Влада і сімейний бізнес у Полтаві: хто кому партнер на ринку закупівель?

ПОЛТАВА
12 травня, 11:38
Влада і сімейний бізнес у Полтаві: хто кому партнер на ринку закупівель?

Президенти та міські голови приходять до влади і йдуть, а бізнес-інтереси окремих зацікавлених осіб лишаються.

Особливо це стосується підприємства "Асфер груп", власники та керівництво якої тісно афілійовані з Полтавською міською радою. Про це йдеться в останньому розслідуванні Всеукраїнської громадської організації "Журналісти проти корупції".

Полтавська фірма "Асфер груп", власником якої є Володимир Тузенко, попри свій невеликий вік і досвід роботи (перший контракт фірма отримала в березні 2018 року), продовжує планомірно вигравати тендери на чималі суми. Крім цього, пов’язані з нею особи також почали отримувати кошти з міського бюджету.

Монопольне становище на ринку полтавських закупівель ТОВ "Асфер груп" почали отримувати з 2018 року. Проте, якщо детально дослідити діяльність її власника, можна побачити давню історію "співпраці" пана Тузенка з Полтавською міськрадою. Але Володимир Тузенко вирішив розширити свої комерційні зв’язки з Полтавською міськрадою та зробити бізнес сімейним.

Свого часу Володимир Тузенко позбавлявся від токсичних фірм, створюючи нові юридичні особи, а старі "токсичні" передавав на ліквідацію іншим особам. Наприклад, ТОВ "Феропол", у 2015 році була передана в управління Олександру Лемешку, котрий згодом ліквідував дане підприємство, котре мало проблеми з правоохоронними органами. Останній був засновником ТОВ "Квіт Сервіс", що на цю мить змінило власника на Ольгу Лемешко, яка є донькою Володимира Тузенка та дружиною Олександра Лемешка, продовжувачкою сімейного бізнесу, заснованого на дуже тісній співпраці з Полтавською міськрадою.

За даними з аналітичних систем "YouControl" і "ProZorro", ТОВ "Квіт Сервіс" в період 2018-2020 років брала участь в 154 неконкурентних процедурах, в рамках яких було укладено договори з УЖКГ Виконавчого комітету Полтавської міськради на загальну суму понад 20 мільйонів гривень. Цікаво, що ТОВ "Квіт сервіс" співпрацює в основному з Полтавською міськрадою та виключно в рамках неконкурентних процедур.

Дуже дивною виглядає ситуація з даним підприємство. Оскільки маючи статутний капітал в розмірі 500 грн і бувши зареєстрованим в житловому будинку, без жодної інформації про виробничі потужності, підприємство спромоглося за три роки укласти договорів з Полтавською міськрадою на суму більше ніж 20 млн грн.

Така ситуація зацікавила і правоохоронні органи. Про це нам стало відомо з судової ухвали Октябрського районного суду міста Полтави від 2 березня 2020 року. У провадженні Полтавського ВП ГУНП в області знаходяться матеріали кримінального провадження №42020171010000032 від 28 січня 2020 року за ознаками кримінального правопорушення за частини 1 статті 364 Кримінального кодексу України.

Досудовим розслідуванням установлено, що до Полтавської місцевої прокуратури надійшло звернення народного депутата України ОСОБА-1, в якому повідомлялося про те, що службові особи виконавчого комітету Полтавської міської ради, зловживаючи службовим становищем, діючи всупереч інтересам служби, у порушення вимог ЗУ "Про публічні закупівлі", надали переваги представникам ТОВ "Квіт сервіс" при укладенні договорів на виконання робіт з видалення окремих пошкоджених дерев у 2019 році, чим спричинили істотної шкоди інтересам держави.

