Західні компанії продовжують купувати російський титан

СВІТ
21 березня, 16:20
Західні компанії продовжують купувати російський титан

Російська металургійна компанія експортувала 15 тисяч тонн титану на 370 мільйонів доларів, більшість було відправлено до західних країн.

Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну в лютому 2022 року західні фірми закупили титановий метал на сотні мільйонів доларів у російської компанії, що має тісні зв'язки з оборонною промисловістю країни, згідно з даними аналізу російського експорту.

Ці закупівлі ілюструють, що Захід, як і раніше, залежить від росії щодо деяких товарів, попри обіцянки розірвати економічні зв'язки з Москвою. У випадку з титаном така залежність викликає побоювання в плані безпеки, кажуть промислові та оборонні аналітики, оскільки цей метал життєво важливий для виробництва як комерційних, так і військових літаків.

Про це зазначає The Washington Post.

«росія може перекрити потік цих... матеріалів і поставити компанії, що мають вирішальне значення для національної оборони й цивільної авіації, у скрутне становище» — сказав директор з досліджень компанії ImportGenius Вільям Джордж.

Російська металургійна компанія «ВСМПО-Авісма» не потрапила під санкції США або Європейського союзу, незважаючи на те, що частково належить «Ростеху», оборонному конгломерату, який володіє сотнями компаній і перебуває під американськими та європейськими санкціями. «Ростех» очолює спільник владіміра путіна Сергей Чемезов, проти якого введено персональні санкції у 2014 році.

«В 2022 році «ВСМПО-Авісма» експортувала близько 15 тисяч тонн титану на суму 370 мільйонів доларів, причому переважну більшість з них було відправлено до західних країн, які підтримували Україну, згідно з експортною базою даних, а очолювали список Німеччина, Франція, США і Великобританія», — пише видання.

У 2023 році компанія, яка по суті є монополістом у росії, експортувала титану на суму щонайменше 345 мільйонів доларів, згідно з більш обмеженими даними за цей рік, отриманими The Post. Видання повідомляє, що отримати дані про російську торгівлю 2023 року було складно, а в наявних відомостях була відсутня більша частина деталей, що відображають угоди із західними фірмами.

Згідно з російською експортною базою даних, обсяг російського титану, призначеного для постачання європейському аерокосмічному гіганту, 2022 року збільшився щонайменше до 24 мільйонів доларів, що є найбільшим показником серед усіх європейських і американських компаній і на 940% перевищує обсяг закупівель Airbus роком раніше. У грудні 2022 року компанія Airbus заявила, що відмовиться від російського титану протягом кількох місяців, однак, згідно з наявними даними за минулий рік, вона продовжувала отримувати імпорт від російської компанії щонайменше до листопада 2023 року.

Американська компанія Boeing, головний конкурент Airbus, 2022 року пішла зовсім іншим шляхом, оголосивши про припинення закупівель російського титану, що поклало кінець десятилітнім відносинам із «ВСМПО-Авісма» і знищило багатомільйонне спільне підприємство, про створення якого було оголошено всього за кілька місяців до цього. Попри те, що компанія не отримувала імпорт від російської фірми з весни 2022 року, постачальники компанії здійснювали значні закупівлі задовго після цієї дати. Оцінити, скільки російського титану все ще йде на виготовлення літаків Boeing, неможливо.

Важливість титану зумовлена цілою низкою чинників. Міцний, як сталь, але на 45 % легший, він також більш стійкий до нагрівання та корозії й може використовуватися в різних продуктах — від фарб до імплантатів. Найважливіше сучасне застосування титану — в аерокосмічній галузі, оскільки промисловість прагне до створення дедалі легших літаків.

Великі постачальники Boeing продовжують закуповувати російський титан. Група Safran, французька аерокосмічна компанія, що працює над двигунами й шасі для аерокосмічних компаній, включно з Boeing, відзначила зростання імпорту від російської компанії у 2022 році, яке склало понад 20 мільйонів доларів у порівнянні з 8,6 мільйона доларів роком раніше.

Керівники Rolls-Royce, британської компанії, яка виробляє двигуни для Airbus і Boeing, навесні 2022 року заявили, що припинять закупівлі російського титану. Торговельні дані свідчать про те, що імпорт з «ВСМПО-Авісма» тривав протягом усього 2022 року, збільшившись з 5 мільйонів доларів у 2021 році до 6,7 мільйона доларів у 2022 році, причому постачання «ВСМПО-Авісма» для Rolls-Royce було відзначено ще у квітні 2023 року.

Про те, що європейські компанії, як і раніше, покладаються на російський титан, свідчать дані про торгівлю Європейського союзу. У 2023 році блок імпортував російського титану на 244 мільйони доларів, що лише на 20% менше, ніж у 2019 році. Дані з торгівлі США за 2023 рік показують закупівлі російського титану на суму 47 мільйонів доларів, що майже на 80% нижче піку 2019 року.

Аналітики впевнені, що західні компанії, ймовірно, намагаються знайти альтернативу російській металургійній компанії.

Хоча жодні санкції не забороняють купівлю російського титану для комерційних цілей, використання спеціальних металів для американських військових регулюється.

Це може призвести до проблем: виявлення китайського сплаву під час складання винищувачів F-35 у 2022 році призвело до зупинки виробництва і розслідування.

Пізніше Пентагон видав дозвіл на використання цього сплаву. Відповідно до положення, відомого як Specialty Metals Amendment, Міністерство оборони повинно отримувати титан і титанові сплави з американських джерел або інших кваліфікованих країн — зазвичай членів НАТО або інших союзників США. 

Читайте також:
Політика
Укрнафта Корецького-Каломойського спить? Чи поправляється на кривавих пряниках від спонсора тероризму Везерфорда?
15 листопада, 18:55
Політика
Настав час це зупинити. Чому має бути поставлено заслін продажу російських нафти та газу транзитом через Україну
15 листопада, 10:00
Економіка
Дві найбільші транснаціональні тютюнові фірми заробляють і збагачуються на смертях українців. Криваві гроші від росії не пахнуть бізнесюкам.
13 листопада, 13:45
Політика
Попри загрозу санкцій, керівництво Raiffeisen Bank International (RBI) не готове виводити свій підрозділ з росії.
31 жовтня, 16:01
Опінії
Це приносить в казну Кремля 6 млрд дол щорічно.
30 жовтня, 18:04
Новини
Йдеться про бронемашини на платформі Toyota Land Cruiser канадської фірми Streit Group.
29 жовтня, 16:16