Зарплати вистачає на їжу та ЖКГ - як змінилися витрати українців

УКРАЇНА
24.03.2016, 07:42
Зарплати вистачає на їжу та ЖКГ - як змінилися витрати українців

Економісти та соціологи зазначають, що українці економлять вже на всьому. Без конструктивних реформ рівень життя буде падати ще нижче.

Рівень життя українців продовжує знижуватися. Про це свідчать дані статистики витрат домогосподарств у 2015 році. Номінально витрати громадян на життя в минулому році зросли: якщо в 2014 році пересічний українець витрачав «на життя» 26 100 грн на рік, або 2175 грн/міс., то в минулому році - вже 31 000 на рік, або 2583 грн/міс. (+ 18,8%). Але цю прибавку «з'їла» інфляція (43% за 2015 рік). Тому в реальності українці збідніли на 24%.

«У минулому році ми з чоловіком раз на три місяці ходили в театр. А в цьому році грошей нам вистачає тільки на їжу і комуналку. І від театру довелося відмовитися», - скаржаться опитувана соціологами киянка.

ЩО ЗМІНИЛОСЯ:

На інфорграфіці добре видно, що головні витрати українців - на харчування - залишилися стабільними: 38,4%. Але з огляду на те, як за рік подорожчали продукти харчування, стабільність цієї суми свідчить про те, що народ став купувати дешевші продукти, кажуть експерти.

Не змінилося і співвідношення витрат на послуги зв'язку, освіту, відвідування ресторанів. Зате через зростання тарифів на комунальні послуги (наприклад, газ в 2015 році подорожчав у п’ять разів) збільшилися витрати на комуналку - на 2,5%, або на 1400 грн на рік. У перерахунку на місяць на сім'ю з 4 чоловік це мінус 465 грн з гаманця. Не дивно, що люди стали економити: менше купували одяг та взуття, рідше ходили в кіно і театри. Хоча, як зауважив президент Украналітцентра Олександр Охрименко, ці витрати і так були невеликими: на 1540 грн на рік, витрачених на одяг, можна купити, наприклад, зимові черевики і 2-3 сорочки, а на 95 грн двічі на місяць подивитися фільм. Впали в процентах витрати на транспорт, хоча в грошовому еквіваленті вони виросли: «Проїзд і паливо подорожчали за рік більше, ніж збільшилися доходи. Тому тут погіршення: з автомобілів і маршруток люди пересіли на тролейбуси і автобуси, а то і стали більше ходити пішки», - аналізує Охрименко.

«Інфляція в 2015-го склала 43,3%, - нагадав аналітик Іван Нікітченко. - Витрати населення в середньому зросли на 18,8%, тобто реальні витрати народу на чверть знизилися. Зросли витрати на компослуги, тобто на те, за що обов'язково треба сплатити. За іншими статтями відбулося зниження: на те, без чого можна обійтися, витрати скорочують в першу чергу, або покупець переходить в нижчу цінову категорію».

ЩО БУДЕ.

Аналітики прогнозують, що за підсумками 2016 року реальні витрати населення продовжать падати. А без реальних реформ, зростання економіки і зарплат продовжать знижуватися необов'язкові витрати. Натомість витрати на їжу та комуналку за такого сценарію лише збільшуватимуться. Охрименко, навпаки, зазначив, що позитивні тенденції є: другий місяць зростає промвиробництво. «Промисловість намацала дно, нинішній рік проживемо більш-менш нормально, - вважає Охріменко. - Економіка почне відродження з 2017-го, але переформатується: будуть розвиватися металургія, видобувна галузь, агросектор, фармацевтика ... У 2019 р можна говорити про поліпшення життя . Але рівня реальних зарплат 2013 року ми досягнемо не раніше 2023-го».