Зафіксовані порушення на виборах на Полтавщині
1. Полтавщина: У селі Велика Бутова (ДВК 530967) провела ранкове засідання без протоколу
Спостерігач Громадянської мережі ОПОРА зафіксував перше порушення на дільничій виборчій комісії 530967, яка знаходиться у селі Велика Бузова Шишацького району. Комісія не вела протокол ранкового засідання.
ОПОРА зазначає, зо згідно Закону України “Про місцеві вибори” пункту 11 статті 27 зазначено, що “на засіданні виборчої комісії ведеться протокол засідання, який веде секретар комісії. За відсутності секретаря комісії чи в разі невиконання ним своїх повноважень на засіданні комісія обирає зі свого складу секретаря засідання, який виконує обов’язки секретаря комісії на відповідному засіданні та при оформленні документів засідання. Протокол засідання комісії підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (чи секретарем засідання). Протокол засідання комісії надається для ознайомлення членам комісії не пізніше наступного засідання комісії, при цьому член комісії має право його підписати. Протокол засідання комісії надається для ознайомлення суб’єкту виборчого процесу на його вимогу не пізніше наступного засідання комісії.
2. Полтавщина: Лубни отримали нові бюлетні
Спостерігач Громадянської мережі ОПОРА знаходилась вночі на засідання Лубенської міської комісії, аби вияснити подалю долю бюлетнів з помилкою та дізнатись про доставку нових.
Близько сьомої години до міської комісії завезли нові бюлетні. Кожна дільниця по черзі заносила бюлетені з помилками та гасила їх.
ОПОРА зазначає, що нові бюлетні зі словесною помилкою вони не передруковували, хоча нагадаємо, що там було допущено дві помилки. Бюлетні, де допущена помилка з роком народження міського голови передрукували за кошт обласного бюджету.
Наразі ОПОРА намагається з’ясувати, чи була присутня контрольна комісія при виготовленні бюлетнів минулого разу, а також цього. Адже помилки були виявлені, та не відомо чи зараз їх немає.
3. Полтавщина: У Шишаках намагаються голосувати без паспортів та скаржаться на роботу ОПОРИ
Спостерігач Громадянської мережі ОПОРА продовжує фіксувати порушення у Шишацькому районі на ДВК 530967, де зранку не відбулось ранкове засідання з протоколом. Протягом усього часу голова комісії скаржиться на роботу ОПОРИ, адже за її словами люди, котрі прийшли голосувати без документа, що засвідчує особу не можуть отримати через спостерігача свої бюлетні.
До координатора Громадянської мережі ОПОРА звернулась голова комісії зі скаргою, що спостерігач комісії склав акт порушення, згідно своїх спостережень, а саме про відсутність ранкового протоколу.
- Я розумію, що ви законодавче підковані, але ж ви розумієте ми всі люди, - саме так виправдилась голова комісії з приводу не ведення протоколу.
Після цього вона почала скаржитись, що спостерігач Громадянської мережі ОПОРА слідкує занадто ретельно, тому виборці, котрі прийшли без паспорту не можуть проголосувати. У присутності спостерігача ніхто бюлетнив не відає, хоча це обурює членів комісії та виборців.
ОПОРА зазначає, що згідно частини 1,2 пункту 2 статті 3 Закону України “Про місцеві вибори” “Громадяни України, які мають право голосу на відповідних місцевих виборах, є виборцями: документом, який посвідчує особу, підтверджує громадянство та засвідчує місце проживання виборця на місцевих виборах, є:
1) паспорт громадянина України;
2) тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України).
4. Полтавщина: ОПОРУ не пустили на ранкове засідання
У Великобагачанському районі на ДВК 5300015 недопустили спостерігача Громадянської мережі ОПОРА та інших суб’єктів виборчого процесу на засідання комісії.
Спостерігач Громадянської мережі ОПОРА повідомляє, що члени ДВК зачинили двері і не пускали нікого у приміщення. Засідання проходило без присутності спостерігачів.
Правоохоронні органи не реагували на порушення та сказали, що їм сказала Голова комісії не впускати нікого. Спостерігач ОПОРИ зателефонував на 102, але і там не було реакції на порушення. До спостерігача так ніхто і не виїхав і на заяву спостерігача правоохоронні органи не прореагували.
Після восьмої години, коли вже розпочалось голосування, усіх пустили до приміщення.
ОПОРА повідомляє, що згідно Закону України “Про місцеві вибори” 5,6 частини 9 статті 27 “ на засіданнях виборчої комісії, у приміщеннях виборчої дільниці мають право бути присутніми з додержанням вимог цього Закону: «…офіційні спостерігачі від громадських організацій, іноземних держав і міжнародних організацій (не більше двох осіб від однієї організації);представники засобів масової інформації (не більше двох осіб від одного засобу масової інформації).
