Ювілей закатованого совєтами дисидента Валерія Марченка

ІСТОРІЯ
17 вересня, 20:00
Ювілей закатованого совєтами дисидента Валерія Марченка
Фото: Google

75 років тому у Києві народився маловідомий нині український правозахисник, літературознавець і перекладач, якого закатували окупанти.

Мова про жертву совєцького режиму і незламного борця за волю України Валерія Марченка, чию офіційну справу оприлюднив дослідник секретних архівів КГБ Едуард Андрющенко.

До дисидентського руху Валерій приєднався у студентські роки, навчаючися у Київському університеті на філологічному факультеті, де і познайомився з так званим "літературним підпіллям"; одночасно вивчав тюркські мови у Бакинському університеті.

Як перекладач азербайджанських письменників і знаний літературознавець дебютував на шпальтах газети "Літературна Україна", паралельно викладав в одній із середніх шкіл Києва українську мову та літературу.

Активна патріотична і не прихована антисовєцька позиція Марченка зіграли з ним злий жарт: 25 червня 1973 року ґебісти заарештували його, а вже 27 грудня ручні "слуги червоної Феміди" засудили до 6 років позбавлення волі в колонії суворого режиму і 2 років заслання.

Валерій "сидів" у пермському таборі для політв'язнів №35, де познайомився з українськими правозахисниками, зокрема Іваном Світличним і Семеном Глузманом; там же написав низку публіцистичних нарисів, в яких висвітлював умови існування тих, хто виживав у системі ГУЛАГ.

Показово, що на відміну від етнічного московита і свідомого українофоба Алєксандра Солженіцина праці Марченка на ту ж тематику не запізнали міжнародного визнання, оскільки Кремль не допускав подібних "витоків" на зовні від українців.

Як і Василь Стус та інші українські дисиденти Валерій Марченко прагнув волі для Неньки, ліквідації СССР, але ворожий режим усе ще був сильним, а тому заморив незламного борця, який відійшов у засвіти на чужині – він помер 5 жовтня 1984 року у тюремній лікарні у Ленінграді; похований у селі Гатне Київської області.

Ювілей закатованого совєтами дисидента Валерія Марченка_1
Ювілей закатованого совєтами дисидента Валерія Марченка_3
Ювілей закатованого совєтами дисидента Валерія Марченка_5
Ювілей закатованого совєтами дисидента Валерія Марченка_7
Ювілей закатованого совєтами дисидента Валерія Марченка_9
Ювілей закатованого совєтами дисидента Валерія Марченка_11
Ювілей закатованого совєтами дисидента Валерія Марченка_13
Ювілей закатованого совєтами дисидента Валерія Марченка_15
Ювілей закатованого совєтами дисидента Валерія Марченка_17
вибір редакції
Читайте також:
Опінії
Офіційно РФ втратила понад 60 тисяч протягом 7 МІСЯЦІВ.
02 жовтня, 16:05
Опінії
Ніхто з нас не повернеться з цієї війни. Навіть ті, хто повернеться, насправді – ніколи не повернуться!
02 жовтня, 09:42
Світ
Очевидно, що подальше існування ресурсної федерації московії у теперішніх державних кордонах, успадкованих від СССР, є тимчасовим явищем.
01 жовтня, 08:52
Опінії
Чисельна бронетехніка противника не справляється ні з вогневою підтримкою своїх солдатів, ні з їхньою евакуацією. Фіаско РФ не за горами.
30 вересня, 18:45
Війна
Ситуація на росії стрімко загострюється
30 вересня, 10:50
Опінії
Усі віки війна була поруч з нами. У нашій землі засіяно безліч куль, наконечників стріл, бойових сокир, які прямо натякали – буде війна.
27 вересня, 18:34