Роковини початку розстрілів української інтелігенції в урочищі Сандармох

ІСТОРІЯ
27.10.2023, 18:38
Український козацький хрест в урочищі «Сандармох»
Український козацький хрест в урочищі «Сандармох»

Криваві розправи більшовицькі окупанти присвятили до 20-річчя так званої «Жовтневої революції». Терор набув небачених масштабів.

Сьогодні, 27 жовтня, українці згадують і вшановують пам'ять жертв масових розстрілів інтелігенції в карельському урочищі Сандармох української культурної, наукової та політичної еліти – тих, кого називають «розстріляним відродженням».

86 років тому там почалися розстріли, які стали символом Великого терору. Ці масові розправи присвятили до 20-річчя так званої Жовтневої революції. 
 
Найбільшу групу в'язнів — 1 111 осіб так званого «першого Соловецького етапу» — розстріляли з 27 жовтня по 4 листопада 1937 року. Найбільше розстрілів випало на перші дні листопада.

Серед них — священник із Ватикану, котрий збирав дані про порушення прав людиниу Совєцькому Союзі, видатні майстри культури, вчені, військові, державні діячі, священнослужителі з країн, окупованих СРСР.

Роковини початку розстрілів української інтелігенції в урочищі Сандармох_1

3 листопада були розстріляні 134 людини, всі, як зазначалося в «розстрільних списках» — «українські буржуазні націоналісти». У цілому ж, за оцінками дослідників, у Сандармосі знайшли свій останній притулок загалом понад 9 500 осіб 58 національностей, серед яких — понад 300 українців.

Як тепер відомо, урочище Сандармох було спеціальною територією, яка використовувалася органами НКВД для проведення Великого сталінського терору, так званої «чистки» суспільства від об'єктів, непридатних для будівництва комунізму. 

Серед убитих сотні вихідців з України, зокрема митці: Лесь Курбас, Микола Куліш, Микола Зеров, Марко Вороний, Валер'ян Підмогильний, Мирослав Ірчан, професори-історики Олександр Бадан-Яворенко, Сергій Грушевський, Володимир Чехівський, письменник та міністр освіти УНР Антін Крушельницький та інші.

Роковини початку розстрілів української інтелігенції в урочищі Сандармох_3

Місце масових страт знайшли громадські активісти в липні 1997 року. 27 жовтня 1997 року, в 60-ту річницю злочину сталіністів, в Сандармоху вперше провели Дні пам'яті.

У них брала участь делегація з України, у складі якої були Євген Сверстюк, Іван Драч, Лариса та Тетяна Крушельницькі. Тоді ж було встановлено дерев'яний український хрест.

У 2004 році Товариство української культури «Калина» коштом світового українства побудувало гранітний козацький хрест «Убієнним синам України» (автори Микола Малишко та Назар Білик).

27 жовтня 2017 року, у 80-ті роковини масових розстрілів української інтелігенції в урочищі Сандармох (27.10 – 04.11.1937), було оголошено Днем пам'яті. Прикметно, але до приходу у владу Зе-команди він відзначався в Україні на державному рівні.

Читайте також:
Історія
Уродженець Градизька заслужив символічне місце у серці Полтави. Дарма, що він ще до більшовиків проваджував розкуркулення українства.
11 червня, 20:31
Історія
За словами очільника Архіву СБУ, німецький консул збирав інформацію про голод в Україні
11 червня, 15:17
Полтава
Одне із небагатьох міст області, де влада спільно із громадою розуміє важливість історії. Полтавським «зеленим ямщикам» явно не до того.
30 травня, 08:20
Історія
25 травня 1926 року в Парижі, на розі вулиці Расін та бульвару Сан-Мішель совєтський аґент розстріляв Симона Петлюру.
27 травня, 17:15
Полтава
У Хоролі проходить турнір з греко-римської боротьби пам'яті Героя України Олександра «Мамонта» Федорченка
25 травня, 11:55
Історія
В ЦЕНТРІ КРИМІНАЛЬНИХ РОЗБОРОК ОПИНИЛИСЯ Й УКРАЇНСЬКІ ПОЛІТВ'ЯЗНІ – «БАНДЕРІВЦІ»
07 травня, 09:48