підуть на смітник історії, то нам доведеться все відновлювати. Доведеться всі реформи проводити заново. І добре, якщо з нуля, а не з негативного результату, коли врятувати ту чи іншу структуру буде неможливо. Тому важливо не залишатися байдужими та не допустити остаточне вбивство реформи корпоративного управління та інших реформ, які методично знищують Зеленський і його камарилья. Тому що це наша країна і нам тут жити

Читайте також:
Світ
Цього разу шанси на те, що імпічмент буде схвалено, зросли.
15:47
Політика
Результати конкурсів на посади керівників НАБУ, САП та НАЗК, а також аудиту НАБУ будуть оскаржувати до окремого нового суду
26 листопада, 10:28
Опінії
Вирішиться не лише битва за посаду президента, а й боротьба за Конгрес, тобто законодавчу гілку влади
05 листопада, 17:05
Політика
Триденне опитування показало фактичну нічию перед виборами президента США 5 листопада.
30 жовтня, 10:03
Світ
Десятиліттями ця південноєвропейська країна була охоплена хаосом. Ліві й праві фанатики вбивали один одного, підігруючи таємному товариству.
23 жовтня, 21:43
Опінії
Трамп за два тижні до голосування буром намагається вигризти перевагу, а Гарріс «завмерла» у своєму зростанні.
22 жовтня, 16:30