Зауважимо, що відповідно до частини 4 статті 77 ЗУ «Про місцеві вибори» «дільнична виборча комісія не раніш як за 45 хвилин до початку голосування проводить засідання, під час якого відкривається сейф (металева шафа, кімната) з виборчими бюлетенями. Голова дільничної виборчої комісії на підставі витягу з протоколу кожної територіальної виборчої комісії про передачу виборчих бюлетенів дільничній виборчій комісії оголошує кількість виборчих бюлетенів для голосування з кожних місцевих виборів та окремо по кожному виборчому округу, в яких проводиться голосування на виборчій дільниці, отриманих дільничною виборчою комісією. Ці відомості заносяться до відповідних протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці», але у законі не сказано, що це засідання має бути закритим.
5. Полтавщина: У Пирятині вилучили 589 бюлетнів
У Пирятині по 20 округу (ДВК 530421) зранку виборці прийшли голосувати, та вже близько 8:15 до членів комісії звернулись із зауваженням, що у виборчому бюлетні немає кандидата у депутати до міської ради Аліни Мірошніченко (політична партія “Блок Петра Порошенка - Солідарність”).
Вона зареєстрована на сайті ЦВК, тому у бюлетні її дані повинні буті. ОПОРІ пояснили, що коли подавали бюлетні, то її, начебто, машинально не внесли. Зазначімо, що друком бюлетнів займається Прилуцька друкарня.
Отож, після того виборчі бюлетні вже знаходились у дільничній виборчій комісії, зранку виборці прийшли голосувати, а близько 8:15 помітили, що у списку немає кандидата в депутаті до міської ради Аліни Мірошніченко.
Комісія відразу зателефонувала на ЦВК і у телефонному режимі їм повідомили, що бюлетні з помилкою потрібно вилучити. Наразі відбувається процес голосування по трьом бюлетням.
О десятій прийняли постанову визнати бюлетні, на котрих зафіксована помилка, недійсними. Тому тимчасово голосування продовжується по трьом бюлетням.
Члени комісії вилучили 589 бюлетнів. Натомість у Прилуцькій друкарні було замовлено 619 нових бюлетнів з вписаним прізвищем Аліни Мірошніченко.
ОПОРА зв’язалась з кандидатом у депутати до міської ради Аліни Мірошніченко, котра запевнила, що до останнього навіть не підозрювала, що її немає у списках. Лише після телефонного дзвінка вона дізнала про помилку.
- Я знаю, що у четвер виборчі бюлетні вже знаходились у Пирятині. Чому контрольна комісія не перевірила їх та не виявила помилку, для мене залишається питанням відкритим. Коли бюлетні були передані до ДВК, члени комісії знову не здійснили перевірку. Я звернулась зі скаргою до членів комісії, а вони мені повідомили, що потрібно було мені особисто перевіряти їх та чому я раніше до них не звернулась. Але я не розумію такої відповіді, адже по законодавству лише члени комісії мають доступ до них напереродні виборів. У мене закладється думка, що все це зроблено спеціально, - коментує ситуацію Аліна Мірошніченко.
ОПОРИ Аліна повідомила, що написала скаргу до ЦВК, та заяву до міліції на роботу членів комісії.
6. Полтавщина: Голова комісії (ДВК 530698) видає бюлетні без надання папорту виборцями та намагається вигнати ОПОРУ
У селі Давидівка Пирятинського району (ДВК 530698) спостерігачем Громадянської мережі ОПОРА було зафіксовано порушення - факт видачі виборчих бюлетнів без надання документу, що засвідчує особу виборця.
Спостерігач ОПОРИ тричі зверталась до голови виборчої дільничої комісії, наголошуючи, що дане дійство порушую законодавство України. Після оскарження дій членів комісії, її намагались видалити із приміщення.
Після зафіксованого порушення спостерігач Громадянської мережі ОПОРА повідомила на гарячу лінію, після чого голова припинила видачу бюлетнів без документу, що засвідчує особу.
Наразі спостерігач ОПОРИ в очікуванні оперативної групи, аби написати заяву до міліції, а потім на її основі скласти скаргу на ТВК.
ОПОРА зазначає, що згідночастини 1,2 пункту 2 статті 3 Закону України “Про місцеві вибори” “Громадяни України, які мають право голосу на відповідних місцевих виборах, є виборцями: документом, який посвідчує особу, підтверджує громадянство та засвідчує місце проживання виборця на місцевих виборах, є:
1) паспорт громадянина України;
2) тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України).
Довідково:
Громадянська мережа ОПОРА провадить громадське спостереження за місцевими виборами в Україні, які відбудуться 25 жовтня 2015 року. Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. Починаючи з 5 вересня, у всіх регіонах України працюють 144 довготермінові спостерігачі, до яких приєднаються понад 3000 короткотермінових спостерігачів у день голосування. Слідкуйте за останніми новинами на сайті ОПОРИ та Мапі порушень «Місцеві вибори 2015». Рекомендуємо кожному спостерігачу, журналісту й активним громадянам завантажити мобільний додаток «Місцеві вибори» для Android.
Останній Бастіон