Спроби окремих російських олігархів через суд звільнитися від санкцій дають несподівані результати

08.03.2023, 15:15
Спроби окремих російських олігархів через суд звільнитися від санкцій дають несподівані результати

Натомість в Україні "АльфаБанк" провів ребрендинг та отримує рефінансування від НБУ

Так, співвласники "Альфа-груп" Петро Авен і Михайло Фрідман подали до суду округу Колумбія (США) позов до американської НКО "Center for Public Inegrity" з вимогою спростувати її публікацію з негативними оцінками особистості олігархів - вона стала однією з причин запровадження санкцій проти "Альфа-Груп" та її господарів.
 
Суд відхилив позов, а в мотивувальній частині, підтвердивши правдивість викладених у публікації фактів, виклав аргументи, на основі яких було ухвалено рішення. Серед них:

  • визнання приватизації процесом, який підірвав російську економіку шляхом корупції та змов; ключовими фігурами названо Фрідмана та Авена, яких серед інших «Єльцин вибрав, щоб направляти країну курсом приватизації»;
  • визнання групи олігархів (у тому числі Фрідман та Авен) «що досягли своєї могутності внаслідок управління та маніпуляцій за правилами беззаконня та корупції в російській економіці»;
  • згідно з офіційною доповіддю директора ФБР, в результаті приватизації під контролем злочинних угруповань виявилося 70% російських підприємств та більшість із 2 000 банків;
  • «Альфа-груп» «співпрацювала з різноманітними злочинними угрупованнями, включаючи "солнцевське»;
  • Михайло Фрідман та Петро Авен, «безперечно, брали участь у транзиті наркотиків з Південно-Східної Азії через росію до Європи»;
  • МВС рф, провівши обшуки в офісі «Альфа-Еко» у квітні 1995 р. виявила документи та докази, що свідчать про причетність до транспортування наркотиків під виглядом цукру з Колумбії через росію до Європи; приводом стало масове отруєння «цукром» з мішка, який випадково потрапив до торгової мережі Хабаровська наприкінці березня 1995 року;
  • Авен «зустрічався з представником колумбійських наркоторговців Джілберто Орексуелом, відомим під прізвиськом «Шахіст». "Мета зустрічі - досягти угоди про трансфер грошей до "Альфа-банку" з офшорів, таких як Багами, Гібралтар та інші".

 
Ці та інші подібні формулювання, затверджені судом, набувають статусу правових норм, які мають враховувати обов'язково всі установи та інстанції в юрисдикції США (навіть поза країни).

І навряд чи рішення окружного суду столичного округу Колумбія сприятиме зняттю санкцій з Петра Авена та Михайла Фрідмана, який з цією ж метою вже вніс на користь України близько мільярда доларів, зароблених на російських активах.

Натомість в Україні Зеленський, Єрмак, Хламідія, та інші казнокради продовжують підтримувати бізнес гаманців кремлівського бункерного щура владіміра путіна.

25 лютого 2022 року Національний банк України повідомив про рефінансування українських банків.

Пізніше НБУ опублікував список банків, яким було надано рефінансування на строк більше ніж 30 днів за час війни.

«Альфа Банк» отримав 4,5 мільярда гривень. У березні 2022 року ще 800 мільйонів.

Загалом «Альфа Банк» отримав 5,3 мільярда.

За даними порталу "Мінфін", цей банк перебував на першому місці за обсягом рефінансування НБУ серед недержавних банків, хоча не входить навіть до п'ятірки найбільших банків за розміром активів.

Спроби окремих російських олігархів через суд звільнитися від санкцій дають несподівані результати_1

Банк належить громадянам росії.

Станом на жовтень 2022 року, бенефіціарами банку є російські олігархи з громадянством Ізраїлю Андрій Косогов (40,96 %), Петро Авен (12,4 %) та Михайло Фрідман (32,86 %).

Цікаво, що пов'язані особи АТ "Альфа Банк" перебувають у санкційних списках Європейського Союзу, Великої Британії та Австралії.

