Європейці "гібридно" ставляться до конфлікту на Донбасі

УКРАЇНА
05.11.2015, 08:05
Європейці "гібридно" ставляться до конфлікту на Донбасі

60% опитаних у 8 країнах-членах ЄС погоджуються із тим, що збройний конфлікт на сході України інспірований Росією, - такими є результати дослідження, проведеного на замовлення Інституту світової політики. 54% називають ситуацію в Україні війною із Росією. Водночас 53% вважають цей конфлікт громадянською війною.

Таку подвійну відповідь респондентів організатори дослідження пояснюють гібридною сутністю цього конфлікту, коли сторони, що воюють, не є очевидними для більшості, а способи боротьби не дають змогу однозначно говорити про пряму агресію.

"Гібридність подій породила і гібридність у головах. Респонденти могли одночасно давати відповідь, що ситуація на Донбасі - це і війна між Україною та Росією, так і громадянська війна", - пояснює заступник директора Інституту світової політики Катерина Зарембо.

При цьому Росія неодноразово і послідовно заперечує свою участь у конфлікті на сході України.

Інспірований Росією чи розбурханий Заходом?

Опитування у вересні провела компанія TNS у Британії, Іспанії, Італії, Нідерландах, Німеччині, Польщі, Франції та Швеції, де живе три чверті населення ЄС.

Версію про конфлікт, інспірований Росією найбільше підтримують у Польщі, де таку оцінку поділяють три чверті опитаних. Водночас найменше прихильників така оцінка подій на сході України має у Британії (49%) та Франції (46%). Взагалі не підтримує цю версію кожен п'ятий опитаний.

Найбільша кількість тих, хто вважає конфлікт на Донбасі громадянською війною:

  • у Німеччині - 61%;
  • Італії - 59%;
  • Нідерландах - 58%.

Серед італійців також найбільше тих (майже третина опитаних), хто вважає, що цей конфлікт розбурхав Захід. Проте загалом серед громадян 8 країн ЄС таку версію підтримує кожен четвертий, і категорично не сприймає понад половина респондентів.

Значно менше опитаних оцінюють ситуацію як війну між Росією та Заходом на теренах України (34%) або ж як АТО (33%).

Серед британців найбільше тих, хто не визначився, як охарактеризувати конфлікт в Україні, - більше третини опитаних у країні.

В опитуванні взяли участь 7 136 людей віком 16-64 роки.

"Гібридні визначення"

"Ми усвідомлюємо, що російська пропаганда не є єдиним чинником, який впливає на сприйняття подій в Україні у країнах ЄС, але його не варто недооцінювати, - заявила, коментуючи такі результати дослідження речниця українського МЗС Мар'яна Беца. - Чому така "гібридна" оцінка? Тому що іде гібридна війна. Неоднозначні методи не могли не відбитися у неоднозначному сприйнятті".

Водночас один із присутніх на презентації результатів дослідження, Олег Зарубінський, депутат чотирьох скликань парламенту (в останньому з яких він представляв фракцію Партії регіонів), зауважив, що неоднозначне сприйняття європейцями того, що відбувається в Україні, зумовлене тим, що і сама Україна не дає чітких визначень:

"Зрозуміло, що Росія витрачає 1,5 млрд дол. на рік на пропаганду, а Україна не може цього робити. Але й інші чинники. Якщо ми хочемо "негібридного" ставлення, ми самі маємо давати однозначні визначення", - заявив пан Зарубінський, нагадавши, що Київ і досі називає події на сході країни антитерористичною операцією.

На його думку, це є "абсолютним евфемізмом", коли у військових діях "із лінією зіткнення на сотні кілометрів використовуються танки, системи реактивного вогню, важка артилерія", тоді як АТО - це дії військових спеціального призначення на протидію терористам.

Відділ моніторингу,

Останній Бастіон