Зе-команда зруйнувала усталений апарат державного управління

Опінії
23.12.2020, 09:49
Зе-команда зруйнувала усталений апарат державного управління

Постійні кадрові зміни Зеленського в уряді нагадують підбір некваліфікованого персоналу у Макдональдсі.

Громадський діяч, виконавчий директор Українського інституту майбутнього

Криза кадрів мала бути головною проблемою Зеленського; я це чітко розумів ще під час його кампанії. Саме на вирішення цієї проблеми в тому числі спрямовувався рух "Люди важливі", який успішно закопав Гончарук, як тільки отримав те, що хотів.

Маючи трохи вільного часу, я вирішив зробити аналіз кадрової політики нової влади. Для цього я зробив аналіз зміни керівництва у 19 міністерств, 26 державних служб, 16 державних агентств, 5 інспекцій,10 ЦОВВ і 24 обласних державних адміністрації (додав вже цього тижневі зміни).

А тепер цифри:

- 172 рази мінялися керівники органів виконавчої влади за 1,5 року влади Зеленського;

- 47 разів із них керівниками призначалися виконувачі обов’язків;

- 11 керівників не перепризначені (переважно фінансові та правоохоронні органи влади);

- 37 разів керівників міняли двічі в одному й тому ж органі; 16 разів — тричі, 3 рази — чотири, і 1  - 5 разів, з них 4 рази в.о. (рекордсмен - Державна служба морського та річкового транспорту України).

І це я не рахував заступників, керівників ДП та всілякі інші ТКГ.

Зеленський каже — нема кадрів, Богдан каже — кадровий дефолт, Шмигаль каже — кадровий голод. Насправді ні; це друзі не кадровий голод — це кадрова катастрофа!

Ця кадрова катастрофа свідчить про одне — відсутність будь-якої кадрової політики і підходу до призначення. Хоча може я не правий, і цю політику розробив впливовий аналітичний центр "Українське бюро національного розвитку". Тим не менше, результат на табло — "Макдональдс".

У чому ж насправді проблема? Розуміючи проблему кадрів, її можна було вирішити в кілька кроків.

По-перше, якщо серед родичів, кварталівців, знайомих, раптом не виявилось багато професіоналів з державного управління — можна змінити підхід до пошуку кадрів. Очевидно, що головною проблемою є не люди, а саме підхід як їх підбирають.

Я от чесно кілька разів намагався уявити співбесіду Єрмака та Зеленського з Фокіним і Арестовичем. Що можна було питати цих людей, яку довідку можна на них прочитати, щоб призначити?

І хоча мені видається, навіть їх зовнішній вигляд каже, що це за люди — якимось просто магічним чином їх призначали. Правда ця магія — ніяка не магія, а співбесіда всього лише з одним питанням: ви зробите все як я хочу? - Так. - Ви прийняті.

Правильна класична співбесіда, може складатись всього з 3 питань: ваш досвід, ваше бачення результатів на посаді, в який спосіб ви збираєтеся їх досягати. Я переконаний, якщо задавати всього лише ці 3 питання, то можна уникнути цієї кадрової катастрофи, яку організували у владі.

По-друге, якщо ти прийшов до влади на 5 років, то можеш собі дозволити підготовку кадрів. Якби влітку 2019 року запустити потужні програми підготовки кадрів — то вже наступного року можна було б мати сотні підготовлених людей.

Для всього цього, замість трускавецького ріксуса, треба було реформувати НАДУ, забрати її з вищої освіти (на чому я особливо наполягав, оскільки основна корупція там продаж наукових звань), створити урядовий тренінговий центр, укласти договори про допомогу зі світовими школами (як я це зробив з Сінгапурською, хоча сама ідея виникла в процесі підготовки рекомендацій влітку 2019) — то це були б не просто підготовлені кадри, а підготовлені до найсучасніших стандартів світового рівня.

Що в сухому залишку? Результат "Макдональдс політики" призвів до того, що системні професійні люди принципово відмовляються йти у владу і очолювати органи. Ніхто з них не впевнений, що це на довше чим 3 місяці.

Ті, хто у владі, щотижня намагаються з’ясувати чи їх не винесли на звільнення без їх відома. Вони відмовляються робити, які-небудь реформи, проявляти ініціативу тощо; вони тільки підтакують і надувають обіцянки ну, й окремі ще турбуються своїм забезпеченням.

В органах влади зруйнована інституційна пам’ять, оскільки часта зміна керівників не дає ніякої спадковості політики.

Зруйнований апарат управління, оскільки кожний новий керівник, в першу чергу, доганяє друзів попереднього. Як думаєте, які перспективи реформ з такою "кадровою політикою"? (Відповідь риторична).

Читайте також:
Політика
Улещування блазнями з «Кварталу 95» членів команди 47-го президента США зазнало фіаско. Віктор Пінчук не вплинув на рішення Дональда Трампа.
12 листопада, 12:35
Політика
Китайська державність нараховує не одну сотню років, а отже має власну унікальну традицію. Іноді наші «реформатори» сліпо її наслідують.
05 вересня, 13:34
Політика
Київ вимушений бруднитися за тих, хто із берегів Потомаку і схилів Брабанту прирік українців на погибель. Ситуація ж потребує корекції.
03 вересня, 07:13
Політика
В. о. заступника голови ДПС Євгеній Сокур, прикриваючись «цифровізацією», зупиняє підприємства, поки не отримає відступні.
05 серпня, 16:04
Світ
Як формуватиметься зовнішня політика Тегерану за Масуда Пезешкяна? Швидше за все, новий президент залишить усе, як було до нього.
01 серпня, 19:25
Війна
Вітчизняне військо перемелюють у московських кривавих жорнах. Генерали у високих кабінетах вішають собі медалі на тлі втрати позицій.
26 червня, 07:18