Накладаючи санкції, в ЄС прямо заявили: Бенефіціар організації - Фрідман Михайло Маратович входить до «Переліку фізичних та юридичних осіб, які підривають територіальну цілісність, суверенітет і незалежність України та до яких застосовуються санкції ЄС».

Спроби окремих російських олігархів через суд звільнитися від санкцій дають несподівані результати_3

Але в санкційному списку РНБО власники "Альфа-Груп" чомусь були відсутні до 19 жовтня 2022 року. Лише через десять місяців після повномасштабного вторгнення, Володимир Оманський вирішив підписати Указ про накладення санкцій на Фрідмана та Авена.

Спроби окремих російських олігархів через суд звільнитися від санкцій дають несподівані результати_5
Спроби окремих російських олігархів через суд звільнитися від санкцій дають несподівані результати_7

Питання до Володимира Зеленського та Олексія Данілова : чому акціонери АТ "Альфа Банк" були внесені до санкцій ЄС 28 лютого 2022 року, а в Україні санкції було введено лише у жовтні 2022 року.

Тобто для США, Європи та Австралії ці люди вороги, а для  НБУ – вони є надійними партнерами, чиї активи потрібно підтримати.

За словами довіреної особи Альфа-Банку Україна Сімеона Дянкова, правління Альфа-Банку Україна вирішило відмовитися від бренду «Альфа-Банк» та продовжити роботу під новим брендом.

11 липня 2022 року було оголошено про намір зміни назви банку на «Сенс Банк», 1 грудня процес перейменування було завершено.

У листопаді 2022 року НБУ включив банк до списку системно важливих, що унеможливлює його ліквідацію та виведення з ринку.

Своєю чергою, "Останній Бастіон" нагадує читачам, що «Альфа-банк» перебуває під санкціями у всьому цивілізованому світі, крім України.

Хронологія накладення санкцій

24 лютого - США 🇺🇸
Обмеження операцій з боргом та акціонерним капіталом Альфа-Банку

24 лютого - Канада 🇨🇦
Заборона на будь-які операції з Альфа-Банком

28 лютого - ЄС 🇪🇺
Обмеження операцій Альфа-Банку на ринку капіталу

4 березня - Швейцарія 🇨🇭
Обмеження операцій Альфа-Банку на ринку капіталу

8 березня - Австралія 🇦🇺
Заборона на операції з Альфа-Банком

24 березня - Великобританія 🇬🇧
Блокування активів Альфа-Банку та заборона британським компаніям вести з ним справи

6 квітня - США 🇺🇸
Повні блокуючі санкції щодо Альфа-Банку, які заморожують будь-які активи банку, що пов’язані з фінансовою системою США, і забороняють американським особам вести з ними бізнес (за інформацією у ЗМІ, санкції не стосуються операцій у енергетичному секторі).

11 квітня - Японія 🇯🇵
Заморожування активів Альфа-Банку

19 квітня – Нова Зеландія 🇳🇿
Альфа-Банк: замороження активів, заборона фінансових операцій та заборона будь-яким пов’язаним літакам і кораблям в’їзд до Нової Зеландії

26 квітня - Польща 🇵🇱
Персональні санкції проти засновника Альфа-Банку Михайла Фрідмана

Офіційне повідомлення США від 06.04.2022 р.

OFAC накладає повні блокуючі обмеження на «Альфа-Банк», найбільшу приватну фінансову установу росії та четверту за величиною фінансову установу росії в цілому.

Раніше, 24 лютого 2022 року OFAC визначив Альфа-Банк як суб’єкта заборони відповідно до Директиви 3 відповідно до EO 14024 «Заборони, пов’язані з новим боргом і капіталом певних пов’язаних з росією організацій» («Директива щодо пов’язаних з росією організацій») операційної діяльності або роботи в секторі фінансових послуг економіки рф.

Сьогодні OFAC розширює попередні санкції, вносячи в список Альфа-Банк відповідно до EO 14024 за діяльність у секторі фінансових послуг економіки рф.

