Як Галущенко і Банкова знову хочуть змінити керівництво «Укренерго»

ПОЛІТИКА
09.09.2022, 07:03
Як Галущенко і Банкова знову хочуть змінити керівництво «Укренерго»
Фото: Monopolist.ua

Цього разу схема наступна: зробити перевірку, звинуватити у розтратах і державній зраді і вмовити президента відреагувати.

Міністр енергетики Герман Галущенко разом із своєю командою систематично намагається змінити керівництво НЕК "Укренерго" – оператора магістральних електричних мереж. Крайній раз Галущенко намагався це здійснити у грудні 2021 року, користуючись тимчасовою відсутністю наглядової ради в компанії.

Нагадаємо, що в 2021 році системні оператори по газу – Оператор ГТС, і по електроенергії – "Укренерго" перейшли в сферу управління Міненерго. Але тоді не вдалось.

Після того Міненерго заслала перевірку в "Укренерго", яка тривала понад півроку. Цей аудит на другому етапі очолив екс-адвокат Максим Пономарьов.

Результатом аудиту стало кількасот сторінок звинувачень керівництва "Укренерго". От 3 найпоказовіші з них:

1. Необґрунтоване зволікання збільшення можливостей експорту електроенергії в Європу після синхронізації з ENTSO-E в березні цього року. Шиють недоотриману вигоду у 8 млрд грн і державну зраду.

Втім, не було жодного прикладу, щоб країна синхронізувалась з ENTSO-E та відразу почала комерційний експорт/імпорт. Європейські оператори якийсь час тестують систему на динамічну стійкість.

2. Незаконне перерахування 47 млн грн компанії "Зв'язоктехсервіс". Це компанія Клюєвих, яка в 2011 році уклала контракт з Укренерго на будівництво підстанцій для підключення сонячних станції "Activ Solar" тих же Клюєвих. Оплата була здійснена за часів керівництва "Укренерго" Всеволодом Ковальчуком.

Цікаво, що відразу після оплати Укренерго отримало судовий позов від компанії "Ай-Тек Україна", яка заявила, що викупила борг Укренерго у "Зв'язоктехсервісу". Представником "Ай-Тек Україна" в суді проти Укренерго був адвокат Максим Пономарьов, який очолює нинішній аудит.

3. Неналежне виконання юридичних функцій і програш в суді групі ДТЕК Ріната Ахметова 885 млн грн. Це стосується судів щодо плати за балансування ринку. Укренерго не платить ці кошти не тому, що це "корупційна схема", а тому що нинішня модель ринку не дозволяє збирати кошти з боржників для плати за балансування.

"Укренерго" винен плату за балансування всім учасникам ринку. В тому числі, державному оператору ГЕС – "Укргідроенерго". Цього разу в операції по заміні керівництва "Укренерго" приймає участь ОП – відповідальний за економіку Ростислав Шурма та відповідальний за силовіків Олег Татаров.

Чому їм важливо поставити свій менеджмент на Укренерго?

Сьогодні більшість галузей, де влада могла виймати кеш, недіючі. "Велике будівництво" призупинилось через тимчасову відміну акцизів на пальне, з яких воно фінансувалось.

"Укрзалізниця" через великі втрати та падіння вантажного потоку ледь виживає. Енергоатом у боргах через не ефективну модель спеціальних зобов'язань щодо забезпечення низьких тарифів для населення та не ефективне управління.

І лише "Укренерго" має великий грошовий потік від проведення аукціонів на перетин для експорту електроенергії. 12 вересня результати цієї перевірки мають бути розглянуті на засіданні наглядової ради "Укренерго".

На зараз в ній 6 членів, половина з яких виконують вказівки ОП. Також на боці нинішнього керівника "Укренерго" Володимира Кудрицького – Енергетичне співтовариство.

Мабуть, у найближчі пару тижнів ситуація знайде розв'язку: або ОП з Міненерго витисне Кудрицького, або отримають по шапці від західних партнерів і відповзуть до наступного разу. Цікаво, що приблизно така сама історія відбувається в Операторі ГТС.

Автори – Сергій Головньов і Юрій Віннічук

вибір редакції
Читайте також:
Політика
Її відсторонили з посади тимчасово виконуючої обов’язки начальника Головного управління ДПС України в Сумській області.
10:25
Позиція
Офіс Генпрокурора розповів, скільки заплатив компанії родини Козицьких
09:45
Кримінал
ВАКС обрав запобіжний захід депутатці, яку підозрюють у незаконному збагаченні.
вчора, 17:56
Новини
Одним з можливих джерел неофіційних доходів родини вважають заробіток на тендерах.
вчора, 15:00
Кримінал
Суд повернув детективу НАБУ клопотання про застосування запобіжного заходу, оскільки його погодив не Генпрокурор, а прокурор САП.
22 жовтня, 16:02
Кримінал
Чоловік «слуги народу» Тетяни Крупи придбав нерухомість у Франції.
22 жовтня, 11:49