Забутий музей Григорія Світлицького: руїна серед елітної забудови Воздвиженки

МИСТЕЦТВО
09.08.2025, 15:29
Забутий музей Григорія Світлицького: руїна серед елітної забудови Воздвиженки

Київський «острівець у джунглях»: що залишилося від музею художника Світлицького.

Зачарований розписами Григорія Світлицького у Хрестовоздвиженській церкві, я вирішив дізнатися більше про цього художника. Виявилося, що він 16 (!) років керував реставраційними роботами Ісакіївського собору в Петербурзі, що свідчить про дуже високий рівень визнання його ще за часів царської росії. Згодом Світлицький першим отримав звання Народного художника УРСР. Його називали «поетом місячних ночей», і він безперечно був одним із найкращих художників в історії України.

Забутий музей Григорія Світлицького: руїна серед елітної забудови Воздвиженки_1

Після тривалого періоду життя в Петербурзі 1919 року Григорій Світлицький повернувся до Києва й оселився в батьківському будинку на вулиці Дегтярній, 30, де прожив до смерті у 1948 році. У 1958 році в цьому будинку відкрили музей художника.

Забутий музей Григорія Світлицького: руїна серед елітної забудови Воздвиженки_3Забутий музей Григорія Світлицького: руїна серед елітної забудови Воздвиженки_4Забутий музей Григорія Світлицького: руїна серед елітної забудови Воздвиженки_5Забутий музей Григорія Світлицького: руїна серед елітної забудови Воздвиженки_6

Шукаючи адресу музею, я зрозумів, що він розташований на території заповідника «Стародавній Київ» — на Воздвиженці. Але інтернет повідомляв невтішні новини: музей закрили 1992 року, а у 2015-му він перебував майже в стані руїни. Тож вирішив перевірити, який там стан нині.

Довелося шукати цей музей, мов діти капітана Ґранта свого батька. Це дійсно безлюдний і зарослий джунглями маленький острівець, оточений елітною забудовою Воздвиженки. Будівля вже в руїнах: з одного боку підперта високою бетонною стіною, а з іншого — притиснута стрімким схилом. Побачивши таке, важко стримати емоції... А це ж пам’ятка історії місцевого значення. Щоправда, під час пошуків ми не знайшли жодного документа на будівлю: у реєстрі майнових прав її немає, а на кадастровій карті — біла пляма.

Забутий музей Григорія Світлицького: руїна серед елітної забудови Воздвиженки_7Забутий музей Григорія Світлицького: руїна серед елітної забудови Воздвиженки_8Забутий музей Григорія Світлицького: руїна серед елітної забудови Воздвиженки_9Забутий музей Григорія Світлицького: руїна серед елітної забудови Воздвиженки_10Забутий музей Григорія Світлицького: руїна серед елітної забудови Воздвиженки_11Забутий музей Григорія Світлицького: руїна серед елітної забудови Воздвиженки_12Забутий музей Григорія Світлицького: руїна серед елітної забудови Воздвиженки_13Забутий музей Григорія Світлицького: руїна серед елітної забудови Воздвиженки_14Забутий музей Григорія Світлицького: руїна серед елітної забудови Воздвиженки_15

Я розумію, що відновити будівлю музею нині нереально. Але мені доводилося бачити цікаві приклади, коли частину споруди консервують, а подвір’я навколо перетворюють на культурний простір. Може, й тут можна зробити так само? Поки ж це суцільний хорор.

Автор : Роман Маленков
Читайте також:
Війна
Разом у боротьбі й пам’яті: Київ згадав білорусів, полеглих за Україну.
вчора, 18:55
Мистецтво
23 січня 1921 року більшовики убили композитора Миколу Леонтовича
23 січня, 06:16
Мистецтво
«Митці такого масштабу, як Китастий, приходять одиницями на століття».
17 січня, 06:41
Історія
Як «діди-визволителі» воювали на Рівненщині... у 1946 році
10 січня, 06:35
Історія
6 січня — річниця вбивства українського вченого-помолога Левка Платоновича Симиренка.
06 січня, 18:15
Історія
Письменник Микола Сенчило згадує товариша по службі і наставника у творчості
06 січня, 09:25