Ювілей закатованого совєтами дисидента Валерія Марченка

ІСТОРІЯ
17.09.2022, 20:00
Ювілей закатованого совєтами дисидента Валерія Марченка
Фото: Google

75 років тому у Києві народився маловідомий нині український правозахисник, літературознавець і перекладач, якого закатували окупанти.

Мова про жертву совєцького режиму і незламного борця за волю України Валерія Марченка, чию офіційну справу оприлюднив дослідник секретних архівів КГБ Едуард Андрющенко.

До дисидентського руху Валерій приєднався у студентські роки, навчаючися у Київському університеті на філологічному факультеті, де і познайомився з так званим "літературним підпіллям"; одночасно вивчав тюркські мови у Бакинському університеті.

Як перекладач азербайджанських письменників і знаний літературознавець дебютував на шпальтах газети "Літературна Україна", паралельно викладав в одній із середніх шкіл Києва українську мову та літературу.

Активна патріотична і не прихована антисовєцька позиція Марченка зіграли з ним злий жарт: 25 червня 1973 року ґебісти заарештували його, а вже 27 грудня ручні "слуги червоної Феміди" засудили до 6 років позбавлення волі в колонії суворого режиму і 2 років заслання.

Валерій "сидів" у пермському таборі для політв'язнів №35, де познайомився з українськими правозахисниками, зокрема Іваном Світличним і Семеном Глузманом; там же написав низку публіцистичних нарисів, в яких висвітлював умови існування тих, хто виживав у системі ГУЛАГ.

Показово, що на відміну від етнічного московита і свідомого українофоба Алєксандра Солженіцина праці Марченка на ту ж тематику не запізнали міжнародного визнання, оскільки Кремль не допускав подібних "витоків" на зовні від українців.

Як і Василь Стус та інші українські дисиденти Валерій Марченко прагнув волі для Неньки, ліквідації СССР, але ворожий режим усе ще був сильним, а тому заморив незламного борця, який відійшов у засвіти на чужині – він помер 5 жовтня 1984 року у тюремній лікарні у Ленінграді; похований у селі Гатне Київської області.

Ювілей закатованого совєтами дисидента Валерія Марченка_1
Ювілей закатованого совєтами дисидента Валерія Марченка_3
Ювілей закатованого совєтами дисидента Валерія Марченка_5
Ювілей закатованого совєтами дисидента Валерія Марченка_7
Ювілей закатованого совєтами дисидента Валерія Марченка_9
Ювілей закатованого совєтами дисидента Валерія Марченка_11
Ювілей закатованого совєтами дисидента Валерія Марченка_13
Ювілей закатованого совєтами дисидента Валерія Марченка_15
Ювілей закатованого совєтами дисидента Валерія Марченка_17
Читайте також:
Опінії
Важливіше, чого хоче український народ і чи готовий він боротися з ворогом, який не визнає самого права на існування незалежної України.
28 квітня, 16:00
Війна
«ГРІМ», «Дія», «Оберіг» — разом допомагають нашим героям.
25 квітня, 18:29
Історія
Сили повстанців разом із місцевими селянами становили неповних 5 тис. бійців — ворожі не менше 30 тисяч.
25 квітня, 10:22
Війна
«Російська війна проти України — це не наша війна». Ми будемо чути це, на жаль, як би не було боляче від несправедливості.
19 квітня, 16:33
Опінії
Демократія має бути здатною себе захистити. Можливо, справжню ціну свободи розумієш лише тоді, коли знаєш, що таке справжня несвобода.
14 квітня, 11:20
Опінії
Чи праведний гнів українців?
12 квітня, 19:26