На обґрунтування доводів клопотання слідчим долучено копії відповідних матеріалів кримінального провадження, зокрема, депутатського звернення №2-42/236 від 24 грудня 2019 року, у якому повідомлено про те, що за 2019 рік управлінням ЖКГ ВК ПМР було укладено 75 договорів з ТОВ "Квіт сервіс" на виконання робіт з видалення окремих засохлих та пошкоджених дерев тощо у місті на загальну суму 10 008 000 грн. При тому що у місті існує КП Полтавської міськради "Декоративні культури", створене для ремонту й утримання об’єктів озеленення території міста, а також викладені обставини, які на думку ініціатора звернення свідчать про факти зловживання посадових осіб своїм службовим становищем та надання переваги підконтрольним суб’єктам господарювання при проведенні публічних закупівель шляхом коштів місцевого бюджету, за що отримують неправомірну вигоду; копії витягів з публікацій в засобах масової інформації, а також реєстраційних даних щодо юридичної особи Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради (код ЄДРПОУ 03365854), якими у сукупності підтверджуються наведені у клопотанні обставини.

Ухвалою Октябрського районного суду міста Полтави від 2 березня 2020 року було надано дозвіл старшому слідчому СВ Полтавського ВП ГУНП в Полтавській області Андрію Анзелю на тимчасовий доступ до документів фінансової звітності та бухгалтерського обліку щодо господарських відносин між УЖКГ виконавчого комітету Полтавської міської ради та ТОВ "Квіт сервіс" (код ЄДРПОУ 38324442) з питань проведення робіт з обрізання (в тому числі санітарного та ін.) дерев на території Полтави, а саме: господарських договорів, платіжних доручень, накладних, кошторисів, проєктної документації, актів виконаних робіт – за період 2019 року; посадових інструкцій та наказів про призначення на посади всіх службових осіб УЖКГ виконавчого комітету Полтавської міської ради (начальників, заступників та ін.), які працювали (працюють) – за період 2019 року, що знаходяться у володінні Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міськради (код ЄДРПОУ 03365854), розташованого за адресою: вул. Стрітенська, буд. 19, м. Полтава, з можливістю вилучення належним чином засвідчених копій вищевказаних документів у паперовому вигляді.

Однак слід зазначити, що чоловік Ольги Лемешко має тісні зв’язки з Народним Депутатом України від "Слуги народу" Дмитром Нальотовим, разом з ним Олександр Лемешко наприкінці січня 2020 року анонсували відкриття в Полтаві центру захисту бізнесу та інвестицій. Він працюватиме у вигляді правової допомоги для підприємців.

Повертаючись до ТОВ "Асфер груп", що є одним з основних підрядників Полтавської міської ради, слід зазначити, що підприємство як і ТОВ "Квіт сервіс" продовжує привертати до себе увагу правоохоронних органів. Аналізуючи історію судових справ підприємства, нам стало відомо, що 21.12.2019 відділом розслідування особливо важливих злочинів слідчого управління ГУ НП у Полтавській області внесено до ЄРДР кримінальне провадження за № 12019170000000427 від 21.12.2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частини 3 статті 191 Кримінального кодексу України.

З ухвали Октябрського районного суду міста Полтави від 4 березня 2020 року ми дізналися про наступне: до СУ ГУНП в Полтавській області надійшли матеріали УСР в Полтавській області ДСР НП України під час вживання заходів, спрямованих на недопущення розкрадання бюджетних коштів та порушень чинного законодавства України при проведенні процедур публічних закупівель, здійснено аналіз інформації з сайту "ProZorro", в результаті отримана інформація, що 16.09.2019 року між Управлінням житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради та ТОВ "Асфер груп" (ЄДРПОУ 41864434) укладено договір закупівлі робіт № 25 на виконання робіт по об'єкту: «Капітальний ремонт тротуарів по вулиці Монастирська (від вул. Соборності до вул. Остроградського) у місті Полтава», договірна ціна робіт склала 5 027 261,42 грн, строк виконання робіт до 11 грудня 2019 року.

