Як зменшити платіжки за тепло
Кілька порад, що дозволять зекономити взимку
В очікуваннях важкого опалювального сезону, українці шукають способи зекономити гроші на гарячих батареях, багато хто вже готовий відмовитися від централізованого опалення.
Ось кілька порад, як в законний спосіб відключити батареї у своїй квартирі, а також інші способи оптимізації рахунків за опалення при збереженні тепла в будинку.
Варіант 1. Як відрізати централізоване опалення: процедура та ризики
Один з найпоширеніших варіантів, які вивчають зараз українці, — як від'єднатися від централізованого опалення. Для цього потрібна згода мешканців багатоповерхівки, цілий пакет документів, на які має дати згоду місцева влада. До того ж процедура не з дешевих.
З одного боку це означає, що примусово відключати у квартирах централізоване опалення ніхто не має права, наприклад, за борги.
З іншого — ніхто не може вирішити перейти на індивідуальне газове опалення, як це було раніше — навіть неофіційно, за хабар, оскільки зараз це питання жорстко регулюється законом про управління багатоквартирним будинком.
«Процедура проста. Проводяться збори власників квартир будинку. Ухвалюється рішення, що власники згодні від'єднатися від централізованого опалення. Вони підписують документ — тоді заява подається в теплоенерго», — пояснила в коментарі pg експерт у сфері ЖКГ Христина Ненно.
Наказ Мінрегіонбуду №169 передбачає, що відключити в багатоповерхівці централізоване опалення можуть як ОСББ, так і мешканці будинків, у яких не створено об'єднання співвласників. В обох випадках для прийняття такого рішення потрібно:
- провести збори мешканців;
- скласти протокол цих зборів, який підписується усіма учасниками зборів: кожен з яких ставить підпис під відповідним варіантом голосування («за», «проти», «утримався»);
- ухвалити рішення щодо заміни централізованого опалення на автономне (одна система для цілого будинку) чи індивідуальне (в кожній квартирі окремо);
- подати заявку до органу місцевого самоврядування.
За законом, рішення вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 75% загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку.
Документи, які слід подати до теплоенерго для того, щоб відрізати ЦО:
- письмову заяву співвласників щодо відмови від централізованого опалення;
- протокол зборів, де було вирішено відключити в помешканнях мережу централізованого опалення;
- два проєкти: щодо відключення в домі ЦО (проєкт має бути узгоджений за всіма державними будівельними нормами), і щодо встановлення в будинку системи індивідуального чи автономного теплопостачання.
За процедурою, прийнявши заяву, у теплокомуненерго від'єднують цілий будинок від централізованого опалення — тоді знімаються всі оплати за тепло.
«У випадку, якщо споживач самостійно вирішив «відрізати» у своїй квартирі батареї, він все одно сплачуватиме за централізоване опалення, навіть його не отримуючи», — додала експертка.
А остаточне рішення про «дозволити/не дозволити» ухвалює постійна діюча комісія в місцевій раді, яка повинна засідати не рідше від одного разу на місяць.
Христина Ненно наголосила, що від'єднуючись від централізованого опалення, мешканці зобов'язані вирішити, як вони будуть отримувати тепло і запропонувати відповідний проєкт теплокомуненерго. Адже лягає навантаження на електромережі, оскільки всі ввімкнуть обігрівачі. У випадку перевищення допустимого ліміту можливе виникнення аварій, загоряння проводки, що може призвести до жертв. На додачу, окрім опалення, люди можуть опинитись і без електрики.
Для уникнення НП мешканці також повинні звернутися до постачальника з проханням збільшити допустиме навантаження мереж — тобто отримати нові технічні умови на будинок. Тільки після цього люди спокійно можуть пережити зиму без різних «сюрпризів».
«Якщо споживачі гадають, що, від'єднавшись від ЦО, вони врятуються, повмикавши обігрівачі, то вони отримають протилежний результат — вони будуть мерзнути. Бо залишаться і без опалення, і без електроенергії», — пояснила експертка.
В ідеалі усі процедури, пов'язані з централізованим теплопостачанням, краще проводити у міжопалювальний період (середина весни – літо) і завершити не пізніше 1 вересня.
Вартість від'єднання від ЦО сягає до 100-130 тис. грн — це залежить від проєкту, загальної площі, протяжності труб. У послугу входить також питання зливу води та консервації обладнання.
