Землетруси не можливо передбачити, – західні сейсмологи

СВІТ
02.03.2023, 17:57
Землетруси не можливо передбачити, – західні сейсмологи
Фото: TRT

Фахові науковці з усього світу не один рік намагаються вивчити картину подій, яка передує землетрусам, але поки все на марно.

Про це в інтерв'ю одному з провідних турецьких видань "TRT World" заявив штатний співробітник Державної геологічної служби Канади Келін Ван, передає медіаагенція "Останній Бастіон".

Наприкінці 1980-х років науковець китайського походження, бувши молодим геофізиком в Університеті Західного Онтаріо, чув від батьків історії про те, як у 1975 році прогноз врятував тисячі життів під час землетрусу силою 7,5 балів у місті Хайчен.

Одначе серед авторитетних сейсмологів землетрус у Хайчені відомий не інакше, як "випадковий успіх", оскільки влада міста евакуювала мешканців буквально за лічені години до того, як рухи земної кори поховали будівлі.

«У 2006 році я записав спогади у тих, хто вижив у Хайчені, поспілкувався з місцевими чиновниками та подивився на нещодавно розсекречені документи про подію, – сподіваючись дізнатися, що ж насправді сталося. Я вірив, що зможу передбачити землетруси. Ось чому я поїхав до Китаю здійснювати дослідження. Але те, що я виявив, повернуло мене до реальності. Я виявив, що історія Хайчена насправді не така, як її рекламували раніше. Насправді це був успішний прогноз, але успіх був випадковим, подібного ні до, ні після в історії не ставалося», – зазначив Келін Ван.

Геофізик уточнює, що вказаний масштабний землетрус стався після серії з 500 менших, які вплинули на конкретну область – пізніше саме вона виявилася епіцентром.

Під суворим контролем Комуністичної партії Китаю місцевій владі була відносно легко видати наказ про евакуацію у найкоротший термін; але такий успіх у порятунку сотень тисяч життів більше ніколи не повторювався.

Адже вже за рік великий землетрус стався у китайському регіоні Таншань, який поховав живцем 242 тисяч осіб і став однією з найгірших природних катастроф у світовій історії.

«Землетруси a priori не можуть бути передбачуваними. Чому починається окремий землетрус? – Це може залежати від багатьох дрібних деталей, які ми ніколи не зрозуміємо досить добре, щоби сказати: землетрус відбудеться наступного понеділка чи місяцем пізніше. Це все припущення, ніби спробувати зрозуміти, чому один листок падає з дерева у певний час, а інший ще тримається. Власне, з листям усе простіше, принаймні, вони жовтіють, червоніють, багряніють, перш ніж впадуть на землю», – додає до слів пана Келін Ван сейсмолог із геологічної служби США Сьюзен Елізабет Гаф.Десятиліттями науковці вивчали лінії розломів, де тектонічні плити – фрагментовані шматки земної поверхні – зустрічаються та стикаються між собою, формуючи або розломи, або гори.

А проте, сучасні пристрої допомагають визначити, де і як часто була сейсмічна активність в історії, оскільки минулі тенденції дозволяють із відносною впевненістю передбачити, чи очікується наступний "великий поштовх", але, коли саме і де відбудеться цей "великий поштовх" – залишається питанням без відповідей.

Водночас "Останній Бастіон" закликає читачів не забувати про те, що Україні не загрожують землетруси, адже наша країна знаходиться у зоні міцного Українського кристалічного щита.

вибір редакції
Читайте також:
Полтава
Державна служба України із надзвичайних ситуацій переконана, що причиною став підпал. Хто і для чого здійснив злочин проти природи невідомо.
02 жовтня, 21:43
Полтава
І обласна, і районна, і тим паче місцева влада байдужа до людей. Вони самотужки гасили займання, допомагаючи вогнеборцям піском і лопатами.
19 вересня, 08:28
Полтава
Справжнє пекло охопило околиці сіл Макухівка та Мала Перещепина. Наслідки займання видно навіть із земної орбіти завдяки супутникам.
17 вересня, 06:08
Світ
У Польщі введено стан стихійного лиха через сильні зливи
16 вересня, 11:25
Полтава
Більшість займань у сусідній області спричинена обстрілами окупаційно-терористичного контингенту. РФ прагне винищити екосистеми України.
13 вересня, 21:41
Полтава
5 найбільших річок області (без урахування Дніпра) міліють. Через тривалу посушливу погоду без опадів істотно зменшився рівень води.
26 серпня, 20:49