Як мулла Очар-Хаджи вбив двох генералів царської армії за те, що вони образили чеченських старійшин

ІСТОРІЯ
16 липня, 15:59
Як мулла Очар-Хаджи вбив двох генералів царської армії за те, що вони образили чеченських старійшин
Фото: Вікіпедія

"Так ви дотримуєтеся законів гостинності?" — сказав чеченець і кинувся на генералів.

196 років тому — 1616 липня 1825 року — царськими військами під проводом генералів Грекова і Лісанєвіча після взяття фортеці Герзель-аул були захоплені в полон 318 чеченців і кумиків, учасників повстання.
 
Всі полонені були страчені. Але вони були незабаром відомщені. Житель с. Майртуп мулла Очар-Хаджи вбив генерала Грекова і смертельно поранив генерала Лісанєвіча, який через тиждень теж помер.

Ось який залишився опис в німецькій літературі, який датований 1848 роком:

Чеченці захопили (російську) фортецю і знищили її гарнізон. Два російських генерали, Греков і Лісанєвіч, прибутку з тим, щоб зробити облогу цієї фортеці.

Чеченці билися до тих пір, поки у них не скінчилися боєприпаси, після чого стали вибігати з шаблями в руках і пробиватися крізь війська, що взяли фортецю в облогу. Командування царських військ змушене було вступити з ними в перемовини.

Один мулла був запрошений на військову раду (це як раз і був Очар-Хаджи). Безстрашний чеченець прийняв це запрошення, проте генерали стали говорити про зраду, віроломство чеченців.

Гордий чеченський мулла відкинув ці закиди і дав волю своїй безмежній ненависті ...

"Так ви дотримуєтеся законів гостинності?"  сказав чеченець і кинувся на генералів.

Він вмить “зробив роботу” своїм кинджалом. Пролунав дзвін шабель. В кімнату увірвалися солдати, але вже генерал Лісанєвіч, генерал Греков, один полковник і двоє інших офіцерів полягли від зброї (старого) мулли, перш ніж російські солдати встигли покінчити з ним... 

Нижче інша версія ліквідації царських генералів, викладена чеченськими дослідниками. За їх даними події розгорнулися на зустрічі російських військових зі старійшинами.

Читайте також:
Він ніколи не жалкував, що його молодість пройшла у підпіллі та концтаборі – в боротьбі за самостійну Україну.
04 липня, 19:45
“Шухевич віддав життя за право бути вільними людьми, а не рабами на нашій землі, за право виховувати дітей за нашими, а не чужими звичаями”.
02 липня, 14:36
Мудрого – не одурити, чесного – не купити, а мужнього – не зламати...
30 червня, 12:56
Він розвінчав "теорії" придумані сталінськими вельможами для виправдання свого імперіалізму та прикриття системи гноблення і експлуатації.
21 червня, 18:01
Це відомості від оперативних джерел, а також публікації в українській емігрантській пресі.
14 червня, 17:11