Ще однією порадою для мешканців при відімкненому централізованому опаленні є діагностика тепловтрат в будинку і квартирах: усіх вікон, горищ та підвалів, вентиляції. І після цього ухвалюється спільне рішення, як можна оптимально утеплити будинок.
Варіант 2. Як зменшити платежі за опалення, не відрізаючи батареї
Втім, оптимізувати платіжки можна і без відрізання батарей. 97% багатоквартирного фонду не обладнані приладами регулювання подачі та розподілу теплової енергії по поверхах.
Без лічильника споживачі сплачують за середньомісячними нормами, які підтверджені наказом Мінрегіонбуду, хоча тепло може й не доходити до конкретної квартири. Якщо у будинок заходить теплоносій низької температури, він не розподіляється однаково по поверхах — на вході він буде відповідати температурі в приміщенні +18, а на інших поверхах він зменшиться до +13 — +14. Але споживачам приходять однакові платіжки.
Встановлення лічильника тепла
Як розповів у коментарі pg голова Cпілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко, у першу чергу, зменшити платежі можна, коли в будинку з'явиться облік тепла.
«Встановити прилади обліку тепла можна у будь-який будинок, навіть у хрущовку. Процедура встановлення лічильника також передбачає ухвалення рішення співвласниками багатоквартирного будинку на загальних зборах. Ухвалили рішення, є протокол, збирають кошти», — пояснив експерт.
Далі власники квартир мають знайти проєктну організацію, яка розробить проєкт встановлення лічильника тепла багатоповерхівки. Цей проєкт погоджується у теплопостачаючій компанії, часто-густо він готується в самій компанії, а також встановлюється обладнання фахівцями.
До початку повномасштабного вторгнення такий лічильник коштував 50-100 тис. грн залежно від будинку. Зараз подорожчав на 20%. Проте він окупиться за перші пів року.
«Лише встановлення лічильника в багатоквартирному будинку дозволяє зменшити платіжку на тепло до 30%.Якщо споживач сплачує за тепло без лічильника, воно нараховується по загальній формулі. Як зазначено на сайті Київтеплоенерго, на сьогодні це 38 грн 50 коп за кв.м. З лічильником оплата зменшується до рівня 30-32 грн», —пояснив Попенко.
Встановлення індивідуального теплового пункту
Другий етап на шляху до зменшення платіжки за опалення — встановлення індивідуального теплового пункту (ІТП) і балансуючих клапанів у багатоповерхівці. Нові гаджети дозволять регулювати подачу тепла залежно від погодних умов і розподіляти його по поверхах рівномірно.
Встановлення такого обладнання також необхідно затвердити процедурою загальних зборів.
За вартістю цей етап з усіх найдорожчий — від 500 тис. до 2 млн грн залежно від будинку. Але окупність ІТП з точки зору економії складає 2-3 роки.
Встановлення поквартирного розподілу теплоносія
Поквартирний розподіл тепла також зменшує витрати на тепло: на 1 кв.м житла до 10-12 грн. Встановлення обійдеться в середньому $500-600 в залежності від квартири і процедурно також вимагає схвалення на загальних зборах мешканців.
«У будинку, де є горизонтальний розподіл тепла, встановити індивідуальний поквартирний облік і подачу тепла і дешевше, і легше, ніж при вертикальній розводці. У нашому будинку тепер узимку, коли всі сплачують по 30-40 грн на 1 кв.м, у мене виходить в максимальні морози 15 грн — ще мінус 25-30% в платіжках», — наголосив Олег Попенко.
Термін окупності такого обладнання також складає два-три роки. Проте воно не лише суттєво зменшує платіжки, а й дозволяє вмикати і вимикати тепло тоді, коли сам споживач вирішить, а не місцева влада. Власник квартири також може регулювати, яка температура йому комфортніша.
«Завдяки встановленню лічильнику, ІТП та розподільнику тепла реальна економія складає понад 70%. Ми отримуємо платіжки на 1000-1500 грн за тепло, у той час, як сусіди у будинку навпроти, де не встановлено ніякого додаткового обладнання, сплачують 4 тис. грн за місяць опалення», — пояснив Попенко.
У перерахунку на тарифи, замість 40 грн за кв.м, а іноді Київенерго рахує й по 45 грн, оптимізація теплоносія дозволить зменшити платіжки до 10-12 грн за тепло на 1 кв.м. У квартирі на 60 кв.м це дозволить зменшити платіжки з 2700-3000 до 700 грн за місяць.