Здвиг еліт: в Україні цвіт нації поза владою, на Росії – бандити при владі

Опінії
25.07.2023, 19:22
Здвиг еліт: в Україні цвіт нації поза владою, на Росії – бандити при владі
Фото: Facebook

Українцям треба вже будувати наші власні інституції та кооптувати туди кращий людський капітал із суспільних мереж. Поки не пізно...

Викладач Києво-Могилянської бізнес-школи

Російські еліти сильніші за наші еліти: якісний відбір, глибока багаторічна підготовка. Врешті, витягування кращого людського капіталу з колоній, в тому числі з нас.

Наші постколоніальні еліти слабкі: негативний відбір, зазвичай неякісна підготовка, постійна деградація через брак розвитку. Бо, якщо не розвиваєшся вгору, то сповзаєш вниз.

А як відомо, постколоніальний розвиток зазвичай є негативним. Тобто, деградацією старих колоніальних систем, якщо, звісно, не будувати нових якісних.

Якщо ж брати просте протиставлення "еліти проти еліт", то нам нічого не світить. Але є три але, цілих три; наведу їх нижче:

По-перше, у нас сильне суспільство з горизонтальними мережевими зв'язками. І йому вдається іноді закидати на елітні поверхи окремих своїх представників (звідки їх традиційні еліти намагаються викинути, наприклад, посадити), а російське суспільство атомізоване, ні на що не здатне.

По-друге, наші союзники (нарешті ми усвідомлюємо, що у нас є союзники; так, вони не схожі на добру фею виконання бажань, але вони є й потужні), так от, наші союзники вкладалися багато років в структури громадянського суспільства різними освітніми проєктами, і ці вкладення трохи зменшують ефект постколоніальної деградації.

По-третє, наші вороги обрали шлях свідомої швидкої деградації для збільшення керованості інституцій і суспільства в агресивній війні. Це призводить до прискореного негативного відбору, – потроху професійні росіяни починають закінчуватися.

Висновок простий:

  • Нам треба будувати наші інституції та кооптувати туди кращий людський капітал із суспільних мереж – за принципом компетентності, а не лояльності, бо інакше програємо війну.
  • Нам треба пришвидшити руйнацію їхніх еліт, але це тема вже не для публічного обговорення.

Це війна на виснаження, і не лише збройних сил, запасів снарядів, фінансових систем, суспільної стійкості, енергетичних систем тощо, а й еліт. Чиї еліти сильніше деградують, – той програв, адже у мить, коли деградація перетинає червону риску, ухвалюються управлінські рішення, після яких система далі не живе.

Читайте також:
Політика
Їх змусять повторно підтвердити свою придатність або непридатність до військової служби
15:28
Полтава
Свідомі українці гуртуються у тилу задля спільної мети: наблизити перемогу над росією. Тому допомагати фронтовикам є обов'язком кожного.
вчора, 12:36
Полтава
Оскільки яйценосні столичні чиновники свідомо зволікають із закриттям потреб фронтовиків, тягар допомоги армії досі лежить на волонтерах.
14 лютого, 06:03
Політика
Зеленський, це вже впроваджена тобою диктатура, чи просто тоталітарний режим?
12 лютого, 09:55
Опінії
Там немає жодного місця ані українській самобутності, ані щирості, ані трагічній образності того часу, який нині переживає Україна.
08 лютого, 17:49
Полтава
Організація перебуває на повному самозабезпеченні й жодним чином не підтримується владою. До кінця поточного року може і не дотягти.
08 лютого, 14:47