За завісою війни

ВІЙНА
18.06.2023, 15:12
За завісою війни

Як порушувалися права людини у тимчасово окупованому криму Криму за останні три місяці

Викрадення кримських татар, заборона на користування пляжами, непримиренна боротьба з проукраїнськими настроями, неможливість звільнитися з роботи під страхом мобілізації – правозахисники з ініціативи «Кримська ідея» опублікували огляд порушень прав людини та міжнародного гуманітарного права на окупованому росією Кримському півострові. Які неправові тенденції панують у Криму – про це йдеться у матеріалі проекту Радіо Свобода "Крим.Реалії"

Де партизани?

Новим трендом репресій за весну стали досить часті викрадення кримських татар. У «Кримській ідеї» за три місяці нарахували 18 випадків. При цьому експерти не виключають, що кількість жертв могла бути більшою, але вони вважають за краще не говорити про те, що сталося, побоюючись нових переслідувань.

Всі ці випадки пов'язані з перевірками на причетність до партизанських дій на кримських залізницях. При цьому автори звіту зазначають, що, по суті, викрадення були рандомними, торкаючись випадкових осіб. Найчастіше людей викрадали з власного будинку після обшуку, відвозили у невідомому напрямку з мішком на голові, допитували з використанням поліграфа про зв'язки з Україною та партизанами, не допускаючи адвоката та не роз'яснюючи правового статусу. Після багатогодинної бесіди жертву випускали або передавали співробітникам Центру з протидії екстремізму для оформлення формальних причин обшуку та затримання.

За завісою війни_1

Водночас правозахисники виділили щонайменше два випадки, коли людей викрали прямо в дорозі. Зокрема, таким чином за допомогою співробітників транспортної поліції було викрадено Руслана Люманова і Мамбета Асан-Уста.

Останній потім повідомив, що його змушували зізнатися у диверсії на залізниці, використовуючи засоби фізичного та психологічного впливу.

Сезону не буде

Особливий інтерес становить розділ звіту, присвячений питанням реквізиції майна для воєнних цілей. Зазначається, що у Ленінському районі російські солдати розмістилися у дитячих таборах, і місцеві жителі, які обслуговували ці об'єкти рекреації щоліта, тепер побоюються, що сезону не буде. На ці думки їх навели не лише зайняті солдатами корпуси, а й доти на узбережжі.

А ось у західному Криму російські військові відкрито попереджають місцевих жителів просто на зборах громадян, щоб на курортний сезон вони не розраховували. Згідно з текстом звіту, на цих зібраннях місцевим жителям повідомили, що пляжі найближчим часом будуть повністю закриті для громадського користування. «У всіх випадках пляжні території вже обладнані військовими фортифікаційними спорудами та мало придатні для використання цивільними особами», – наголошується у тексті огляду.

 Порожній пляж у Феодосії, червень 2023 року
Порожній пляж у Феодосії, червень 2023 року

Втім, під загрозою опинився не лише курортний, а й аграрний сезон. Принаймні на півночі Кримського півострова. російські підрозділи активно зводять лінії укріплень на орних землях, фактично реквізувавши їх у фермерів і привівши в непридатність для сівби. Згідно з інформацією від «Кримської ідеї», спроби селян «знайти можливість компенсації збитків завершилися погрозами фізичного знищення».

Все на «потреби СВО»

Також у звіті зазначено, що у Криму триває мобілізація, хоча вона й не мала цієї весни таких масштабів, як у вересні 2022 року. Водночас правозахисники побоюються повторення цієї історії, зазначаючи, що у місцях компактного проживання кримських татар помічено підвищену активність силовиків.

«Місцеві жителі стали частіше помічати машини з тонованим склом, які без очевидної мети і на невеликій швидкості їздять вулицями в місцях компактного проживання або багато годин стоять на з'їздах у ці селища», – зазначено в тексті огляду.

