Воювати і перемагати нам потрібно технологіями, а не людьми
Спрощення завезення дронів із Польщі: по кількості лімітів немає, але потрібно буде вести реєстр завезеного. Для звітності!
(Текст подано мовою оригіналу зі збереженням авторської стилістики без виправлень і скорочень).
Друзі, як ви знаєте ми довго та наполегливо просили наших урядовців щоб вони домовились з польськими колегами про спрощення процедури ввезення дронів. Коротка історія питання:
- До вересня 2022 року поляки спокійно пропускали всі наші дрони, ми возили буквально фурами. Але з кінця серпня – початку вересня почали вимагати на дрони додадкові дозволи, як на ТПП (товар подвійного призначення).
- Ми, звісно, почали активно цікавитись чому раптом тепер нові правила, і ми втрачаємо тижні часу – тобто, сотні життів людей? Поляки дали зрозуміти що проблему створено штучно, з українського боку. Державна служба експортного контролю (ДСЕК) – визнали звичайний цивільний "Мавік" – товаром подвійного призначення. Тобто, керівник ДСЕК Олександр Павліченко вистрілив нам, як країні, в ногу.
Йде найбільш технологічна війна, з наймасштабнішим використанням дронів в історії людства. Українці вимушені опиратись на цивільний китайський дрон для виживання, так як державні чиновники в попередні десятки років просрали свою галузь.
І при цьому, у розпал війни один з топових чиновників створює прецедент для всього світу і каже – ми як держава офіційно вважаємо цей дрон подвійного призначення. Звісно західні країни, зокрема Польща звертають увагу на цей прецедент, після того як воююча країна офіційно визнає що застосовує це ТПП закривати на це очі далі неможливо.
- До січня 2023 ми таки дотисли, щоб Павліченко призупинив дію своєї "експертизи". Але вже було пізно. На завезення партій дронів йшли місяці, тисячі дронів від різних волонтерських фондів, які намагались заїхати як цивільний товар були арештовані по всій Польщі.
- Отже станом на січень ми заставили керівника ДСЕК в Україні призупинити рішення. Тепер потрібно було зменшити шкоду від наслідків, які він всім нам створив. Ми пішли переконувати польську сторону. І, повірте, це був не простий процес.
Включилося кілька українських Міністрів, ми по максимуму включали свої неформальні зв'язки щоб пояснити, які трагічні наслідки дає кожен день затримки, кожна доба без очей на фронті. Близько тижня тому вдалося отримати рішення.
Гірка іронія полягає в тому, що поки Павліченко вигравав росіянам час, поки ми боролись за спрощення процедур – китайський виробник "Мавіків" розіслав своїм Дистриб'юторам в ЄС інформацію про скорочення лімітів. Тобто, заледь ми домовились з поляками – китайці знизили ліміти в 10 разів.
Наприклад якщо раніше на одного дистриб'ютора йшло 400 дронів, то тепер максимум 40. Це означає що волонтерам, навіть маючи гроші, потрібно буде знову 24/7, правдами і неправдами шукати дрони по всьому світу, просити, переконувати і переплачувати.
- Олександр Павліченко досі займає свою посаду. Крім того що він створив проблемі з опорним, наймасовішим дроном тактичного рівня, є ще одні "результати". Протягом року він контролював завезення всіх комплектуючих до БПЛА, антидрон рушниць та інших технологій. Без його дозволу не можливо було нічого завезти.
За словами виробників щоб завезти маленьку детальну – витрачалось по кілька місяців часу. Чому Державна служба Експортного (!) контролю так активно хоче контролювати багатомільярдний імпорт (!) питання риторичне.
Павліченко розказував нам всім що це вимоги західних партнерів, аж поки ми не пішли читати законодавство ЄС – вимога контролю є лише на хімічну, біологічну, ядерну і певні види важкої зброї. Нещодавно нам вдалось вивести з під його контролю ці речі Постановою Кабміну.
За весь цей рік керівник ДСЕК не проявив бажання скоротити час по завезенню комплектуючих для стратегічної галузі. Не включився у вирішення проблеми по "Мавікам", яку сам же й створив.
Тепер по суті процедури, станом на сьогодні вона така:
- Для подачі заявки компанія (яка зареєстрована в Польщі) або фізична особа (яка має постійне місце проживання в РП) надсилає листа на адресу МРіТу – Міністерство розвитку і торгівлі Польщі. Лист надсилається на цю адресу (Sekretariatdot@mrit.gov.pl) та в копію поставте Посольство України в РП (dmytro.kovalenko@mfa.gov.ua).
- У листі повідомляється в довільній формі інформація про компанію (або фізичну особу), яка планує здійснювати експорт дронів та запит про надання генерального дозволу. Через 30 днів з моменту подачі запиту заявник може експортувати дрони. Дозвіл прийде на пошту, дозвіл можна показувати митникам та іншим службам у випадку виникнення питань.
- Дозвіл отримується лише один раз, після цього можна постійно завозити дрони. За попередньою інформацією, якщо дрон з тепловізором, але теплокамера не зйомна – можна провозити теж.