Як мулла Очар-Хаджи вбив двох генералів царської армії за те, що вони образили чеченських старійшин

ІСТОРІЯ
16.07.2021, 15:59
Як мулла Очар-Хаджи вбив двох генералів царської армії за те, що вони образили чеченських старійшин
Фото: Вікіпедія

"Так ви дотримуєтеся законів гостинності?" — сказав чеченець і кинувся на генералів.

196 років тому — 1616 липня 1825 року — царськими військами під проводом генералів Грекова і Лісанєвіча після взяття фортеці Герзель-аул були захоплені в полон 318 чеченців і кумиків, учасників повстання.
 
Всі полонені були страчені. Але вони були незабаром відомщені. Житель с. Майртуп мулла Очар-Хаджи вбив генерала Грекова і смертельно поранив генерала Лісанєвіча, який через тиждень теж помер.

Ось який залишився опис в німецькій літературі, який датований 1848 роком:

Чеченці захопили (російську) фортецю і знищили її гарнізон. Два російських генерали, Греков і Лісанєвіч, прибутку з тим, щоб зробити облогу цієї фортеці.

Чеченці билися до тих пір, поки у них не скінчилися боєприпаси, після чого стали вибігати з шаблями в руках і пробиватися крізь війська, що взяли фортецю в облогу. Командування царських військ змушене було вступити з ними в перемовини.

Один мулла був запрошений на військову раду (це як раз і був Очар-Хаджи). Безстрашний чеченець прийняв це запрошення, проте генерали стали говорити про зраду, віроломство чеченців.

Гордий чеченський мулла відкинув ці закиди і дав волю своїй безмежній ненависті ...

"Так ви дотримуєтеся законів гостинності?"  сказав чеченець і кинувся на генералів.

Він вмить “зробив роботу” своїм кинджалом. Пролунав дзвін шабель. В кімнату увірвалися солдати, але вже генерал Лісанєвіч, генерал Греков, один полковник і двоє інших офіцерів полягли від зброї (старого) мулли, перш ніж російські солдати встигли покінчити з ним... 

Нижче інша версія ліквідації царських генералів, викладена чеченськими дослідниками. За їх даними події розгорнулися на зустрічі російських військових зі старійшинами.

Читайте також:
Жителі Гребінки відвідали могилу 38-річного В'ячеслава Лисенка, полеглого у битві за Донецький аеропорт 17 січня 2015 року.
18 січня, 09:06
6 років тому під час бою неподалік окупованої росіянами Горлівки загинув український захисник із Глобиного Віктор Аврамчук.
11 січня, 13:21
18 грудня 2016 року у бою на Світлодарській дузі у Донецькій області смертю хоробрих полягли четверо добровольців-правосекторівців.
18.12.2021, 14:23
Посвята побратимові, який віддав життя за Українську Соборну Самостійну Державу – народний Гетьманат. Сьогодні йому б виповнилося 26.
16.12.2021, 09:18
Сьогодні згадуємо полеглого у бою за Дебальцеве захисника України з Луцька Дениса Чабанчука, який відав своє життя за нас із вами.
11.12.2021, 18:32
Цими днями минає 6 років з того дня, як від рук СБУ загинув розвідник з "Правого сектору" Олег Мужчиль.
10.12.2021, 21:19