 Пропагандистський стенд про загиблих в Україні учасників «спеціальної військової операції». Феодосія, 9 травня 2023 року
Пропагандистський стенд про загиблих в Україні учасників «спеціальної військової операції». Феодосія, 9 травня 2023 року

А тим часом працівники місцевих органів влади, які хотіли б звільнитися, зробити цього не можуть – правозахисники нарахували шість регіонів, де співробітникам адміністрацій під час спроб подати заяву розповідають, що це «дезертирство» і непрозоро натякають, що звільнення може закінчитися повісткою до військкомату.

Жінок утримують погрози порушення кримінальних справ, пов'язаних із посадовими обов'язками.
 Робота з виставки дитячих малюнків у Сімферополі, присвяченій «СВО», грудень 2022 року
Робота з виставки дитячих малюнків у Сімферополі, присвяченій «СВО», грудень 2022 року

Тим часом школи залишаються потужними центрами збору благодійної допомоги «на потреби СВО».

У батьківських чатах часто вимагають, щоб діти обов'язково приносили предмети першої необхідності для російських військових, збирають на це гроші з батьків, а самих школярів змушують писати листи російським окупантам. Три листи від кожного класу на місяць. При цьому перед надсиланням листи цензуруються шкільними адміністраціями.

Знущання гарантовані

У шкільних кабінетах дитячі листи перечитують недарма – значну частину звіту «Кримської ідеї» займає опис переслідувань кримчан за висловлювання проукраїнських поглядів. У цьому напрямку експерти ініціативи виділили п'ять ключових форм розправи за прояв патріотизму – кримінальні справи, адміністративні арешти, штрафи, звільнення чи тиск на бізнес, а також фізичне і психологічне насильство.

При цьому за останні три місяці в Криму за підозрою у співпраці з українською розвідкою або військовими затримано щонайменше 19 осіб. Ще як мінімум четверо пішли за кримінальною статтею «за вандалізм» (проукраїнські графіті) та «повторну дискредитацію російської армії», як активіст Дмитро Демчук із Судака.

 Проукраїнське графіті в Бахчисараї. Ілюстраційне фото
Проукраїнське графіті в Бахчисараї. Ілюстраційне фото

Водночас кількість жертв адміністративних переслідувань, побиття, звільнень і просто цькування за три місяці перевищила сотню. Як один із прикладів в огляді наводиться історія джанкойського інваліда по зору Ігоря Нікітенка, про напад на якого раніше писали Крим.Реалії. Також згадується про випадок, коли силовики змусили чоловіка одягнути на себе російську військову атрибутику і в такому вигляді записували його відео з вибаченнями та словами «любові до російської армії».

Правозахисники наголошують, що такі дії прямо порушують норму ст. 27 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, яка гарантує, що з жителями окупованих територій «завжди поводитимуться гуманно, і, зокрема, вони охоронятимуться від будь-яких актів насильства чи залякування…»

вибір редакції
Читайте також:
Війна
Ізраїльські окупанти планують будівництво своїх поселень на території окупованої Сирії.
13 грудня, 17:05
Політика
Він займався модернізацією крилатих ракет Х-59 до рівня Х-69. Також він розробляв нові БПЛА для окупаційної армії.
12 грудня, 13:00
Світ
За час агресії російські війська вбили 255 тисяч чеченців, зокрема й 42 000 дітей.
11 грудня, 09:28
Війна
«Славетна» дивізія, яка пройшла кілька священних обрядів обнулення в Україні, тепер обнуляється у РФ. На все воля Господня.
09 грудня, 12:30
Війна
Також постраждала його дружина - їй відірвало ногу, вона перебуває у лікарні у тяжкому стані.
09 грудня, 11:02
Війна
Окупаційно-терористичний контингент РФ дозволив манкуртам із Надволжя похизуватися воєнним трофеєм. Під ногами у них — знищена Катеринівка.
29 листопада, 19:23