Як вирватися з газової петлі?

Опінії
07.10.2022, 19:45
Як вирватися з газової петлі?
Фото: Facebook

Війна – це руйнування та втрати. Але також нагода почати спочатку і збудувати краще, більш продумане та якісне майбутнє...

Народний депутат Верховної Ради України

Рociяни намагаються знищити наші ТЕЦ та газосховища. Україні потрібне ще потужніше ППО, але 100% гарантія безпеки можлива лише після нашої перемоги у війні та розпаду pociї.

Ми не знаємо, чи вистачить нам фізично газу на зиму. Його нестача не вирішується ідеєю отримати газовий ленд-ліз на $8 млрд, аби "проїсти" всі кошти зараз, а за рік знову просити астрономічну суму на купівлю енергоносіїв.

Чому проїсти? Тому, що, по-перше, ми імпортуємо паливо на ринку за 50-70 грн за куб, а продаємо населенню – за 8 грн; різницю компенсуємо з бюджету, з коштів платників податків, які могли б піти на оборону країни.

По-друге, ми дозволяємо собі розкіш, якої не дозволяють навіть найбагатші країни – опалюємо вулицю, тобто втрачаємо купу тепла через зношені тепломережі. Наприклад, у Львові 15% всього тепла губиться дорогою до осель, у Новояворівську – цілих 25%, а є міста, де ситуація значно гірша.

Є чудовий приклад, як можна і варто переробити систему теплопостачання –  Житомир. Спочатку місто залучило фінансування від різних міжнародних донорів, аби масштабно оновити тепломережі.

Тепер у Житомирі рівень втрат тепла трубами – лише 4,8%, є різниця: 4,8% та 25%? Далі місцева влада разом із "Нафтогазом" добудовують сучасну ТЕЦ, паливом для якої будуть побутові відходи та деревна тріска, а газ – запасним варіантом.

З 2015-го року місто скоротило споживання газу вдвічі, а з добудованою ТЕЦ потребуватиме лише 10% від обсягів 2015 року. Вдалими рішеннями та інвестиціями, які працюють не "тут і зараз", а на перспективу, можна спожити ресурсів за 10 років стільки, – скільки інші спалять за рік.

Будь, як Житомир, думай наперед!

Якщо ви не втрачаєте тепло у трубах – вам потрібно менше газу. Якщо ви виробляєте тепло не з газу, а з того, що й так маєте, наприклад, побутові відходи – ви молодець, і вам потрібно менше газу.

Інший приклад: той таки Львів. У лютому наступного року там повноцінно запуститься нова ТЕЦ, яка так само працюватиме на біопаливі, забезпечуючи чверть потреб міста.

Ключове – цей геть недешевий проєкт, котрий запрацює у лютому, за поточних ринкових цін на газ – окупиться ще до кінця цього опалювального сезону (!). Всі наступні роки ця ТЕЦ приноситиме вже чисту вигоду містянам.

Тож, будь, як Львів!

Такі проєкти можна масштабувати по всій країні. Як думаєте, на щó буде легше залучити кошти від іноземних партнерів:

  • на закупівлю газу з гарантією, що за рік ми знову прийдемо просити грошей?
  • на біопаливну, а значить екологічну, енергоефективну модернізацію ТЕЦ та тепломереж, що може окупитися за рік-два, а інколи й за лічені місяці?

При тому, що у перспективі ми з покупця, можемо перетворитися на продавця газу до Європи. Тієї Європи, яка так цього потребує.

Читайте також:
Економіка
Александр де Кроо переконаний, що «атомна голка» Кремля висмоктує всі соки з європейської енергетики. Цьому слід нарешті покласти край.
25 березня, 07:18
Війна
Зранку росіяни влучили по ДніпроГЕС — найбільшій гідроелектростанції України. Запорізька АЕС на межі блекауту.
22 березня, 09:00
Політика
Задля виконання плану НАК «Нафтогаз» та АТ «Укргазвидобування» закачали до підземних сховищ неякісний газ.
23.12.2023, 09:15
Опінії
Критичні фактори успіху команди ГПУ «Шебелинкагазвидобування»
14.12.2023, 13:00
Війна
Чи є в «Укренерго» необхідний запас міцності?
21.09.2023, 13:35
Війна
Бюджет на захист електропідстанцій не виділили, нові трансформатори досі не приїхали.
18.09.2023, 11:07