Європі потрібні стратегічні маршрути, які перетинають рф

Опінії
23.01.2023, 18:05
Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

Системи озброєння базуються на рідкоземельних елементах, контрольованих Китаєм

Журналіст видавництва Bloomberg

Надання Україні сучасних танків залишається ключовим питанням, яке стоїть перед союзниками Києва після того, як зустріч вищих посадових осіб оборони в Німеччині в п’ятницю не дала жодного прогресу.

Але, мабуть, найбільш незахищена ланка в ланцюгах постачання для виробництва такої зброї проходить по залізничних коліях через територію ворога, якого вони намагаються перемогти.

росія знаходиться в центрі залізничного вантажного маршруту, що забезпечує західним виробникам зброї постійні постачання металів, необхідних для виготовлення мікрочипів, електроніки та боєприпасів, які використовуються в сучасній зброї.

Більшість так званих рідкоземельних елементів видобувають у Китаї. ВАТ «РЖД» та інші перевізники перевозять дедалі більше критичних металів, необхідних для оборонної промисловості Європи.

Вантажний поїзд, що прямує до Дуйсбурга в Німеччині, залишає Ухань, Китай.
Вантажний поїзд, що прямує до Дуйсбурга в Німеччині, залишає Ухань, Китай.

Згідно з даними Європейського Союзу, опублікованими Bloomberg News, за перші дев’ять місяців минулого року обсяг китайських рідкоземельних металів, які перевозяться поїздами по всій росії, зріс до 36 074 тонн, що більш ніж удвічі перевищує кількість, перевезену за весь 2021 рік. Вартість цієї торгівлі зросла більш ніж на чверть п’ятих до 377 мільйонів євро (408 мільйонів доларів) до вересня.

«Дивно, що, попри всі санкції, цей ланцюжок постачання все ще працює», — сказав Майкл Вурмсер, засновник Norge Mining Ltd.

«Це підкреслює важливість цих рідкоземельних елементів і показує, наскільки ми залежимо від них».

Європі потрібні стратегічні маршрути, які перетинають рф_3

Вурмсер говорив із Давосу, де він зустрічався з керівниками промисловості, які намагалися диверсифікувати ланцюжки постачання стратегічних корисних копалин. Norge Mining має шахти в Норвегії, які включають великі родовища ванадію та титану, двох металів, критично важливих для оборонної промисловості, у виробництві яких зараз домінують Китай і росія.

Міністр оборони США Ллойд Остін і генеральний секретар Організації Північноатлантичного договору Єнс Столтенберг зустрілися в п'ятницю на авіабазі Рамштайн у Німеччині разом з іншими союзниками. Переговори, спрямовані на підкреслення єдності союзників, були дещо затьмарені постійною відмовою Німеччини надати свій танк Leopard 2.

Китай постачає понад 90% рідкоземельних металів, які використовуються в Європі, а останні дані ЄС показують, що російські залізничні лінії залишаються жвавим логістичним маршрутом і ключовою ланкою ініціативи Пекіна «Один пояс, один шлях». 

Міністр оборони України Олексій Резніков (ліворуч), Ллойд Остін (у центрі праворуч) і Єнс Столтенберг (праворуч) на авіабазі Рамштайн, Німеччина, 20 січня.
Міністр оборони України Олексій Резніков (ліворуч), Ллойд Остін (у центрі праворуч) і Єнс Столтенберг (праворуч) на авіабазі Рамштайн, Німеччина, 20 січня.

Маршрут вантажних перевезень російської залізниці залишається ключовим для європейської промисловості, і в липні ЄС опублікував вказівки, в яких уточнюється, що товари, що прямують через рф, не підпадають під санкції.

Видобуті в Китаї рідкоземельні метали, такі як лантан, широко використовуються західними виробниками зброї для виготовлення бронебійних боєприпасів.

Найбільше в Європі попит на вольфрам — важкий метал, який використовується для протитанкової зброї виробництва Thales Air Defense Ltd. і Rheinmetall AG — весь вольфрам йде саме з Китаю. 

Війна в Україні виявила залежність Європи від російських залізниць і коридорів для торгівлі з Китаєм, згідно з оцінкою ЄС, яку раніше публікував Bloomberg. 