Крім того, OFAC визначає шість дочірніх компаній Альфа-Банку відповідно до EO 14024 за те, що вони належать або контролюються Альфа-Банк, або діють або мають намір діяти від імені, прямо чи опосередковано, Альфа-Банку. Ці дочірні компанії надають різноманітні фінансові послуги:

  • Alfa Capital Markets LTD (Кіпр)
  • Альфа-Директ (росія)
  • ТОВ «Альфа-Форекс» (росія)
  • Альфа-Лизинг ООО (росія)
  • Amsterdam Trade Bank NV (Нідерланди)
  • Дочірній банк АТ "Альфа-Банк" (Казахстан)

OFAC також ідентифікує п’ять суден, що належать Alfa-Lizing, як заблоковану власність:

- танкер для продуктів Lady Leila (IMO 9683740),
- танкер для хімікатів/нафти Lady Rania (IMO 9784893),
- танкер для продуктів Lady Sevda (IMO 9683738),
- судно для вантажів Sv Konstantin (IMO 9203710)
-  вантажне судно Sv Nikolay (IMO 9482926).

Усі організації, якими прямо чи опосередковано володіє Альфа-Банк на 50% або більше, підлягають блокуванню відповідно до EO 14024, навіть якщо вони не визначені OFAC.

АТ «Альфа-Банк» є окремою організацією від «Альфа-Банку» (Україна), яке не потрапили санкції.

ЄС 🇪🇺

28 лютого 2022 року ЄС запровадив обмеження щодо заморожування активів щодо 26 фізичних осіб та однієї організації (Sogaz). Під санкції потрапили російські бізнесмени, такі як Алішер Усманов, Геннадій Тимченко, Петро Авен, Михайло Фрідман, Ігор Сєчін та Олексій Мордашов, а також урядовці.

З 2014 року санкції ЄС щодо ринку капіталу заборонили певні операції з новими борговими та новими акціями, випущеними певними російськими банками та компаніями та певними філіями. До них внесено суттєві зміни та запроваджено інші заходи у фінансовій сфері: чотири додаткові банки (Альфа-банк, Банк Відкриття, Банк Росія і Промсвязьбанк) і вісім корпорацій (Алмаз-Антей, Камаз, Новоросійський морський торговий порт, Ростех, РЖД, Севмаш, Совкомфлот і Об'єднана суднобудівна корпорація) тепер підпадають під дію санкцій ринку капіталу ЄС.

Обґрунтування введення санкцій проти Альфа-Банку різними країнами:

США 🇺🇸

6 квітня США запровадили найсуворіші санкції проти Альфа-Банку, найбільшого приватного банку країни, посиливши економічне покарання Москви у відповідь на звірства, вчинені російськими військами в Україні.

Оголошення про «повні блокуючі санкції», які забороняють кредиторам проводити операції з будь-якими установами чи окремими особами США, відбулося після того, як цього тижня високопосадовці, включаючи Байдена, попередили, що вони планують накласти жорсткіші обмеження на росію. «Немає нічого меншого, ніж великі військові злочини», — сказав Байден на заході у Вашингтоні, під час якого він перерахував окремі звірства, скоєні в Україні.

«Відповідальні країни мають об’єднатися, щоб притягнути цих злочинців до відповідальності. І разом із нашими союзниками та нашими партнерами ми збираємося продовжувати збільшувати економічні витрати та посилювати біль путіна», — додав Байден.

Високопоставлений чиновник США сказав, що останні заходи були прийняті у відповідь на «огидну жорстокість у Бучі», де останніми днями з’явилися жахливі зображення тіл мирних жителів, що вказує на можливу різанину, вчинену російськими солдатами.

«Міністерство фінансів зобов’язується притягнути росію до відповідальності за її дії, щоб вона не могла отримати вигоду від міжнародної фінансової системи», — заявила Джанет Єллен, міністр фінансів США, під час слухань у Конгресі.

Відразу після вторгнення США заборонили операції з боргом або акціонерним капіталом з Альфою, але їхні «повні блокуючі санкції» означають набагато суворіші обмеження.

"Це найсуворіший крок, який ми можемо вжити з точки зору фінансових заходів", - сказав американський чиновник. «І на практиці історія санкцій — це коли ми вводимо повні блокуючі санкції. . . в іншому світі, навіть в інших юрисдикціях, які ще не запровадили повне блокування, вони поважають режим. Таким чином, існує тенденція до мультиплікаційного ефекту».

