Заборона для виїзду за кордон ще на три роки після закінчення війни

Опінії
07.08.2023, 07:31
Заборона для виїзду за кордон ще на три роки після закінчення війни

Подібна нісенітниця ніколи навіть не спаде на думку людині, що мислить в системі індивідуальних свобод.

Старший економіст Ukraine Economic Outlook

(Текст подано мовою оригіналу зі збереженням авторської стилістики без виправлень і скорочень).

Тут сьогодні в фб точиться жвава дискусія навколо пропозиції продовжити заборону для виїзду за кордон ще на три роки після закінчення війни. Бо інакше ми, нібито, втратимо ще більше людей, а відтак - державу і далі, далі, далі…

Хотів би дати невеличкий коментар щодо обговорюваної проблеми і від себе особисто.

Соціаліст бачить проблему, бачить людей як ресурс, сприймає територію як периметр і логічно мислить заборонами.

Подібна нісенітниця ніколи навіть не спаде на думку людині, що мислить в системі індивідуальних свобод.

В  тому числі власних економічних свобод.

Таких людей ще називають лібералами.

Коли соціалісту Сталіну, чи соціалісту Мао, потрібно було зібрати кілька тисяч робочих будувати греблю — вони нікого не питали дозволу, насильно збирали людей, селили в бараки та заставляли на сонці чи на морозі роками працювати кіркОю майже за безцінь.

Сучасно мислячий правитель чи державний менеджер, що не підхопив в юності вірус марксизму та не захворів манією величі, що призводить до соціалістичного типу мислення, буде мислити НЕ ЗАБОРОНАМИ А ДОЗВОЛАМИ.

Він подивиться на проблему природнього «відтоку» людей з території, як на природнє явище після війни.

Він буде шукати: чим їх заохотити та повернути, а не залякати, переслідувати та заборонити.

Сучасний державний менеджер, що ліберально мислить, ставлячи на перше місце права людини, підійде до цього як до проектної задачі.

Чого ми боїмось? Що поруч Європа, де зарплати вищі, отже всі переїдуть туди?

Ну, по перше, не настільки вже й вищі на не дуже кваліфіковану працю без знання мови.

А по-друге — давайте подумаємо, що ми можемо запропонувати їм натомість!

Що у нас ВЖЕ краще ніж у Європі, або що можна швидко зробити краще, ніж у Європі?

Система дитячих садків, і державних, і приватних — ще до війни були кращими.

Давайте глянемо де їх не вистачає, спитаємо які в них проблеми і завтра ж звільнимо їх від зайвих податків та зайвих регуляцій!
Школи?

Так, рівень викладання і програми середніх шкіл в Україні ми мали до війни значно вищий ніж у більшості країн. Всі без виключення батьки, що вивезли дітей до Європи за останній рік в цьому переконалися, я гадаю.

Порівнюючи насиченість та складність і, зрештою, знання, дітей, що паралельно продовжують вчитися розуму в Україні.

Може варто посилити програми зум-навчання дітей наших біженців, замість погроз виключити зі шкіл всіх, хто фізично не повернеться в Україну до 1 вересня?

Медицина?

Всі вже порівняли приватну українську медицину зі страховою європейською, де місяці в черзі треба провести? Якщо ще не всі, то це лише питання часу. Запитайте у лікарів! Запитайте у приватних бізнесменів! Що їм ще потрібно для того, щоб приватних клінік стало ще більше, а державні якомога швидше приватизувалися (з програмою держфінансування пацієнтів-пільговиків, звісно ж! Тією, що і зараз існує — гроші ходять за пацієнтом).

А скільки європейських країн пропонують сільській молоді безкоштовний будинок та 2-20 гектарів власної землі для ведення фермерського господарства.

А ми, Україна, — можемо це запропонувати! Чому б ні? З тих 10 млн га земель держрезерву!

Так вже робилося для ветеранів АТО в 2014-2015 роках, можна так само зробити і зараз. Тільки не «дарувати», як тоді це робив уряд Яценюка, а давати в кредит на 30 років під нульову ставку. Щоб брали тільки ті, хто буде щось на ній робити.

Тепер щодо бізнесу. І податків. Сама болюча тема, але і тут вже є напрацьовані рішення.