Попри те, що обсяги становлять лише 3-4% від загальної торгівлі товарами між Китаєм та ЄС і незначну частину морських перевезень, залізничні перевезення можуть скоротити доставку на тижні. Вантажному потягу, що відправляється з Уханя, Китай, потрібно всього 16 днів, щоб перетнути росію та прибути в Дуйсбург, Німеччина.

Океаном вантаж з Азії до Північної Європи може прямувати вдвічі більше.

Подорож із Китаю до Європи залізницею може проходити кількома маршрутами. Обсяги через північний коридор значно зросли з 2016 року, досягнувши 692 500 контейнерів, виміряних у 20-футових еквівалентних одиницях у 2021 році. Але ця кількість зменшилася після вторгнення росії до свого сусіда, згідно з аналізом ЄС — 187 000 TEU було перевезено з січня по квітень 2022 року.

Різні коридори

Альтернативні середній і південний коридори мають обмеження пропускної спроможності, ще не повністю розроблені та не здатні покрити втрати від північного маршруту.

Це може стати проблемою в середньостроковій та довгостроковій перспективі, але не повинно викликати негайного занепокоєння, оскільки більшість найважливіших товарів не підпадають під санкції, сказав чиновник ЄС.

Наявність супротивників із контрольованими ланцюжками постачання не є абсолютно новим явищем, сказав аналітик з питань військової торгівлі Європейської ради з міжнародних відносин Рафаель Лосс. Японія використовувала металолом США для свого флоту під час Другої світової війни. Під час холодної війни радянські постачання металу допомагали зберігати західні арсенали, спрямовані на москву. 

«Змінилося те, що порівняно з епохою холодної війни економічні інструменти примусу стали більш помітними в управлінні конкуренцією», — сказав Лосс із Берліна.

«Не завжди ясно, що вони мають очікуваний ефект, але вони, безсумнівно, здатні порушити ланцюжки постачання».

Хоча вартість товарів, що проходять залізничними лініями, становить лише частину загальних торгових відносин між ЄС і Китаєм, росія може збільшити витрати та проблеми для європейських імпортерів, якщо москва заблокує 15 вагонів на день, які зазвичай проходять цим маршрутом.

Європі потрібні стратегічні маршрути, які перетинають рф_7

Порушений доступ до китайських вольфрамових шахт, на які припадало понад 83% світового виробництва, може зробити західні економіки особливо вразливими.

Цей метал має вирішальне значення для цілої низки продуктів — від акумуляторів до магнітів і мікрочипів, а разом Китай і росія контролюють майже дві третини визначених запасів — і згідно з даними, попит обумовлений «витратами на оборону, викликаними українсько-російським конфліктом». компанії Tungsten West Plc, яка цього року намагається відкрити нову шахту на південному заході Англії.
«Конкуренція за ресурси стане ще гострішою», — сказав Лосс. 

Автори: Джонатан Тірон, Альберто Нарделі - Bloomberg

Переклад з англійської Останній Бастіон

Читайте також:
Опінії
Антоніу Ґутерриш створив небезпечний прецедент, ставши на бік агресора і воєнного злочинця. Можливо, виторгував собі пенсію від «Газпрому».
вчора, 13:40
Опінії
Зверніть увагу: роздача «Вовиної тисячі» буде здійснюватися через єПідтримку – тобто через Дію.
вчора, 11:03
Опінії
Щоправда, держава виплачує грошове забезпечення, додаткову винагороду й навіть «бойові» десяткам тисячам ухилянтів
вчора, 10:00
Опінії
Виходить, щоб українська економіка взлетіла, її потрібно добряче прикопати?
28 жовтня, 16:51
Опінії
«Найцікавіше буде, коли кубок, з якого беруться гроші на закриття дірки в бюджеті, добігатиме кінця»
28 жовтня, 15:35
Опінії
Не своєю черговою тисячею Зе-шахрай хоче загнати бідних і пенсіонерів у «Дію». А потім продавити вибори у ній і voilà — Вова знов на троні.
28 жовтня, 13:49