Завдяки потужним «слугам» волонтери відкривають збори на сплату податків
Почварам із «зеленого Кварталу 95» байдужа Україна та її громадяни. Але їм конче необхідні наші із вами кревні, зароблені тяжкою працею.
Ви ще не бачили, як волонтери відкривають збори на сплату податків? Можливо, скоро побачите, Це в перші місяці великої війни — хоча, вже краще казати про роки — всі волонтери просто пахали, аби позакривати запити від військових.
А зараз настав час уважніше розібратися з тим, як держава регулює це питання, бо виявилося, що знаки пунктуації — мають значення. Не зрозуміло? Зараз поясню.
Я відправила звернення, щоби дізнатися офіційну позицію Міністерства фінансів та Державної податкової служби. І вони підтвердили, що так, вони вважають, що звільнення має стосуватись лише тих, хто має статус учасника бойових дій.
Я зробила наступний крок і спитала у Міністерства оборони, який відсоток чинних військовослужбовців має цей статус? З'ясувалося, десь 40%; «Чому?» — це вже інше питання, всі знають складнощі з його отриманням.
І, отже, це все разом значить, що якщо волонтерський фонд передає допомогу не на військову частину, а безпосередньо військовому — волонтери мають заплатити ПДФО 18% + 1,5% військовий збір. Якщо ж допомогу передає не фонд, а волонтер, що є в реєстрі волонтерів, — військовий сам платить за себе податок і має подати декларацію.
Зробити запит на допомогу від військової частини можливо далеко не завжди — з низки причин. По-перше, військові частини обмежені своєю номенклатурою і не на все можуть написати запити до волонтерів і можливості розширення цієї номенклатури — дуже обмежені, бо ж якщо держава щось додасть туди — то потім зобов'язана буде це забезпечити.
По-друге, ну не буде комбриг погоджувати 100 запитів на зразок: 10 спальників, 3 набори інструментів, 2 рюкзаки й 2 колеса. А ще ж, є по-третє, по-четверте, по-п'яте... тому допомогу часто передають не на баланс в/ч, а напряму військовим.
Звільняється фонд від оподаткування лише, якщо військовий-отримувач має статус учасника бойових дій. Ця норма діяла весь цей час, але не було роз'яснення Мінфіну та ДФС, чи стосується вона волонтерів, чи вони звільнені від податків.
Ми з командою за активної участі волонтерських організацій написали та подали законопроєкт, щоби волонтерська допомога могла без податків надаватися усім військовослужбовцям, незалежно від наявності статусу УБД. Його розіслали іншим державним органам з проханням надати висновки.
Наша мотивація проста: будь-які перешкоди в передачі благодійної допомоги — негативно відображається на військових і віддаляє нашу перемогу. І які ж висновки прислали Мінфін і Податкова?
Присядьте, якщо стоїте! Податкова сказала, що на підпис президенту направлено законопроєкт №9662, який звільняє від оподаткування допомогу військовим, що отримали поранення чи контузію.
Цього досить, яких ще пільг вам бракує? Мінфін відповів, що якщо прибрати 19,5% податки для волонтерських організацій — це призведе до зменшення коштів в бюджеті, тому хай платять.
Тобто Мінфін і ДФС кажуть військовим: лише якщо маєш УБД або якщо тебе поранять, волонтери зможуть передати тобі аптечку чи FPV без податків у 19,5%, а доти не приходь. Це як має виглядати розмова військових з волонтерами?
Податкова й Мінфін ставлять на перше місце кількість сплачених податків, а не кількість військових, яким врятують життя чи збережуть здоров'я. Поки військовий, що її захищає, цілий — нехай платить податок на свій турнікет чи окопний РЕБ.
Держава не змогла забезпечити буржуйкою чи нормальним спальником, на них відкрили збір волонтери, а твоя родина скинулася? Заплати за це державі 19,5%.
Міністерство фінансів України, Державна фіскальна служба України, у вас там все нормально, ви в якій реальності живете? Я вже мовчу про те, що волонтери ішачать як прокляті, часто не отримуючи за свою роботу грошей, не маючи часу на роботу й близьких.
І тепер держава ставить їх у ситуацію, коли простіше не передавати ніяку допомогу військовим, ніж шукати гроші на сплату податків. Так переможемо?
Насамкінець зауважу, волонтери надали мені перелік того, що ніяк нереально передати на військову частину:
- зарядні станції (типу «Ecofrow», «Bluetti», «Bandera power» тощо);
- набори інструментів (викрутки, ключі, знімачі до гусениць);
- нормальні спальники, сітки маскувальні, тенти, наплічники, щоби міни тягати, генератори (бо якщо його бере на баланс частина — то треба виділяти й списувати пальне);
- медичні рюкзаки для медиків, в яких немає відповідної ВОС (а таких — значно більше ніж можна собі уявити);
- енергетичні та вітамінні суміші (бо якщо їх прийняти на баланс частини, потрібно перераховувати добову видачу харчів, виходячи з норми забезпечення і начпроди не в захваті від цієї ідеї);
- вологі серветки, колеса для автівок, скоби, дрова, поліетиленова плівка та ковролін для бліндажів, ремонти необлікованих на частину автівок...
Я вже мовчу про те, що це стосується великої частини такмеду, крім ліків: турнікети, ноші, бандажі, декомпресійки. Я читала цей перелік потреб і думала: може, тим, хто готував цю відповідь від Мінфіну, варто на один місяць поїхати на фронт і спробувати вижити, користуючись лише тим, що держава надала, що є в номенклатурі?