Як російські космічні супутники виходять з ладу під час війни з Україною

СВІТ
30.03.2023, 15:35
Як російські космічні супутники виходять з ладу під час війни з Україною

росія зараз не здатна розвинути свій військово-космічний потенціал

Під час холодної війни московія стала першою державою, яка запустила супутник, а потім і людину у відкритий космос.

Оскільки сьогодні на орбіті понад 160 російських супутників, кожне українське місто, танк і гаубиця мають бути під прицілом орбітальних камер.

Але це відбувається не на полі бою. У той час як українські військові отримують величезні вигоди від комерційного зв’язку та супутників, московія отримує лише мізерну вигоду від своїх величезних інвестицій у військові космічні супутники, вважає західний експерт.

«Українська армія може за допомогою комерційних систем отримувати зображення будь-якої місцевості з високою деталізацією не рідше двох разів на день за сприятливих погодних умов, тоді як російська армія може отримувати зображення тієї ж місцевості приблизно раз на два тижні», – Павло Лузін, старший науковий співробітник Jamestown Foundation, написав у нещодавній статті для Riddle.

Крім того, «існуючі російські супутники забезпечують серйозно нижчу якість зображень порівняно з американськими та європейськими комерційними супутниками».

Супутники GPS дозволили українським керованим ракетам HIMARS американського виробництва точно наводити цілі на російські склади постачання та штаб-квартиру. Starlink від SpaceX, який використовує численні супутники на низькій навколоземній орбіті для забезпечення зв’язку через наземні станції розміром з рюкзак, став незамінним для українського військового зв’язку.

Проте, попри величезну кількість гіперзвукових та інших керованих ракет і інтелектуальних бомб, московія не змогла завдати точних ударів.

«Через відсутність розвідувальних можливостей Росія не може використовувати свою високоточну зброю в плановому порядку», — сказав Лузін «Популярній механіці».

«Саме тому московія почала кампанію ракетного терору проти міст і мирного населення України».

Проблема не у відсутності орбітального обладнання. За словами Лузіна, у московії на орбіті знаходиться понад 160 супутників, з яких понад 100 є військовими.

Серед них 25 супутників ГЛОНАСС GPS, 47 супутників зв’язку, сім супутників океанічної електронної розвідки Liana, два супутники оптичної розвідки Persona, а також різноманітні системи виявлення ракет, топографічного картографування та експериментальні космічні апарати.

Чого московії не вистачає, так це правильного поєднання супутників, а також наземних систем і процедур для отримання та розповсюдження даних тим, хто їх потребує.

Наприклад, космічний корабель «Ліана» призначений для відстеження кораблів. Але московія завжди була сухопутною, а не морською державою, і можливість відстежувати американські авіаносці в Тихому океані не допомагає виграти наземну війну в Україні.

Розуміючи, що вона відстає в нових космічних перегонах, московія на початку 2000-х років вирішила не будувати супутники-шпигуни.

“Кремль вирішив почати з супутникової навігаційної системи ГЛОНАСС і супутників зв’язку, які спираються на західні космічні електронні компоненти”, – сказав Лузін.

«Супутники-розвідники були набагато складнішим завданням для російської космічної галузі, і вона звернулася до цього завдання лише на початку 2010-х».

Але запровадження західних санкцій після окупації Криму в 2014 році завадило інвестиціям у розвідувальні системи. У результаті московія має на орбіті лише два супутники оптичної розвідки (фотографічні). Запуски двох нових супутників Resurs були відкладені принаймні до 2024 року, тоді як три російські комерційні супутники, які можуть використовуватися для військових цілей, можуть більше не працювати.

Хоча точна кількість американських супутників-шпигунів засекречена, Національне розвідувальне управління запланувало принаймні сім запусків у 2022 році.

Зараз агентство укладає контракти з комерційними компаніями на гіперспектральні супутникові зображення, які можуть виявляти об’єкти через кілька смуг світла.

Проблема не лише в супутниках. Військам не вистачає супутникових терміналів зв’язку, що лише погіршує жорстку та розділену систему управління російської армії. Хоча супутники ГЛОНАСС GPS працюють, користувачам не вистачає терміналів та електронних карт для використання супутникової навігації.

У 2020 році Лузін підрахував, що московія витрачала 1,6 мільярда доларів на рік на свою військову космічну програму. Проте фінансування майбутніх російських супутників залишається невизначеним.

Війна в Україні відволікає ресурси на танки та ракети. Тим часом санкції Заходу позбавлять російські космічні апарати складних компонентів.

Також не варто звертатися до комерційних супутників, як це успішно зробила Україна.

«Модель російської політичної економії робить приватні зусилля в космосі просто неможливими», — сказав Лузін.

«Приватний бізнес і технологічні ініціативи вважаються політичними загрозами».

Захід також може вжити заходів, щоб не допустити відновлення російської військово-космічної програми.

«Необхідно запобігти доступу Росії не тільки до космічної електроніки, а й передового промислового обладнання», — сказав Лузін.

«Також для комерційних супутникових послуг за допомогою шахрайських фірм в Азії та Європі».

Оскільки російські супутники є одними з двох перших, нереалістично припускати, що російські супутники зникнуть з небес.

Але дні слави «Супутника» та «Союзу», здається, минули.

“Я не думаю, що Росія зараз здатна розвинути свій військово-космічний потенціал”, – сказав Лузін.

ДЖЕРЕЛО: Popularmechanics

Читайте також:
Життя
У деяких випадках ШІ вже виявляється точнішим, ніж випробування на тваринах, кажуть дослідники.
06 червня, 17:35
Війна
Ні для кого не таємниця, що західні партнери передають Силам України старі зразки озброєння. Це одна із причин поразок на фронті.
29 травня, 13:43
Життя
Наступна ера квантових технологій залежатиме від точного транспортування квантової інформації, підкреслюють учені.
11 травня, 16:40
Світ
Імплантат вийшов з ладу після того, як з мозку було вилучено кілька ниток, що реєструють нейронну активність
10 травня, 09:27
Життя
Цей робот може розвивати швидкість до 10 метрів за секунду і переносити вантажі до 10 кілограмів.
30 квітня, 15:30
Економіка
Розпропагована китайцями технологічна новинка виявилася «мильною бульбашкою». Товар опиниться у споживачів не раніше наступного літа.
17 квітня, 06:00