Як російський олігарх обходить санкції

ВІЙНА
09.08.2023, 07:23
Як російський олігарх обходить санкції

російський олігарх Віктор Пономарчук переписав олійні заводи в Україні на громадянина Кіпру

Змінив громадянство на кіпрське, закрив частину компаній, а решту – перереєстрував на інших осіб? І все це – аби обійти ймовірну націоналізацію бізнесу.

Три компанії з орбіти російсько-українського бізнесмена Віктора Пономарчука торік потрапили під арешт, але досить скоро суд вивів їх з-під санкцій. Припускають, що олігарх таким чином намагається зберегти контроль за прибутковими активами та залучив до співпраці юрфірму одіозного адвоката Бугая.

Відомому бізнесмену українського походження, фактичному власнику промислової групи "Віойл" Віктору Пономарчуку у ЗМІ закидають російське громадянство. Адже ще у 2015 році сам Пономарчук стверджував в інтерв’ю, що живе на декілька країн: в Україні має бізнес, а у Москві – сім’ю.

І все це – вже після анексії Криму й початку військових дій на Донбасі. На користь версії про наявність в олігарха тісного зв’язку з Росією свідчать і дані сайту Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку знаходились, де у профілі компанії ТОВ "Віойл-Інвест" був зазначений кінцевий бенефіціар – Віктор Пономарчук, громадянин РФ.

Як російський олігарх обходить санкції_1

Проте, як стало відомо "СтопКору", після початку повномасштабної агресії РФ і появи закону про націоналізацію активів, пов’язаних із країною-агресором, Віктор Пономарчук отримав новий паспорт – громадянина Кіпру. Дивним чином, за часом ця подія співпала з низкою активних рухів довкола підконтрольних йому компаній.

За даними YouControl, Віктор Пономарчук є історичним засновником і бенефіціаром близько 30 підприємств в Україні. Основний пул скаладають агропромислові компанії, сконцентровані на Вінниччині, звідки родом проросійський бізнесмен. Однак за останні 5 років більшість із цих структур офіційно припинили існування.

Ще три компанії зі сфери інтересів Пономарчука потрапили у фокус уваги поліції та ДБР. Правоохоронці розпочали кримінальні провадження стосовно ТОВ "Вінницький олійно-жировий комбінат", ТОВ "Чернівецький олійно-жировий комбінат", ТОВ "Вінницька промислова компанія" за фактами порушень, передбачених за ч. 3 статті 212 ККУ (ухиляння від оподаткування) та за ч. 3 статті 258-5 (фінансування тероризму злочинною групою / в особливо великих розмірах / або дії, внаслідок яких виникли інші серйозні наслідки).

Як російський олігарх обходить санкції_3

У квітні 2022 року майно вказаних компаній потрапило під арешт, але влітку Печерський райсуд столиці зняв із них санкції. А вже навесні цього року обидва олійно-жирові заводи (у Вінниці й Чернівцях) де-юре змінили бенефіціара. Новим засновником у реєстрах значиться теж Пономарчук, але Олексій – за дивним збігом, також громадянин Кіпру та ще й з аналогічним по-батькові. Можна припустити, що це – рідний брат попереднього власника.

Тим часом у співпраці з промисловою групою Пономарчука помітили адвокатську компанію одіозного Дениса Бугая. На сторінці компанії Бугая в Інтернет у портфоліо одного з правників – Дениса Шкаровського, фахом якого є "захист бізнесу від претензій правоохоронних органів", в переліку клієнтів зазначені промислова група ViOil, з якою тісно пов’язаний громадянин РФ Віктор Пономарчук.

Як російський олігарх обходить санкції_5

Денис Бугай відомий як юрист часів Януковича, якого підозрюють у причетності до схем Сергія Курченка. У свій час Бугай проходив у справі "Брокбізнесбанку" і навіть встиг побувати у СІЗО. За даними медіа, тесть Бугая – колишній генерал-майор СБУ Сергій Ганжа з 2022 року працює "у сфері безпеки" на окупованій частині Запорізької області. Слід додати, що зліт кар’єри Ганжі в СБУ також припадає на каденцію

Сам Пономарчук та пов’язані з ним структури не коментують зв’язки з РФ і підкреслюють українське походження бізнесу.

"Голова ради директорів промислової групи ViOil Віктор Пономарчук наголошує: як представник бізнесу, відчуває особливу відповідальність за долю Вінниці та міської громади у скрутні воєнні часи. Адже він у рідному місті провів дитячі й молоді роки, здобув вищу освіту у Вінницькому політехнічному інституті та започаткував власну справу в економічно складний період 1990-х років. Тут поховані його батьки", – заявляють у підконтрольній Пономарчуку промисловій групі.

Нагадаємо, перереєстрація активів і підприємств на нового бенефіціара не допомогла ще одному одіозному російському бізнесмену – власнику групи "Юнігран" Ігорю Наумцю уникнути санкцій. Попри те, що новою власницею майна формально стала громадянка Великої Британії, Наумець потрапив до "блек-листа" РНБО.
 

Читайте також:
Війна
Санкціоновані диктатором Сі Цзіньпіном кадрові зміни у Кремлі становлять загрозу. На жаль, ця загроза поширюється не тільки на Україну.
19 травня, 10:26
Політика
Протистояння між міністерством шойгу та федеральною службою патрушева-бастрикіна посилюється. У бункерного диктатора обмежений вибір.
29 квітня, 19:27
Світ
До Держдуми внесли законопроєкт про право судових приставів стріляти в росіян
26 квітня, 17:24
Війна
Окупант повернувся до рідної Бурятії з війни і побачив, що його будинок пограбували — вкрали навіть унітаз
19 квітня, 11:09
Війна
У Москві жінка написала на власного сина донос у поліцію, через те, що він почав вивчати українську мову.
11 квітня, 16:11
Війна
Щоночі в окупованому місті на півдні Запорізької області відчувається їдкий запах. Фасади будинків вкриваються темним нальотом.
07 березня, 20:32