Ось ми боїмося, що українці поїдуть за кордон, бо там вищі зарплати. А ми хіба не хочемо, щоб європейці їхали до нас, бо у нас низькі податки?
Я ні на йоту не жартую!

Більшість тих, хто знайшов роботу в Європі легально та поплатили там податки, переконалися в тому, як це солодко…

Чому ми  досі не відмінили їм подвійне оподаткування, а Гетьманцев навпаки прийняв закон про обов‘язкове декларування та драконівські штрафи для трудових мігрантів.

А уявіть, якщо навпаки: ми оголошуємо що не претендуємо на податки з доходів, як українців, так і іноземців, що отримані за межами України. Їдьте всі до нас, заповнюйте сміливо декларації, зберігайте гроші в українських банках!

Податкова реформа.

Ну навіть не зручно про це повторювати ще раз і ще раз: зупиніть податкову АНТИреформу Гетьманцева хоча б, якщо ви не наважуєтеся вже 8 років зробити, власне, ліберальну податкову реформу!

В Румунії податок на ФОПи - 1%, В країнах Балтії у малого бізнесу взагалі не існує податкових перевірок! Взагалі!

В Польщі, Чехії, Словаччині, — всіх наших найближчих сусідах ефективні ставки податків для бізнесу НИЖЧЕ ніж у воюючої Україні.

Ми ще до війни програвали податкову конкуренцію всім країнам сусідам!

Скрізь — податок на виведений капітал замість корпоративного податку (що звільняє ваші внутрішні інвестиції повністю від оподаткування, стимулюючи їх).

Середня ефективна ставка ПДВ в країнах Європи менше 10%!!!

Я на цьому зупинюсь, бо я на цю тему говорити можу дуже довго.

Щодо податкової реформи котру потрібно проводити негайно і ще вчора.

Зараз остання соломинка вітчизняних фіскалів — вони вмовляють Президента, що давайте проведемо цю податкову реформу  «вже після війни»…

Можете й після. Якщо вам потрібно вирівняти власні конкурентні правила ведення бізнесу хоча б з країнами-сусідами лише після війни — то будь ласка давайте ще почекаємо.

Словом, є ліберальний тип мислення, де ти пропонуєш свободи, права та можливості для своїх громадян, конкуруючи за них з іншими державами, а є соціалістичний тип мислення. У соціалістів завжди все просто: не можемо вирішити проблему — значить всім все заборонити! Як у сталінському СССР. Закрили кордони і всі працювали Стройках Века майже задарма.

Зараз так не вийде.

Якщо дивитися на проблему ширше — у нас же насправді є і в цій царині гарна новина: у нас починається Програма відновлення.

Вартістю щонайменше 200 мільярдів доларів. Що запрограмовано створить і додаткові мільйони робочих місць і зажене в небо зарплати в країні за пару років. Я, як макроекономіст, бачу ці взаємозв‘язки дуже чітко.

Але і це відносно світле наше майбутнє після перемоги не відміняє жодного з пунктів: і треба дореформувати та дати більшу свободу приватній медицині, і підтримати в їхньому розвитку наші найконкурентніші в Європі дошкільну і шкільну освіти, і відмінити репресії проти біженців та заробітчан, і відмінити податкову АНТИреформу (бажано взагалі всі закони Гетьманцева за чотири роки в Раді одним пакетним голосуванням)! І зробити нарешті довгоочікувану ліберальну/антикорупційну податкову реформу.

Читайте також:
Політика
Зеленський відклав угоду зі США у сфері корисних копалин, щоб її уклав Трамп
вчора, 19:39
Війна
Проблеми з особовим складом, через відсутність якого ці споруди стоять порожніми й без бою займаються противником.
вчора, 14:03
Позиція
Вся ця група докерувалася Міністерством до того, що військпреди пропустили на фронт браковані міни 120-мм на мільярди гривень.
11 грудня, 11:21
Політика
Він називав Революцію гідності «державним переворотом» та підтримував «мирний план Медведчука».
07 грудня, 13:34
Політика
900 мільйонів ₴ на захист для ДніпроГЕС отримав бізнесмен, який відмивав гроші для росіян, – FT
06 грудня, 11:47
Опінії
Це найбільша «одноразова» афера цього року.
03 грудня, 15:00