Нова Зеландія 🇳🇿

Санкції поширюються на 18 організацій, включаючи центральний банк, суверенний фонд і вісім найбільших банків.

Цілями також є сім інших банків, пов’язаних з олігархами, оборонним сектором росії та анексією Криму.

За словами міністра закордонних справ Нанайя Махута, цільові установи становлять 80% банківських активів росії.

Санкції були розроблені, щоб накласти економічні та політичні витрати на росію через її вторгнення в Україну.

«Завдяки цьому останньому раунду санкцій Нова Зеландія приєднується до країн світу, які наклали суворі покарання на президента Путіна та систему фінансування його незаконного вторгнення».

Австралія 🇦🇺

Уряд Австралії наклав санкції на 11 додаткових російських банків і державних установ, причому більшість банківських активів країни, а також усі установи, які обслуговують суверенний борг росії, тепер охоплені нашими санкціями.

Додаткові банки разом складають приблизно 80% усіх банківських активів у росії. Уряд Австралії глибоко налаштований накласти високі витрати на росію.

Великобританія 🇬🇧

Альфа-Банк є одним із провідних російських приватних кредиторів, який контролюється Фрідманом, на якого Великобританія наклала санкції раніше, та його партнерами.

Він та ще чотири банки були піддані замороженню активів, що позбавило їх доступу до будь-яких ресурсів, що зберігаються у Великобританії, і не дозволило британським компаніям вести з ними справи.

Польща 🇵🇱

Польща запроваджує санкції проти 50 російських олігархів і компаній, намагаючись посилити тиск на Москву через її вторгнення в Україну,  заявив міністр внутрішніх справ.

Польща в квітні прийняла закон, що дозволяє їй заморожувати активи російських суб’єктів та забороняє імпорт вугілля з росії, окрім санкцій, спільно запроваджених країнами ЄС.

"Це перший санкційний список... у ньому 50 позицій. Там є олігархи та компанії, які ведуть реальний бізнес (у Польщі)", - заявив міністр внутрішніх справ Маріуш Камінські на прес-конференції. «Цілком ймовірно, майже напевно, що цей список буде розширено».

Санкції передбачають заморожування активів, а для зазначених осіб заборону на в’їзд до Польщі.


І навіть після введення санкцій прокремлівський бізнес знаходить способи заробляти в Україні попри блокування і арешти.

Зеленський з червня вводив у дію низку рішень РНБО про санкції. Та лише восени – щодо російських олігархів, які володіють в Україні найбільшими активами: Михайла Фрідмана, Петра Авена, Андрія Косогова, Євгена Гінера, Олександра Бабакова, Аркадія Ротенберга.

Однак щодо жодного із них Мін'юст не подав позову до Вищого антикорупційного суду з вимогою стягнення їхніх активів.

За інформацією Мін’юсту, станом на лютий 2023-го за цивільною конфіскацією винесено лише 12 рішень, із яких тільки в трьох випадках йшлося про майно російських олігархів.

Ми не розуміємо, як на десятому році війни можна фінансувати московітських олігархів ? Чому Володимир Зеленський не вирішив питання з "Альфа Банком" починаючи з 2019 року ? Чому це питання не було вирішено після початку повномасштабного вторгнення московії в Україну ?

Автор : Микола Світлий
Читайте також:
Економіка
Пекінський сюзерен незадоволений економічними відносинами зі своїм московським васалом. Невже між диктатурами пробігла чорна кішка?
18 квітня, 20:23
Війна
Російський паспорт стає у Швейцарії «чорною міткою» через те, що місцеві банки бояться вторинних санкцій.
27 березня, 15:09
Світ
Банки Китаю почали блокувати платежі з московії у юанях
21 березня, 11:12
Політика
Болгарський парламент відмовився від російської нафти, не дивлячись на звільнення від заборони на її імпорт.
01 березня, 15:51
Війна
Наразі російські дипломати можуть вільно пересуватися по всій території Шенгенської зони.
06 лютого, 09:18