Яку користь може принести Туреччина Україні?

Опінії
06.02.2020, 08:42
Яку користь може принести Туреччина Україні?
Фото: 5.ua

Візит Ердогана до Києва на перемовини з Зеленським відмітився рядом гучних заяв.

Журналіст, громадський активіст, учасник війни

Це вже друга зустріч лідерів обох держав за останні пів року. Цього разу вона проходила на тлі різкого загострення ситуації в Сирії, територія якої тривалий час є плацдармом для протистояння турків та росіян.

За останні роки інтереси вищезгаданих «затятих друзів» почали перетинатись у надто великій кількості регіонів земної кулі.

То Анкара бере активну участь у військових діях у Сирії, про завершення яких росіяни доповідають ледве не кожні пів року. То в далекій Африці відбувається висадка військового контингенту для допомоги уряду Лівії у боротьбі з генералом Халіфом Хафтаром, якого підтримують бойовики ПВК «Вагнера». Ще одна грань напруги – взаємна боротьба за вплив у республіках Кавказького регіону.

Не додав позитивних емоцій у російсько-турецькі відносини і нещодавній обстріл позицій турецьких військ у сирійській провінції Ідліб. 3 лютого підконтрольні Башару Асаду війська відкрили вогонь, маючи підтверджену інформацію про чіткі координати турецьких частин. Як результат, загинуло принаймні восьмеро військових.

На думку Ердогана, ці смерті лежать на совісті Володимира Путіна, який продовжує підтримувати сирійського президента усіма можливими силами.

Такий собі «привіт» турецькому лідеру з Москви напередодні візиту до України.

У відповідь османи нанесли 122 артилерійських і 100 мінометних ударів по 46 об'єктах режиму Асада. «Ми були терплячі. Через атаки сирійського режиму, на які Росія закривала очі, більше мільйона осіб біжать до нашого кордону» – заявив Реджеп Ердоган під час перебування у Києві.

Риторика президента Туреччини мала на меті  викликати невдоволення Кремля. Тут і традиційне невизнання анексії Криму, і пропозиція сприяти постачанню каспійського газу з азербайджанських родовищ, який міг би замінити російський. Ну і, звичайно ж, публічне привітання «Слава Україні!», спрямоване до почесної варти, від якого так сильно почало підігрівати по той бік українсько-російського кордону.

А вишнею на торті антиросійських заяв стала обіцянка фінансової допомоги для розвитку українських збройних сил.

Анкара надасть Києву 200 мільйонів турецьких лір (приблизно 33,4 мільйона доларів), які будуть спрямовані на військові потреби.

І ось це для України дійсно важливо.

Туреччина вкотре виступає ситуативним союзником у російсько-українському конфлікті, а це справді не останній гравець на Чорноморському регіоні. Фактично це єдина країна, яка надала Києву БПЛА без будь-яких умов щодо їх використання. Понад 50 спільних проєктів в оборонці теж можуть стати вагомим аргументом у майбутньому.

Звичайно, президент Туреччини приїхав в Україну вирішувати власні інтереси. Допомога Україні це лише один з важелів тиску на Володимира Путіна під час розв'язання спірних питань. 

Окрім  того, Анкара бажає ще більше зміцнити свої позиції серед кримськотатарського населення, як в Україні так і в самій Туреччині.

Паралельно Ердоган домігся від Зеленського всебічного сприяння у боротьбі з турецькими опозиціонерами, які знайшли притулок на території України. Мова йде про прибічників особистого ворога Ердогана колишнього проповідника Фетхуллаха Гюлена. Саме його звинувачують у підготовці невдалого військового перевороту в Анкарі у 2016 році. Після розмови з турецьким лідером Володимир Зеленський повідомив про наміри дати СБУ завдання перевірити інформацію щодо діяльності так званих гюленистів.

А поки Анкара та Москва грають в геополітику, Києву лишається не пасти задніх та знімати вершки. Головне не заграватись, аби не вийшло як у старій казці про золоту рибку та розбите корито.

Спеціально для «Останнього Бастіону»
 

Читайте також:
Опінії
Мюнхенська помилка не має повторитися знову. Потенційна майбутня зустріч Дональда Трампа із путіним приховує загрози не лише для України.
14 січня, 21:40
Світ
Опозиція заявляє, що не хоче, аби премʼєр «відвів Словаччину на схід» , оскільки він не має повноважень на це.
14 січня, 16:55
Світ
Ніґерія і комуністичний Китай розширюють взаємовигідну співпрацю. Сторони домовилися зміцнити взаємини в енергетиці та обороні.
12 січня, 08:18
Політика
Влада наголосила, що це неофіційний візит.
07 січня, 10:36
Війна
Ердоган назвав пріоритетом Туреччини у 2025 році припинення війни в Україні.
31.12.2024, 16:05
Опінії
Іран має намір опинитися під «ядерною парасолькою» ресурсної федерації. Агресивна ж росія готова надати режиму аятол свій захист.
26.12.2024, 06:00