У ході проведення досудового розслідування по даному кримінальному провадженню досліджується ряд фактів привласнення бюджетних коштів службовими особами Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради за попередньою змовою зі службовими особами ТОВ "Асфер груп" (код ЄДРПОУ 41864437), один із них полягає в тому, що 16 вересня 2019 року між Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради (Замовник) та ТОВ "Асфер груп" (код ЄДРПОУ 41864437) (Підрядник) було укладено договір підряду №25 на виконання робіт: «Капітальний ремонт тротуарів по вулиці Монастирська (від вул. Соборності до вул. Остроградського) у місті Полтава». Ціна договору, що доручена для виконання робіт складає 5 027 261,42 грн. Відповідно до вказаного договору (п.1.1.) підрядний зобов'язується на свій ризик власними (власними та залученими) силами й засобами виконати всі роботи по цьому договору, згідно з тендерною пропозицією за результатами аукціону та робочим проєктом, а саме: «Капітальний ремонт тротуарів по вулиці Монастирська (від вул. Соборності до вул. Остроградського) у місті Полтава», а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити їх.

Так, 10.12.2019 між Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради (Замовник) та ТОВ "Асфер груп" (код ЄДРПОУ 41864437) (Підрядник) було укладено додаткову угоду №1 до Договору підряду №25 від 16.09.2019 року «Капітальний ремонт тротуарів по вулиці Монастирська (від вул. Соборності до вул. Остроградського) у місті Полтава», відповідно до якої строк виконання робіт продовжено до 27.12.2019.

А 26.12.2019 між Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради (Замовник) та ТОВ "Асфер груп" (код ЄДРПОУ 41864437) (Підрядник) було укладено додаткову угоду №2 до Договору підряду №25 від 16.09.2019 року «Капітальний ремонт тротуарів по вулиці Монастирська (від вул. Соборності до вул. Остроградського) у місті Полтава», відповідно до якої зменшено ціну договору на 4 204 631, 82 грн та ціна договору склала 822 629, 60 грн. Тобто роботи були виконані з відхиленням від робочого проєкту, що є порушення п.1.1. цього договору.

Вже 3.01.2020 року на адресу Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради було направлено запит в порядку ст. 93 КПК України про необхідність надання відповідних документів, які мають значення по даному кримінальному провадженню, але від останніх надійшла відповідь про те, що запитувані документи ними будуть надані лише на підставі ухвали слідчого судді про надання доступу до речей та документів.

Судом було надано дозвіл слідчим на тимчасовий доступ та вилучення оригіналів всіх документів реєстраційної справи ТОВ "Асфер груп" (код ЄДРПОУ 41864437), які у володінні виконавчого комітету Полтавської міської ради, розташованого за адресою м. Полтава, вулиця Соборності, 36.

Це вже не перше кримінальне провадження щодо ТОВ "Асфер груп" і посадових осіб Полтавської міської ради. На цей момент, проводиться розслідування мінімум трьох кримінальних проваджень пов’язаних зі зловживанням службовим становищем посадовими особами Полтавської міськради та розкраданням коштів місцевого бюджету.

Сподіваємось, що слідство встановить всі фактичні в рамках відкритого кримінального провадження та в разі наявності складу злочину, винні особи понесуть покарання, а місцевому бюджету будуть відшкодовані завдані збитки.

вибір редакції
Читайте також:
Подібного фактажу на Прозоро по Скороходівській ОТГ безліч.
26 травня, 20:37
Регіональні співробітники українських спецслужб приховують від начальства свої трудові й не зовсім трудові доходи.
25 травня, 10:09
Івана Баканова підозрюють у порушені антикорупційного законодавства одразу двох європейських держав.
22 травня, 10:47
Старший оперуповноважений СБУ, який вимагав 2000 доларів і 10 тонн зерна від співвласниці фермерського господарства, постане перед судом.
21 травня, 11:02
Депутат районної ради у 2017 році отримав контракт на ремонт доріг державного значення.
20 травня, 17:32
За останні роки чиновники Скороходівської громади провели більшість закупівель за надмірними цінами.
19 травня, 12:54